Ako varíte ryžu a tarhoňu?

natal12
20. aug 2012

ahojte maminy ako varíte ryžu alebo tarhonu ? ja som nato antitalent :D

nikinkals
20. aug 2012

Ahoj,ja varim ryzu tak,ze si najprv oprazim cibulku na olivovom oleji a ked je,tak pridam premytu ryzu,zamiesam,dam bujon a zalejem vodou...potom 10minut varim a vypnem,premiesam a dalsich 10minut ju uz len na tej vypnutej platnicke necham podusit,obcas nakuknem a premiesam....voda sa vypari a nieje sucha ta ryza🙂

babulatko
20. aug 2012

ja dávam tento pomer 1:3, to znamená 1 hrnček ryže a 3 hrnčeky vody...dám ryžu do vriacej vody osolenej alebo tam dám vegetu a varím na miernom ohni...

emita
20. aug 2012

suchú tarhoňu osmažím na oleji dohneda, zalejem vodou, osolím a ďalej varím normálne ako cestovinu, zlejem, premyjem.
ryžu presne tak ako nikinkals, ale bez bujónu, len so soľou, resp. rascou, kari a pod. a pomer vody a ryže: na 1 hrnček ryže dávam 1 a pol hrnčeka vody, a ešte: dusím pod pokrievkou.

zuzkalenka
20. aug 2012

ja robím tak že na oleji osmahnem cibuľku a potom keď sa tak pečie umyjem ryžu hodím ju k tej cibuľke chvíľu to spolu popražím a potom zalejem vodou trochu viac vody. Potom ju varím a varím ak kým neni mäkká 😉
a tarhoňu tak isto len ju neumývam na sucho pražím. Ozaj a nezabudni soľ.

luciferkax
20. aug 2012

Ahoj, tarhonu a gulatozrnú ryžu varím tak, že popražím chvílku na oleji, posolím a zalejem vodou 1hrnček ryže dám 1,5 hrnčeka vody, ak varím dlhozrnú ryžu, dávam dva hrnčeky vody, premiešam, asi tri minútky nechám variť, zasa pomiešam, prikryjem pokrývkou a vypnem. Prikryjem utierkou a počkám, voda sa vyparí, hrniec odkýrvam , až ked ideme jsť

katkamarek
20. aug 2012

Ryza: oprazim cibulku, pripadne este aj s mrkvickou (ale to nemusi byt), pridam premytu ryzu, poprazim, zalejem vodou v pomere 1diel ryze - 2 diely vody (viac vody je podla mna uplne zbytocne, ryza sa rozvari a uplne rozpraska, ale niekto ma rad taku), dosolim, pripadne dam trosku vegety (voda ma byt slansia, ked ju ochutnas) a necham na mlaom ohni pod pokrievkou podusit, kym sa voda neodpari. Potom premiesat a je to 🙂
Tarhona (slovenska ryza): na oleji poprazim tarhonu, kym nezhnedne, zalejem vodou, priblizne 1cm nad uroven cestoviny, posolim a necham opat na malom ohni pod pokrievkou dodusit 😉

evka4
20. aug 2012

do hrnca si daj trosku oleja, pridaj hrncek ryze pridaj vodu / 1.5 hrnceka vody, ak mas gulatozrnnu ryzu, 2 hrnceky vody, ak mas dlhozrnnu ryzu + osol. prived do varu, zamiesaj, prikry a var 20 minut na slabom ohni. pocas varu neodokryvaj a ani nemiesaj. po 20.minutach hrniec odstav zo sporaka a nechaj ryzu este par minut zakrytu.

adula3334
20. aug 2012

ryzu-premyjem,robim vacsinou 2 hrnceky,zalejem vodou,aby bola cela ponorena,pridam trochu oleja,vegetu,zakryjem a sup do truby...za 20 min vyberiem a je mnam 🙂 a tarhonu ako baby predomnou

katkatt
20. aug 2012

ja ryzu peciem 😀 osmazim na oleji umytu ryzu, zalejem 1,5 nasobkom vody, privediem do varu, osolim, hodim cele korenie, res. nove korenie, pridam osupanu cibulu vcelku rozkrojenu na dve polovice a dam do rury piect na 180 stupnov na 20 min. cca. podla druhu ryze (ja ani nemam doma platnicku takze to davam do rury podusit)

