Domáce večerné kaše

lienka175
9. sep 2015

Milé mamičky, rada by som vás poprosila o radu pri príprave večerných kaší. Mám doma 13-mesačného synčeka a rada by som mu robila zdravé večere. Kupované instantné mliečne či nemliečne kaše nechcem a tak som si nakúpila špaldovú, pšenovú, kukuričnú a pohánkovú krupicu s úmyslom, že mu ich budem pripravovať ja. Na obaloch je ale napísané, že sa jedná o celozrnné výrobky a pokiaľ viem, tak malé deti (min. do troch rokov) by celozrnné veci jesť nemali. Ako teda pripravovať domáce kaše?

iwesska
9. sep 2015

Tie, ktore si napisala uplne v pohode moze, su to lahko stravitelne kase, vsetky jedia aj nase deti, mladsia od roka. Normalne ich varime ako krupicu - do horuceho mlieka a povarit. Mala nam nechcela tie instatne vobec jest, tieto zboznuje. Ja robievam casto aj tak, ze uvarim len ciste pseno v mlieku, alebo ryzu a potom rozmixujem na kasu.

lienka175
autor
9. sep 2015

iwesska a v akom mlieku?

lubinkas
9. sep 2015

Ja robim napriklad vsetky kase do vody. Robievam pohankovu z poh.vlociek, ryzovu z ryz.vlociek a ovsennu z ovs.vlociek a spaldovu krupicnu do vody. Pripadne skombinujem ryz.vlocky so spald.krupicou a pod. Este mam psenove vlocky ale to som nestihla zatial skusit;).

zabina27
9. sep 2015

ja kupujem v jednote instantne kase - spaldovu, psenovu, pohankovu, kukuricnu, zarabaju sa len do tepleho mlieka, nevaria sa, malemu robim len riedku do kravskeho mlieka (kupujem z automatu, prevaram), pije ju z flasky pred spanim. tie kase su z kutika zdravej vyzivy, neviem, ci priamo bio, ale nie su ochucovane, cisto obilninove

milota164
9. sep 2015

ja som pouzivala kase nomina, len zalejes teplou vodou a pridas co chces, su naozaj dobre a neobsahuju nic ine, ziaden cukor len napr. pohankova , pohanku ....

lienka175
autor
10. sep 2015

aj ja som si kúpila tie nomina, len ma zarazilo to, že sú celozrnné...

lorela
30. sep 2015

Aké kaše - už odznelo 🙂 ja len dodám, že celozrnné výrobky (chlieb, cestoviny alebo ryža, príp. grahamové rožky) aj oveľa mladšie deti ako 3 ročné jesť môžu - občas.

silviettaa
30. sep 2015

Ahoj. Syn ma pravidelne na ranajky uz asi od roka kase, kupujem ich tiez v Jednota Coop - su to 100% instantne kase bez pridavkov, bez cukru, cisty produkt ( psenova, spaldova, ovsena, pohankova atd...), tiez jemne ovsene vlocky z Lidla, Pri priprave ich striedam, trochu kase zalejem horucou vodou, pridam napr. roztlaceny banan, niekedy mak, niekedy mixovane lanove, slnecnicove semienka a je to. chuti to skvele, vsetci to mame radi, je to ako dezert. ( ovocie podla sezonnosti striedam) 🙂

katka708
30. sep 2015

od roka používam kaše Nomina a aj tie z jednoty.
zalievam ich vriacim kravským mliekom (ale čerstvým od vlastnej kravy) niekedy keď chcem zmenu alebo mám málo ovocia, tak zalejem polovičné množstvo kaše len vodou a doplním tam 2 lyžice ochutenej mliečnej kaše napr. Nestlé. Dosť často varím aj pre seba a syna kašu z ovsených vločiek s malinami a javorovým sirupom alebo mliečnu ryžu raz za čas....

