Recepty mamičiek z Nemecka

neurologia
24. feb 2010

Ahojte babizne,

tak som zalozila temu ....aby sme si mali kde pisat tie nase recepty a nezahlcovali tym nasu diskusiu....takze veselo piste kopirujte....diskutujte...

mnaaaaam uz sa tesim... 😉

iii
25. júl 2011

ahojky dievcence, taka moja starsia ratolest sa dostava do veku, ze si na svoju geburtstagparty (4 roky) pozvala polovicu skolky......a ja mam teda vsetko pripravit. strasne rada by som cosi vytvorila sama, a ide mi teda o dve veci:
1. torta - kupit korpus? kupovane su dobre? aky? mno, a rada by som nejaku s ovocim, co by chutilo aj detom, aj mamkam, ak by si niektora z nich trufla ochutnat, mate nejaky konkretny napad? nieco extra lahke pre zaludok.....receptov som nasla tolko vela, ze sa v tom neviem zorientovat. deko spravim asi jendoduchy posyp nastruhanou cokoskou.
tusim ze zuzka davala na Fb krasne narodeninove torticky pre deti svojich kamaratok, zuzi, co bolo vo vnutri? na tvoju dekoraciu si netrufnem, ale aspon plnku.
2. ako mitbringsel (teda to, co kazde dieta dostane do tasticky so sebou domov) by som rada nejake male dekorovane kolaciky, ale nieco, co by bolo pevne a neobuchalo sa, kym pridu domov. myslim, ze evka tu raz davala foto nejakych takych jednohubiek, ale neviem to najst. napada vas nieco konkretne? obalit muffinky marcipanom?
sice pekarske skusenosti nemam, ale som zienka sikovna mnohemu sa aj v tomto pokrocilom veku dokazem priucit 🙂 dakujem pekne za napady!

evinkaaa
28. júl 2011

Ingi - tak ja ti odpoviem, ako by som to riesila ja.
1.otazka: Kupovany korpus som mala raz v zivote a ja osobne som nebola moc nadsena. To je ale asi preto, ze velmi vela peciem a viem velmi dobre, ze korpusy mozu byt omnoho mäksie, vzdusnejsie a vlacnejsie, ako tie kupovane. Tak ale vyskusat mozes. Myslim, ze sa volaju "Wiener-tortenboden". Skus kupit ten. Oni su take tuhsie, ale aj tak mäkke. A a ak sa budes chciet teda odhodlat na pecenie korpusu, tak mi napis, ak budes chciet recept. 😉
K plnke a ozdobovaniu: Ja by som urobila asi take nieco, co som piekla predminuly tyzden. Veeelmi jednoduche, lahodne a efektne na letne dni. Naspodok som upiekla mäkkucky korpus, nechala vychladnut..... Nan som potom dala plnku takuto: z 500ml mlieka a 2 vanilkovych pudingov si uvarime hustu kasu. Tak ako varis puding, ale budet to tuhsie. 250g masla si vymiesas so 180-200g cukru (podla chuti), 1 vanilkovym cukrom, do ktoreho pridas trosku stavy z citrona a postruhanu citronovu koru. Ked sa puding ochladi, tak ho zmiesas s 500g tvarohu (kludne daj ten klasicky mäkky v kelimku). No a ten tvaroh-puding postupne vmiesavas do masla s cukrom a citronom. Veeelmi jednoduche a naozaj velmi chutne, lahodne a osviezujuce. Tu plnku som normalne dala na korpus, nan som dala sezonne ovocie - cize teraz maliny, cucoriedky, cernice, ribezle....(proste co kupis a co vam chuti) . Korpus som este dookola potrela kremom a nacapala zboku tie dlhe detske piskoty, co sa davaju na tiramisu. V strede to ovocie som este poliala tymto http://www.concierge-lieferservice-berlin.de/im... a nechala vychladnut. Ak to chces mat "elegantne", mozes zviazat celu tortu dookola piskotov stuhou. Vyzera to naozaj pekne.
Cita sa to mozno zlozito, ale je to veeelmi jednoduche a toto maju radi ci deti, ci dospeli, pretoze je to velmi lahke a lahodne. Ale ak si netrufas na tu plnku, alebo nechces, tak kludne staci vanilkovy puding a na to ovocie a zaliat zele a hotovka. 😉
2. otazka: Ja by som naozaj volila pre deticky na zabalenie mufinky. Ale upiekla by som ich v tych kosickoch. Tie kosicky dostat vo vselijakych farbach, takze to bude aj take lakave na pohlad. A nebudu take jemne mäkke a nepopucia sa hned. 😉
Pre inspiraciu:
http://www.kikisweb.de/backen/muffins/muffins/k...
http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=34653
http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=26039
http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=35319
Ak mas nejake otazky, kludne napis 😵 Nech sa ti dari.