reanda
20. aug 2012

ryzu umyjem v horucej vode a necham na sitku USUSIT.. potom ju orestujem na oleji s kusom cibule a celym ciernym korenim, niekedy pridam aj kusok papriky alebo rajciny.. samozrejme sol.. okorenit si to mozes na vsetky sposoby, niekedy davam klinceky, niekedy kurkumu alebo kari, podla toho, k comu ryza bude.. ked je dobre orestovana - sklovita a tak zvlastne sa zlepuje dohromady a zasa rozsypa, ako keby bola ziva 😀 , tak ju zalejem horucou vodou z kanvice, pomer 1:2 (jeden diel ryze, dva vody).. pomiesam, prikryjem a dusim (uz nemiesam), az kym sa voda nevstreba tak, ze sa na povrchu ryze robia z bublin take kratery 😀 , potom vypnem a necham dojst minimalne takych 20 minut - mam el. platnicku, ked varis na plyne, je dobre davat pod hrniec liatinovu platnicku, taku, na akej sa robia lokse a tiez hrniec by mal byt s hrubsim dnom 🙂
tarhonu robim uplne rovnako, akurat ju neumyvam 🙂 a restujem ju takmer do uplneho prihoretia 😀
ufffffffff.. dufam, ze je to dostatocne vycerpavajuci recept 😎

lili_mia
20. aug 2012

treba cvik, vyber si niektorú radu ako vyššie píšu, na začiatok dávaj menej vody a postupne pridávaj, aby si chytila návyk, koľko vody potrebuješ, ale stále iba z toho množstva ako je v recepte .. čiže ak dáš pohár ryže, tak dva poháre vody si rozdeľ na niekoľko dávok
vďačné je aj to postátie po dovarení .. nechávam polotvrdú a ten čas po vypnutí zmäkne

stzu27
21. aug 2012

Odkedy som objavila tento recept - RYŽA V TLAKOVOM HRNCI - už ani inak ryžu nerobím, je to úplne skvelé. Kopírujem:

,,1. Nalejeme si naspodok hrnca olej, a pridáme umytú ryžu. Osolíme, a zalejeme vodou. Ja pomer dávam od oka, ale ak chcete, toľko koľko ryže, tak raz toľko pohárov vody, len o jeden menej. Napríklad, pri troch pohároch ryže, 5 pohárov vody. Ja to meriam tak, že keď vložím prst do ryže, mala by byť voda aspoň jeden cm nad ryžou. 1,5 cm je tiež ok. V tomto tlakovom hrnci to až tak nevadí, ak je vody menej, v pare ryža väčšinou dojde.
2. Zapneme sporák, hrniec uzavrieme a dáme na najsilnejší oheň aký máme. Počkáme kým začne poriadne syčať, stíšime na najmenší oheň a necháme takto 4 - 5 minút. POZOR nie VIAC!!
3. Po 5 minútach vypneme plyn a ryža pekne za 30 minút dôjde sama.
4. Šetríte plyn, prípadne elektriku.
5. No a aby som nezabudla, keď potom otvoríte hrniec, ryžu premiešajte, nech sa dobre naberá. Ešte sa mi ani raz nestalo, že by bola ryža surová, alebo mazľavá, prípadne nedorobená.
6. Ale prišla som aj na malé fígle: tu sú
- hrniec s ryžou nedávajte na malý oheň, kým voda zovrie v hrnci a začne syčať, prihorí vám, dajte ju na najväčší oheň , nech začne rýchlo vrieť a 4 minúty na slabšom jej už potom nijako neublížia.
- takto sa dá robiť aj tarhoňa, samozrejme rizoto a podobne...
- skúste do ryže pridávať šampióny, hrášok, rôzne korenia, alebo maggi kocku, ryža chytí inú, príjemnú zmenenú chuť
Ak máte doma tlakový hrniec a moc ho nepoužívate začnite. Varím ňom okrem polievok naozaj všetko a neviem si vynachváliť.
Nebojte sa , že vybuchne. Moderné hrnce majú už rôzne bezpečnostné prvky, ktoré vám nedovolia hrniec otvoriť skôr, ako už nebude pod tlakom."

