Čo a kedy dávate papať 8 mesačným deťom?

jajka0211
19. mar 2012

Ja davam rano MM, na desiatu MM, na obed normalne nejake hlavne jedlo, na olovrant MM, na veceru kasu 150ml av noci 2x MM ...sem tam mu dam na olovrant vyzivku alebo ovocie.. a teraz som sa docitala ze 8mesacne deti uz papkaju aj chlebiky, s maslom, jugurtiky a kadeco ine.. to som nieco zameskala??? teraz som z toho uplne prekvapena... Napiste mi prosim co davate papat na desiatu a olovrant. Normalne chlebik s maslom? Ake maslo??? alebo aky jogurt? dakujem pekne za odpovede.

yvetulka
19. mar 2012

na moj vkus davas vela MM, ja som kojila len rano a pred vecernym spanim, na desiatu postruhane jablcko s cerealnou piskotou alebo vyzivku, obed polievocka zeleninkova, strukovinova a masko alebo zeleninka, mrkva, petrzlen , kalerab, brokolica, karfiol, cuketa, zemiak, cibula, spenatove halusky...na olovrant kasu alebo jogurt, vyzivy nechcel a ani doteraz ich nepapa

slavka86
19. mar 2012

nas poklad ma 8 mesiacov a papa takto:

ranajky: materske mlieko

desiata: jogurt s piskotami alebo chlebik s maslom a syrom alebo vianocka s lekvarom

obed: masko (kuracie, morcacie, hovadzie, telacie,kralik) so zeleninkou a zemiakmi alebo ryzou ci cestovinou. 1 - 2 x tyzdenne ma miesto masa nejaky privarok so zltkom a miesto smotany sunar. polievocky velmi nepapame, lebo maly je na tuhsiu stravu a tekute nechce len cajik a vodu

olovrant: ovocna vyziva s piskotkami, ovocny kompot alebo banan s piskotkami a sunarom (najvacsia mnamka)

vecera: mliecna kasa

neskorsia vecera (pred spanim): opat drobca nakojim

riadila som sa priruckou od nutrilonu a odobrila mi to svagrina, ktora ma dve deti. nas drobec je skopojny a ja pevne verim, ze mu nic nechyba

lubinka26
19. mar 2012

@jajka0211 neviem, kde si to citala, ale je to blbost. jogurty az okolo 10. mesiaca a najlepsie smotanove s co najivac tuku - zvolensky, banovecky, tesco ma dokonca 15%.
a vsetko postupne pridavat. rano mozes dat do rucicky korku alebo kusok rozku a neskor obycajne maslo. cez den ponuknut ovocie - banan, jablcko olupane, hrozno zbavene kostok a ja aj supem a pod. Moja mala ma skoro 13 mesiacov a kojim rano, pred prvym spanim, pred druhym spanim, pred nocnym spanim - na ciciku zaspava a v noci 1-2x. a vlastne kojim, ked si mala zapyta 🙂
no ale my zas mame problem s papanim.

strapco13
19. mar 2012

@jajka0211 nic si nezmeskala..kradsne sa kojite, dietatko bude jest tuhu stravu zvysok svojho zivota, nemas sa kam ponahlat
do 2 rokov je to zavadzanie prikrmov pori dojceni /doporucenia WHO/ cize zakladom stravy je dojcenie
k tvojej otazke... moja ma 8 mesiacov a ma 2 prikrmy..doobeda ovocie a poobede maskovozeleninovy prikrm, papa dobre ale satne sa ze nechce tak sa dojci cely den
a medzi to dojcim na poziadanie, kolko chce kedy chce, rovnako aj syna /ma 2,5 roka pomaly/ nechyba im nic su spokojni
no mala sem tam uz dostane kusok chlebika, ci kukuricnu chrumku nesolenu..ale to jej nedavam ako prikrm, to ma len tak ako pochutku
malemu som dvaval kazdy mesiac jeden prikrm, cize uz mal tri v tomto case a skoro sa mi odstavil od mlieka, tak som to zredukovala

lienkao
19. mar 2012

@jajka0211 môj malý bude mať tento týždeň 9 mesiacov a papkáme 2 x denne tuhú stravu. Ráno o šiestej dostane mliečko (Nutrilon), o 10.00 takisto Nutrilon, o 12.00 zeleninovo-mäsový príkrm, na olovrant postrúhané jabĺčko alebo ovocnú výživku (slivky, jablková, broskyňová, hrušková) alebo kašičku a na večeru okolo 20.00 takisto Nutrilon. Pomedzi to pijeme čajík alebo dojčenskú vodu. Tiež viem, že jogurty najskôr až od 10 mesiaca. A také že chlebík s maslom, alebo vianočku s lekvárom, to teda ešte vôbec nedávame. Tak ako píše @strapco13, aj ja dávam chrumku ale pohánkovú alebo ryžovú nesolenú len tak ako pochúťku. Väčšinou poobede. Ja sa na nejakých 80 % riadim časopisom Výživa detí, ktorý vydal časopis Mama a ja. Myslím si, že s prikrmovaním radšej pomalšie a s rozmyslom. Na všetko príde čas.