neurologia
autor
28. júl 2011

@iii
inga tu plnku co pise evka som uz robila a je suprova ja som robila bez toho citronu + korpus som potrela visnovym levarom a bolo mnamky mnamky....
korpus by som urcite nekupovala...vsak upiect ho je rychlovka a nemusis byt k tomu expert to zvladne hadam kazdy...
tie muffiny dobry napad ale nebalila by som ich do marcipanu lebo potom nebudu obuchu-vzdorne ako ty chces...tiez si myslim pekne kosicky kupit poliat cokoladkou a dozdobit lentilkami alebo gumovymi cukrickami (mozes vytvorit roznych smile-ikov) za tym sa idu deti zabit.... 😉

evinkaaa
29. júl 2011

@iii - ingus, alebo ak nechces ovocie a radsej nieco cokoladove, tak skus toto, ak si to uz nahodou nerobila.
Je to neskutocne vynikajuce 😉
http://www.mimibazar.sk/recept.php?strana=1&id=...

iii
29. júl 2011

@evinkaaa evi, no to si myslim, ze to musi byt vynikajuce, ked sa pozeram na tie ingrediencie 🙂 dikes, toto asi urcite urobim......ale asi bez cokoladovej polevy, ako je to na obrazku, to uz by asi bolo prislis. nevies, s cim by sa dalo na to nieco napisat? praskovy cukor s vodou? tak ako na vianocne perniky? no nic, idem dnes sama do rewe, ked ulozim drobizg, tak snad budem mat cas browsovat trosku po oddeleni s pecenim.
ozi, a kde by som mohla kupit taku malu okruhlu formu na pecenie torty? nechcem online, to sa mi neoplati asi kvoli versandkosten.

jo, a diky evi a beatka za dalsie tipy, budem vam podrobne prezentovat vysledky 😉

no a kedze uz tema o vareni, vcera som robila po dlhej dobe szegedinsky gulas, to je taka neskutocna lakocinka.....mnam, so sladkym skoricovym kysnutym kolacikom

evinkaaa
29. júl 2011

@iii - ingi, ano, kludne si vymiesaj bielko s cukrom a tym v pohode napises. Alebo staci citronova stava s cukrom, ale vela cukru, aby to bolo tuhe a vymiesat. Tiez to je super. 😉
Formu kupis vo väcsich obchodoch, ako su napriklad real. Neviem, ci nieco take tam mate. Ale niekedy mavaju formy aj napriklad edeka ci rewe alebo tengelmann. Treba pozriet, popripade sa spytat. Inak ju kupis celkom urcite napriklad v Galeria Kaufhof. Asi aj u vas je, ze? 🙂
Velmi sa tesim na tvoje vysledky. Ja prave peciem ten jednoduchy s ovocim. Ten mame velmi radi a na vikend pre navstevu sa velmi hodi. Buduci tyzden budem piect ten cokoladovy 😀 , a na ten dalsi, ked pridu nasi, chcem urobit jednoduchy s plnkou z bielej cokoklady a mascapone s malinami. To je naozaj nebicko v ustach 😀 .
Segedinsky gulas ja milujem nadovsetko a moj manzel tak isto. Vzdy, ked prideme k nasim na sk, musi byt veeelky hrniec gulasu s domacou knedlou. To uz maminka vie a vzdy navari. Ja to neskutocne milujem 😵 😵 😵
Boooze, ty mi robis chute aj s tym skoricovym kolacikom.....take tiez robievam velmi casto, pretoze ja sa idem za nim zabit. On je neskutocne dobry. Ja sa neviem zastavit v jedeni, ked ho upeciem. 😀