kikatko
21. aug 2012

tarhonu u nás nerobím lebo ju nikto nemá rad,ale ryžu robím v rúre. umyjem ju , dam do hrnca, kolko šálok ryže tolko vody, pár kvapiek oleja a medzi prsty soli.potom na 10 minut pri 200 do rury a je to

nanulik
21. aug 2012

ryžu varím na šialky. takže šialku ryže si dobre popreplachujem v sitku pod tečusou vodou. nechám odkvapať. v hrnci rozohrejem olej a ryžu na nom chvílku opečiem, medzi tým mi zovre voda v rýchlovarnej (na hrnček ryže 1a1/2 hrnčeka vody) potom ryžu zalejem touto vriacou vodou (treba dať pozor lebo to syčí) osolím, premiešam, stíšim na najnižšie a nechám nech sa varí. priebežne kontrolujem, nemiešam! a ked vidím na vrchu že voda je preč vypínam, ryža sa dorobí sama
a tak isto aj tarhonu

a ryžu kupujem bud v lidli v takom červenom obale alebo v tescu, napr. značka Giana,
tiež mi dlho trvalo než som na to prišla ale teraz sa mi podarí vždy

skoricaxx
21. aug 2012

Ryžu preplachnem, opečiem na oleji pridam na hrnček ryže jeden a pol hrnčeka vody vegetu a bujon keď začne vrie ť stišim na minimum
a tarhoňu tak ako cestovinu len pridam cibulu a bujon

papuka
21. aug 2012

ja robievam ryžu na plynovom sporáku tak, že si dobdre prepláchnem ryžu v sitku horúcou vodou, dám na olej ošmahnem a zalejem vodou, v škole kedže mám hotelovú akadémiu, nás učili že na šálku ryže ide 1,5 násobok vody, už nedodržujem ,lebo je velmi mazlavá, ja dávam 1 násobok vody, teda kolko šálok ryže tolko šálok vody, osolím premiešam, zakryjem a varím na najmenšom plameni 15 minút. potom vypnem poriadne premiešam a nechám vypnuté ešte dojst 20 minút, a je hotová, je fakt super.
ale už dva roky bývam v domčeku, tu na dedine nemáme plyn, takže máme indukčnú platnu, a tej sa všetko velmi rýchlo robí, ryža sa mi prvý krát vobec nepodarila, tak som sa rozhodla kúpit si originál hrniec na ryžu- teda ryžovar, a tak je to také jednoduché že až.už si ho kúpili aj mamina, sestra, kamoška a to vedia varyt ryžu na plyne, len v ryžovari sa varí samé, aj samé vypne tak je to pohodlnejšie 😀 ale mám odskúšanú iba moju značku ryžovaru 😉 a skoro najlacnejšiu 🙂

gumidekmomo
21. aug 2012

ja robievam ryzu klasicky na cibulke ,sem tam prihodim aj kusok papriky zelenej pre chut a dam dobre preplachnutu ryzu a zalejem s vodou ale tu davam odoka asi cca 3cm nad hladinu ryze a varim ju na miernom ohni nejakych 15-20 min ..zalezi na tom aj aka je ryza 😉 ...a tarhonu dam olej a opeciem ju do hneda ona je potom taka vonavejsia ale pozor treba stale miesat aby nezhorela lebo ak sa zacne uz opekat tak to trva uz len chvilku no a vodu podobne davam ako som uz pisala takisto odoka..ale sledujem si to ak tak premiesam a trosku este vody dolejem a necham ju nech sa dorobi ..tiez je to cca 15 min

hori
21. aug 2012

ja robim ryzu aj tarhonu bez oleja... ved tukov sa najeme beztak vsade dost...
ryzu - kupujem taku, ktora sa nemusi preberat, v hrnci preplachnem a zelejem tak, aby bolo vody asi 2 cm nad ryzu - radsej viac, ryzu je v skutocnosti dost problem rozvarit... 😉 , supnem na sporak, stipka soli, premiesam, prikryjem, dusim asi 15 minut, kym voda nevsiakne - ziadne hranie.
tarhona - oprazim na sucho vo woku, aby stmavla, zalejem vodou - tiez radsej viac, ked jej bude vela, zleje sa ako z klasickych cestovin, osolim samozrejme.