dannizeta
19. mar 2012

No ten náš je v papaní výmyselník, z každého jedla zvyčajne spapá len po tri-štyri lyžičky a dosť.Takže zakaždým musím mať poruke viac variánt 😀 1)Raňajky: Nutrilon(vždy maximálne 150 ml- viac nechce) 2)Desiata: chlebík s detskou šunkou, pravým čaj.maslom(nie tie napodobeniny) alebo plnenú lúpačku,vianočku 3) Nutrilon 4) Varené, či dusené mäsko,zeleninka,zemiak al. ryža,polievočka na fľašu 5) Nutrilon(niekedy nechce,tak papá jogurt,dráčik,banán,či sušienky,výživu nemá rád) 6) Pred spaním: Mliečna kaša s rôznymi príchuťami 7) V noci 1-2x Nutrilon

Tiež som čítala že jogurty a dráčiky až od 10 mes,ale lekárka nám ich schválila už po 7.mes.čo som sa divila.Vraj sú isté obmedzenia,ale do roka by mal ochutnať z každej potraviny, lebo potom by ich mohol odmietať.
Kým som donedávna kojila,papal MM tri krát behom 24 hod.,viac sa mi neutvorilo,ale lekárka vravela že je to málo na tento vek,takže teraz máme mliečko o niečo častejšie- aj keď v dosť nízkych dávkach.No čo už,aspoň niečo.. 😀 😀

adkaa
19. mar 2012

Mliecka urcite nedavas vela 😉 , pretoze do 2 rokov sa ma podla WHO dojcit na poziadanie, teda aktivne prsnik ponukat. Ak by si to zredukovala len na rano a vecer, o chvilku sa ti s velkou pravdepodobnostou odsatvi. Dojcenie nie je len o papani, ale ma mnoho inych funkcii. To ze sa chce dojcit okolo obeda napr. nemusi byt len pre hlad ale aj preto, lebo mu moze byt zima a chce sa zohriat alebo sa nikede udrel, alebo... Takze pokojne dojci, kolko bude dietatko chciet a vobec sa nestresuj s prikrmami. Ked budes jest ty (myslim zdravu stravu) pokojne mu mozes dat ochutnat. Do dvoch rokov sa dieta len uci jest. Okrem toho, mliecko obsahuje enzymy, ktore pomahaju lepsie stravit prikrmy a znizuju riziko vzniku alergie. Preto sa aj lepok odporuca zavadzat popri dojecni, pretoze dojcenie a MM ma tiez ochrannu funkciu...
Este do buducna, ma to ktomu to napadlo 🙂 vela deti okolo 10 mesiaca az roka maminky cez den nemozu dostat na prsnik, lebo ich bude zaujimat vsetko okolo. A prave vtedy, ak dojcenie nesplna tie ine, nie menej vyznamne funkcie, ale je to len o krmeni, sa vela deticiek odstavi... Vtedy je dobre zintenzivnit kontakt koza na kozu, napr. dat si maleho do satky alebo ergo nosica, kde sa trochu upokoji a oddychne a aj nadojci. Alebo sa spolu hrat napr. na posteli a popritom ho skusit nadojcit. Ale to len dobra rada a poznamka do buducnosti, ak by si sa s niecim takym stretla, aby si sa potom netrapila,ze preco sa cez den uz takmer nedojci... Drzim palce 😉

ninan2
20. mar 2012

Ahoj, u nas je to podobne ako pise @strapco13, aj s nou plne vo vsetkom suhlasim, a tento nazor maju vsetky laktacne poradkyne. Do roka moze byt v pohode az 75% potravy MM... Pri UM to ale neplati, kedze neobsahuje dostatocne mnozstvo potrebnych zivin. Tie striktne postupy ohladne zavadzania prikrmov sa predpokladam tvorili este za socializmu ked bola vacsina deti na UM a dojcenie sa vobec nepodporovalo.
Apropo moja dcerka zje na obed max. polovicku obeda, na veceru polovicku kase (doma spravenej bez UM) a vobec to neriesim a nestresujem sa tym, ze podla nejakych tabuliek mala zjest este dalsich X lyziciek. Teraz dokonca uz 2 dni ani obed nemala, boli sme cele dni mimo domu, mala jednoducho viac MM a pohoda... A dari sa jej dobre, od narodenia pribrala uz 6,5 kg 😀

anieli_1
20. mar 2012

ahoj toje len co mozu papkat kludne bud pokojna moja sa teraz rozhodla napriklad nic nejest len vecer trochu kase inak sme na mm.........kludne zacni jej dat na desiatu jogurtiky(biele) zuzlat sem tam roztek chlebik piskotky(aj ked ponietorym mamickam sa stavaju vlasy dupkom ze piskoty nie 😀 😀 ) pomalicky kludne pridavaj ked vidis ze je pokojny a pribera je vsetko uplne v poriadku 😉