evinkaaa
29. júl 2011

@iii - ingus, alebo kludne si objednaj formu napriklad tu:
http://www.weltbild.de/3/15521850-1/buch/kleine...
http://www.weltbild.de/3/16400858-1/geschenke-l...
http://www.weltbild.de/3/16045892-1/buch/kleine...
Ked si objednas nejaku knihu k tomu, tak postovne zadarmo. Tak kukni a urcite nejaku knihu najdes, co sa ti zapaci 😀 😵 A mas vystarane a ziadne behacky. 🙂

iii
30. júl 2011

@evinkaaa evi, to je inak ta ovocna torta, co si teraz davala na facebook? velmi pekne to vyzera, ako si to spravila, ze tie piskoty stoja dookola ako vojaci? nechala si to stuhnut aj s piskotami v nejakej forme, alebo ich len jednoducho prilepila? naozaj velmi efektne!
pozerali sme si s marcelkom tvoje torty na Fb, M vkuse ze papat! papat!, tak mu vysvetlujem, ze take este nemame, najprv musime upiect, tak pohotovo reagoval obliect!kupit!papat! a uz bol pri dverach 😉

evinkaaa
30. júl 2011

@iii - ingi, ano, presne ta. 😵 No piskoty stoja preto, lebo som aj boky piskota natrela kremom natenucko a ked odrezes zospodu kusocek (pretoze su inak velmi dlhe), tak mas spodok rovny a tym padom stoja. No a ako podporu, aby naozaj vydrzali stat, som zviazala maslou. To sa uz nestane nic. 😉 Po zviazani som to supla do chlaednicky a tam stoja doteraz 😀
Marcelko je teda bombovyyyy 😀 Joooj, keby si bola blzsie, tak upeciem jednu malicku tortu iba pre neho 😀 Drobec zlaty, zevraj papat 😀 😀 😀

iii
2. aug 2011

@evinkaaa evi, pocuj, korpus som napiekla sama, nadherny, akurat je strasidelne vysoky.....myslis, ze mozem polovicu nejak uskladnit, aby vydrzal do pondelka? zabalit do folie a do chladnicky? ci blbost?

evinkaaa
2. aug 2011

@iii - ingi, korpus kludne vydrzi, ked ho zabalis do potravinovej folie alebo väcsieho sacku. A nemusi byt ani v chladnicke. Ja ho teda nedavam. Ale ked az do pondelka, tak asi radsej daj, ak mas v chladnicke miesto. To urcite neuskodi. 😉

iii
8. aug 2011

@evinkaaa evi, tak tu je lacna napodobenina tvojej torty, prikladam foto. nakoniec som dala len tvaroh so slahackou a cukrom, nechcela som to komplikovat s pudingom, a chutilo to naozaj bajecne, take lahke letne. a s piskotkami okolo a maslou je to podla mna naozaj krasne.
cokoladovu tortu som bohuzial nestihla odfotit, lebo do nej marcel zboku kusol este predtym, ako prisli hostia, tak sa podavala uz nakrajana 😀
decka mali dnes v skolke coko muffinky, tak snad chutili. no a zajtra este pridu elenkine kamosky (5ks.), tak ked toto prezijeme, budem rada.......inak cele narodeniny pekny zahul, naco vsetko musi clovek mysliet........uz sa tesim, ako budem toto zazivat trikrat rocne 😝 to aby som si nasla nejakeho pohladneho party-managera 😉

iii
8. aug 2011

ja este k tomu coko kolacu, co sem evka davala link....vynikajuce, akurat by som ho piekla 20 minut, nie 40, ako je v recepte, bol az prilis prepeceny, pre ten pravy brownie-efekt staci menej.

evinkaaa
8. aug 2011

@iii - ingi, akurat som ti dnes chcela pisat, ze ako dopadla torticka. A ty vlozis prispevok s fotkou. No parada. Torticka vyzera fantasticky. Naozaj krasne. A pises, ze chutila....tak to je parada. 😵
Cokoladovy kolacik je tiez mnamka.......no prvy krat som ho tiez piekla podla receptu, ale potom som menej. To clovek zisti pocase a potom si to prisposobi. Ale kazdy to ma rad inak, tak sa tazko radi. Ale ja som to tiez chcela take "neprepecene", to iba tak vyzera, ale neprepecene to nieje. To tak vyzra kvoli tej cokolade. 😵
No, tieto detske narodeninove party su fakt o drzku, ked mas viacej deti a "musis" robit pre kazdeho. Kazdy si pozve kamaratov a hned je plny dom/byt. 😀 Ked su deti male, riesila by som to doma, ale ked su väcsie, isla by som s nimi do detskeho zabavneho parku (Indoor-outdoor spielpark) - nieco take, kde sa vysantia, vybehaju, vyhraju.....nieco zjedia a budu kraaaasne unaveni 😀