sakura77
21. aug 2012

ja ryzu vzdy rovnako a vzdy sa vydari-meriam v odmerke na vodu 😉
na troske oleja osmazim 300 ml premytej a odkvapkanej ryze ,zalejem 450ml vriacej vody,pol lyzicky soli,necham prevriet,stisim uplne na jednotku a dusim do makka cca 20 minut-vyskusam ,ked treba este chvilku necham... 😉 nie je co pokazit

to je asi tak pre 4 osoby porcia

kinna
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ktore
21. aug 2012

ja robim ryzu a tarhonu podla kuchara.ak chces opraz cibulku pridaj umytu ryzu,chvilku ju popraz z cibulkou a zalej vodou aby bola voda nad ryzou asi centimeter a daj do horucej rury dusit 20 minut.tarhona je tak isto akurat bez cibulky a oprazit najprv do hneda zaliat vodou a dat dusit pod pokrievkou 20 minut.ziadny strach ze prihori na sporaku.ziadne miesanie.iba zaliet som zasbudla horucou vodou zakrit a sup do truby.ja som to tak vyskusala a mam pokoj.

luraka
21. aug 2012

Rýchly recept na ryžu je premyť ju, dať do hrnca a zaliať asi 3-4 cm vody nad povrch ryže, osoliť, prípadne pridať vegetu a 1-2 PL oleja. Varíme na miernom ohni.
Tarhoňu varím tak, že ju na oleji opražím do hneda. Medzitým si pripravím horúcu vodu na zaliatie.Množstvo asi ako na ryžu. Keď je zlatohnedá, zalejem, osolím , pridám trošilinku kari korenia, zamiešam a prikryté varím.

heln
21. aug 2012

keď si antitalent, tak úplne jednoducho 😉 :
jedna misky ryže na dve misky vody, ryžu dám do hrnca, dám trošku oleja a trošku soli, trochu orestujem, keď je ryža taká trochu sklovitá, tak zalejem vodou, pomiešam, keď začne variť stíšim a zakryjem a potom už len odsledujem, kedy sa odparí voda. po odparenej vode zostanú v ryži také "dierky" a potom vypnem.
tarhoňu opražím na troške oleja a zalejem bližšie neučeným množstvom vody a potom len strážim kým je uvarená, keď je uvarená precedím a prelejem vodou ale aj tak sa mi zvyčajne zlepí. ale rodinný príslušníci s tým nemajú problém, zjedia aj tak. 😀

zuzkaremiaska
21. aug 2012

ja som sa kooooonečne naučila robiť supeeeeer ryžu!!!!!!!!! do tlakového hrnca dám trošku oleja, po chvíli vsypem hrnček ryže a nechám tošku opražiť. Potom zalejem dvomi hrnčekmi teplej vody, osolím,zavriem tlakáč apočkám,kým začne syčať. keď už ,,feeeeest,, syčí, znížim plameň a od tej doby nechám variť 5 minút Po piatich minútach tlakáč vypnem a po pol hodine otvorím. Ryžu premiešam.....a je mňam!!!!!

lenka_21
21. aug 2012

Tusim to tu uz niekto pisal, ale ja to robim uuuplne jednoducho 😀
Tarhona - oprazim na oleji do hneda, zalejem vodou a potom varim ako cestovinu 😉
Ryzu - tak tu este jednoduchsie, varim klasicky ako cestovinu v osolenej vode. Vtedy nemusis riesit kolko hrncekov, kolko vody ...atd.
Ak chcem byt inovativna 😀 tak do vody hodim jednu celu cibulu a napicham do nej par klincekov popripade pridam olej. Ked mam ryzu uvarenu tak s nou robim rozne pokusy napr.pridam hrach, sojovu omacku, prazenicu, jarnu cibulku (oprazim vsetko na oleji a je to hotove) 😅 😅 😅

Ak vies varit cestoviny, tak tarhonu a ryzu zvladnes lavou zadnou 😉 Drzim palce!!!

ikke
21. aug 2012

https://www.modrykonik.sk/forum/recepty/ako-spravne-varit-ryzu-aby-bola-sypka/
https://www.modrykonik.sk/forum/recepty/ako-sa-vari-tarhona/

ryza sa da uvarit aj uplne jednoducho, trochu barbarsky - presne ako cestoviny: dat do hrnca, zaliat dostatocnym mnozstvom vody, osolit, dat varit a ked je akurat makka (pripadne moze byt aj trochu tvrdsia), zliat a pripadne nechat este po scedeni 15 minut odstat.