lemge
20. mar 2012

my mame doma maleho žrúta 😀 .tiez mal 8mes.papa na obed uvarenu zeleninku+nejaka spalda,pseno,zemiak,al.pohanka...niektore dni+masko+zltok cca 1krat do tyzdna.
-uz davame aj petrzlen,por,zeler,najnovsie pridavam do obeda+ cvikla-da to vyborrnu sladkastu chut 😉 a je zdrava(maly je anemicky-a pomaha to )a dnes mu spravim obed s cervenou šošovicou.
na olovrant nejake ovocie ,niekedy aj s piskotkou.
na veceru uvarim ovs.vlocky,kuskus,pseno,alebo ryzu + pridam bud jablcko,banan,alebo aj mraz.jahody,maliny.
druha vecera pred spanim je dojcenie.
no a niekedy aj desiatu (ovocie..)doobeda dam,ked si ˇ´vypýtaˇˇ.. 😀

inac sa cely den okrem toho dojci vzdy po jedle,po spanku...,pretoze vodicky mi malo vypije.
ja teda maslo este nedavam,ale rozky musim mat stale po ruke...tie rad žužle. 🙂 alebo kukuric.chrumky ma rad...
on sa narodil 4,5kilovy,a teda apetit mu ostal... 🙂 ma 8,8kg,take normalne babo,priemerne...to co spapa,hned aj vykaka 😀 spalovanie ma dobre,..a stale je v pohybe,stvornozkuje o 106,aj na nohy sa uz stavia sam...

tiez si myslim,ze si nic nezmeskala,ked mu chuti,kludne mu davaj aj olovranty ,desiate,..ale ked mu staci len tvoje mliecko,a je spokojny,neni o com 😉 sama najlepsie vies co mu vyhovuje,netreba sa riadit nejakymi tabulkami....

zdenocka
22. máj 2012

Ahoj,
no ja som mala doteraz pocit, ze drobcek papa malo, ale ked som Vas docitala, tak mam dojem, ze papa az privela 😅 .
Rano sa dojcime,
na desiatu papa vyzivku, ta mu moc nechuti, cize tak polovicu,
obedik dostane zeleninovy prikrm s maskom,
na olovrant biely bio jogurtik,
na veceru kasu,
a pred spanim sa dojcime 😵 .
Medzim mi pije aj cajiky, a aj sa dojcime, taktiez na poziadanie, kedze je teplo a on sa aj rad mojka 😵 . A z casu na cas ked papame chlebik, alebo roztek, tak mu dame do rucky 😅 .

fomarik
22. máj 2012

Ranajky: Mliečko 200ml
Desiata. jogurt, vianočka s džemom, masielkom, chlebík so syrom
Obed: Masovo-zeleninový príkrm 5y do týždna, jeden den má rybku, a jeden den má bezmäsité- mäsko nahrádzam žltkom
Olovrant: banán alebo výživa
večera - 200ml mliečka Pomedzi toto vypije cca 400ml čaj.

lutia
22. máj 2012

v 8m bol nas jedalny listok:
rano mliecko, desiata ovocie, obed - mliecko, olovrant - zeleninka alebo masko alebo kasicka, vecera mliecko
a ked som mala viac casu tak som miesto obeda mliecko dala zeleninku a na olovrant masko alebo ina kombinacia...na vecer vzdy mame len mliecko a to ze ked som niekde citala ze sa by sa mali davat castejsie a viacej prikrmov tak som si aj tak robila po svojom a to ze sme mali 2 ci 3 krat mliecko cez den som nevidela nic zle...ved nech si brusko pomaly zvyka na nove a nie bum a hned mlieko na druhu kolaj

modrofuzik11
22. máj 2012

ja som kubka prestala vo 8 mesiacoch kojit. teraz vecer a rano ma UM. cez den biely jogur, ovocie, hlavne jedlo, chlebik... obidvaja sme spokojni. prespi celu noc a aj ja sa uz konecne vyspim... 🙂

euka210
24. máj 2012

moj drobec je tiez este stale dojceny na poziadanie a s harmonogramom 5xdenne by som neuspela 🙂 Ked ja ranajkujem, tak mu dam zuzlat kus chlebika (aj tak viac nakrusi ako zje 🙂 ) na obed vareny prikrm a vyziva alebo ovocie na desiatu, teraz na olovrant, lebo sa nam meni rezim...prechadzame z 3 spankov na 2. Kase som este nezaviedla....jednak som trochu leniva, mliecko mu este staci a o 19.h casto spime tak ani uz nemam kedy, ked o 16.h mame ovocie 🙂 Inak ked pyta, tak davam prsnik, co je pred spanim, po zobudeni a ked pyta medzi jedlami.
Jogurt staci od 10m pre dojcene deti.

ofiniacik
26. nov 2023

@lubinka26 smotanový jogurt do roka určite nie!!!