iii
17. aug 2011

@evinkaaa evi pocuj, ked robis muffiny, tak ich das len do tych papierovych misticiek, a oni drzia tvar? alebo das este aj tie papieriky do nejakej formy? neviem, ci to bolo tym extra cokoladovym cestom, ale mne sa teda strasne rozliali....boli to skor take placky, chutovo vynikajuce, ale esteticky nula.
no jo, pozajtra vyrazame smer tirolsko, tak sa tesim na miestne specialitky, mnam!

evinkaaa
17. aug 2011

@iii - ingus, ked robievam muffinky, tak ich vzdy davam do tej formy na muffiny. A par krat som urobila bez papierikov, ale uz mam teraz zauzivane vzdy dat aj papierik a ten do formy. Tak drzia tvar. Neni to cestom, pretoze s tym uz mam skusenost aj ja a aj kamosky, ze ked nedas do formy, tak tvar nedrzia. Uplne sa rozleju a su take zvlastne ploche 😀
Krasnu dovcu vam zelam.......tirolsko je nadherne. Uz som tam tiez bola ale uz je to daaaavno. Asi pred 6 rokmi 😀 . Kde presne idete?

iii
17. aug 2011

@evinkaaa evi, tak to si ma potesila, ze aj profikom ako ty sa to rozleje 😀
ja ani neviem presne kam, je to vo vyske cca 2000mnm, nedostupne autom, bez adresy, bez vody, so studnou a jednym solarnym clankom 😉 romantika pur, spoliehame sa na zber hub a drobnych bobul. prenajala som nejaku horsku budu, v okoli zillertalu. pofotim, ukazem 🙂

evinkaaa
17. aug 2011

@iii - wow, to znie teda velmi lakavo.........velice dobrodruzne. Uplne zavidim......taketo nieco ja tiez mozem. 😵 Tak si to tam uzite a tesim sa na foto. 😵 😵 😵

iii
17. aug 2011

jeminecky, ale ja som uplne zabudla, preco tu vlastne dneska obsmrdam...........chcela som sa spytat, ci ste uz niekedy dunstovali maso a rozne jedla do flias na cestu...........ked sme ako mali cestovali do jugosky, tak mamka vzdy zavarila do flias na kazdy den nejake maso, potom to len otvorila a zohriala. velmi prakticke. chcela by som nieco podobne teraz, ale neviem, ako na to.... dik!

evinkaaa
17. aug 2011

@iii - ingus, take nieco ja nepoznam. My sme to nerobievali.....jedine, co robievame je, ze ked navari maminka velmi vela segedinskeho gulasa, tak zavari do flias a potom len vyberame 😀

zuzanasaw
20. aug 2011

@iii, Jaj, Ingi, sorry. Pytala sa ma na tie plnky, ale ja som tu vobec nebola :( Sme na sK, takze mi cas strasne bezi a dostanem sa tak narychlo na FB a mail a to je tak vsetko. Ale vidim, ze torta sa ti vydarila a poradila si si bez problemov - vidis, sikulka!
A to zavarane maso - matne si to pamatam z detstva - to sa normalne podusilo maso a zalievalo sa to myslim mastou - klasickym šmalcom a tusim sa to sterilizovalo. A potom sa to len v case spotreby dalo do hrnca a podla potreby dochutilo. Presne ale neviem... Ale asi tak by som to robila...

leelo
22. sep 2011

ZwetschgenDatschi Rezept

reicht für eine Form ca: 25*45 (so ungefähr)

teig:
7 Esslöffel Sonnenblumenöl
4 Esslöffel Zucker
1 ganzes Ei
1 Pack. Vanillezucker
1 Teelöffel Backpulver
5 Esslöffel Milch
200g Quark
300g Mehl
1 Messerspitze Salz
Saft ½ Zitrone

Belag
1,5 kg Zwetschgen (entkernt und geviertelt)

Streusel:
100 g Mehl
75g Butter
80g Zucker
2 Teelöffel Zimt
1 Pack. Vanillezucker

Zucker, Vanillezucker, Öl, und Ei sehr schaumig rühren, (ca. 5 Minuten auf höchster Stufe mit dem Mixer rühren)
Quark nochmals für 2 Minuten unterrühren, Milch unterrühren, Mehl mit Backpulver, Salz, Zitronensaft ebenfalls unterrühren und auf ein Backblech bzw. Kuchenform streichen.