mizub
30. sep 2015

Presne tie iste kase som aj ja davala mladsiemu a este ryzovu a ryzovo-kukuricnu 🙂 Do roka som ich robievala do vody a sladila som len domacim lekvarom alebo rozmixovanym cerstvym ovocim... Od roka som robila do mlieka s maslom a tak isto som sladila ovocim alebo lekvarom. chutili mu 🙂 potom uz presiem na chlebik, kedze videl, ze starsi jedava chlieb na veceru 😀 starsiemu som len kukuricnu a ovsenu robila, nevedela som vtedy, ze su aj instantne kase a ryzu mi do roka nemohol, tak len tie dve som dookola davala vzdy s nejakym inym ovocim, alebo lekvarikom 🙂 a on na veceru kase nemaval, nejak mu nechutili az tak a tak som skor u neho presla na rozky a chlebik ako pri mladsom potom 😉

puklica13
30. sep 2015

@lienka175 preco by deti do 3rokov nemohli jest celozrnne vyrobky?

lienka175
autor
30. sep 2015

lebo také malé deti vraj nedokážu stráviť väčšie množstvo vlákniny a to spôsobuje bolesti bruška... tak nám povedala detská lekárka, že do troch rokoch prevažne len biele pečivo...

lorela
30. sep 2015

@puklica13 To je len zlá interpretácia na margo celozrnných výrobkov kvôli vyššiemu obsahu vlákniny. Nie je pravdou, že deti nemôžu "cz výrobky", oni ich môžu, len v kontrolovanom množstve a menšej miere v porovnaní s obyčajnými/bielymi produktmi (cca 2 porcie denne). Vyšší príjem vlákniny totiž môže spôsobovať bolesti bruška a zápchu v prípade, kedy rodič nedodržiava optimálny pitný režim dieťatka a ďalej horšie vstrebávanie živín ak sa množstvo výrazne preženie.
Zdravý jedálniček detí obsahuje aj cz potraviny a s tým súvisiaci dostatočný pitný režim a veku primerané pohybové aktivity.

Takže pár krát v týždni celozrnná kaša a na obed celozrnné cestoviny alebo ryža sú napr. u 2 ročného dieťaťa v absolútnom poriadku 🙂

rendicka
7. okt 2015

jaaaj a náš 14m. drobec má rád obilninové cz kaše, to má po mne, síce robím doma z vločiek ale min.týždeň som kúpila od nomina špaldovú, lebo mám pocit že ryžová, ovsená, pšenová, pohánková sa mu preje, plus klasická griska, marína v mlieku, pudinky, domáci pribináčik.... aj domáce pečivo (keďže odmietam kupovať dopekané mrazené polotovary) s maslom, domácimi natierkami..ale včera manželovi vyjedal jeleniu klobásu a jemu dal svoje kúsky rožteka :D

zuza77
13. okt 2015

kde kupujete tie nomino kase prosim?

mango1909
13. okt 2015

Ja malemu robievam taketo kase uz od cca 9 mesiaca. Spaldovu, kukuricnu a klasicku detsku krupicu, tu ma najradsej. Robievam to z Nutrilonu. Zarobim mlieko, davam 180ml vody a 6x davkovac, do toho dve necele PL krupice, a stale miesam, aby sa neurobili hrudky. Nakoniec dam maslo a skoricu obcas. Maly ma teraz 17 mesiacov a ide po tom neskutocne. Zboznuje kase🙂

majmik
13. okt 2015

@lienka175 pozri tento clanok https://www.modrykonik.sk/blog/kofoluska/article/ako-prikrmujeme-1-vlocky-f8tk63/ Je pisany velmi dobre, este aj s postupmi a tipmi 🙂 Ja od 6 mesiacov maleho mu robim prave tie. Kedze kojim, tak tie zarabam vo vode a rozmixujem s nejakym ovocim.. za psenovou s babanom sa ide potrhat 😀 Akurat fakt pohankova je divna, mne az smrdi. Celozrne moze, comu sa musi vyhybat su otruby - tie by deti nemali do 3 rokov. Tak prijemne papanie 🙂

stanislavicenka
18. sep 2018

Ked krupicu, tak s vodou. Ved to s mliekom je velmi tazke na zalydok. Ja davam kase dcerke na ranajky. Ochucujem len maslom, semiackami, kokosom