Die geviertelten Zwetschgen verteilen.
Aus Zucker, Butter, Mehl, Zimt und Vanillezucker einen Streusel zubereiten und auf die Zwetschgen verteilen.

Im vorgeheizten Backrohr (Ober - Unterhitze) 190° ca. 40 minuten backen, bei Verwenundung von Umluft bei 170° ~40 Minuten backen.

Am besten schmeckt der Kuchen, wenn er am nächsten Tag gegessen wird!
Guten Gelingen!

evinkaaa
22. sep 2011

@leelo - peti, super diiiik 😵 😵 😵 Urcite tento alebo buduci vikend vyskusam 😉

leelo
22. sep 2011

@evinkaaa evi, super, mne sa pacilo, ze mi to napisala tak polopate, aj cca velkost formy a stupne pecenia. nemam rada take recepty, co si musim domyslat 😉 ja nie som taka skusena kucharecka, co to vie toto sama odhadnut.
moja babka toto cesto robila pod tzv. tvarohovy - navrch isiel este tvaroh s cukrom a zltkami a smotanou tusim. ona davala citronovu koru, sem ide stava. ale vraj kora da viac aromy, vraveli v telke 🙂

evinkaaa
22. sep 2011

@leelo - peti, no aj taky poznam, kde navrch ide tvaroh s vanilkovym cukrom a zltkami, ja do toho davam este aj hrozienka. Je to tiez chutne. 😉

iii
22. sep 2011

@leelo peti, s tym tvarohom to znie velmi dobre.....chcela som dnes robit kysnuty s tvarohom, ale mozno este skocim po slivky a vyskusam toto. akurat ta posledna veta receptu, to bude tazke 😉

leelo
22. sep 2011

@iii haha, presne, ta posledna podmienka sa tazko splna 😀
no a co sa tyka poctu stravnikov - vas je viac. aj marcelko papa uz kolace? naposledy sme ho jedli fakt 3 dni, hoci tu bola aj susedka a muziv kamos a dali si. mozno to nikomu nechutilo ako som to napiekla 😉

recept na ten tvarohovy, zial, nemam. ale vyzera,z e evka ho tiez pozna. presne tak, aj hrozienka tam idu. babka to volala "béleš"

leelo
22. sep 2011

este poznamky k receptu:
* mala som vacsiu formu, takze cesto bolo asi tensie ako malo podla receptu. konzistenciu to nenarusilo, nerozpadaval sa ani v ruke dokonca. a mne to neva, cim menej cesta zjem, tym lepsie.
* sliviek mi z tej uvedenej davky zvysilo, ale netreba sa bat ich dat pekne nahusto, nech sa aj prekryvaju, lebo oni sa zmensia, tak chutne vypecu a ten vypek sa roztecie po ceste, vytvori mnamkovu glazurku a je to nebiicko v papulke 🙂

evinkaaa
22. sep 2011

@leelo - ano, peti, to poznam. Ja ked robievam zwetschgen-streuselkuchen, tak tiez davam slivky nahusto. Skoro cze polku na seba ich ukladam a vobec to nieje husto, pretoze oni sa zpecu. 😉

Velmi podobny recept tomu tvarohovemu navrchu je aj Dresdner Eierschecke (Sächsische Eierschecke) 😉, aj ked tam ide k tvarohu aj vanilkovy puding. Ale tiez je to chutne.

leelo
22. sep 2011

@evinkaaa evi, vidis, k tomuto som sa ta chcela spytat:
davala si sem linky pre ingu na backformen aj s knihami. su tie knihy a teda recepty v nich naozaj dobre a vyuzitelne? lebo tie ceny sa mi zdaju az prilis dobre. ide sice o male formy, ale ajtak. v obchode je to daleko drahsie.