Strava bez obilnín

nikasekese
20. nov 2022

Dobré ránko. Nakoľko dcéra má ťažkosti s nosovými mandlami, dostali sme odporučenie vyradiť zo stravy obilniny. Ja som však bezradná, nakoľko všade sa dočítam iné informácie. Vie mi niekto poradiť, ktoré potraviny su zakázané? Vopred ďakujem 🙏

endzi83
20. nov 2022

Ak má vysadiť len obiloviny tak je to pšenica, raž, špalda. jačmeň, ovos, kukurica, ryža, cirok, pseudoobilovina pohánka. Neviem síce kto vám to poradil. Ale väčšinou sa radí vyradiť biela múka, a veci z nej ako napr. chlieb, rohlíky, žemle, kaiserky... Ja mám v albume jedla bez múky /ako sú obiloviny pšenica, špalda, jačmeň, raž/, bez cukru, bez laktozy, ak by ste sa chceli inšpirovať. Možno vás niečo zaujme.

pribinak
20. nov 2022

@nikasekese to vám kto poradil? Robiť takéto pokusy na deťoch nie je celkom ok

vroni
20. nov 2022

V podstate vyradís z jedálnička akýkoľvek chlieb, pečivo, cestoviny a ryžu. Stravovala som sa tak dlho, ale na dlhodobé stravovanie pre dieťa to asi nebude (ja som s tým prestala, lebo som pazrava, nemala som žiadne zdravotné problémy). V podstate nahradis obilniny zeleninou, zahustis zemiakom a fungujes. Da sa na to zvyknúť.

mikadooo
20. nov 2022

@nikasekese prečo má vylúčiť obilniny? Kvôli lepku, či všeobecne všetky? Ak všetky, tak vyššie už máš vypísané. Ak kvôli lepku, tak pohánku, ryžu, kukuricu, cirok môže. Problémové mandle sa ale štandardne riešia vybratím, alebo to vyrieši čas - dieťa vyrastie, mandle až tak nie a budú primerane veľké a nebudú zavadzať (u mojej dcéry to tak bolo, chceli ju poslať na vybratie, ja som nechcela, okolo šiesteho roku sa to utriaslo a prestala mať toľko soplóz). Prípadne sa vypýtaj aj alergológovi. Zdurené mandle môžu byť dôsledkom alergie, stačí nasadiť vhodné lieky proti alergii (ak ju má) a problém bude vyriešený. Vysadenie určitej zložky stravy na veľkosť mandlí nemá vplyv. Už nech sa rozhodneš akokoľvek, držím palce, nech ste skoro fit.

mooonika1975
20. nov 2022

@vroni co jete na ranajky ? vločky nie, lebo to je obilnina, tak čo ?

vroni
20. nov 2022

@mooonika1975, vajíčka, omeletu, oriešky, zeleninu na tyčinky a namacat do pomazánky, kokosové "müsli" (zlahka opečené kokosové hoblinky, nasekané oriešky, do toho hrozienka, datle, figy, fantázii sa medze nekladú, a zaliate mliekom), banánové palacinky, hrncekove koláčiky (orechy ci kokos nanmiesto múky).... 😉

mooonika1975
20. nov 2022

@vroni uf. Neviem si predstaviť toto aby jedlo dieťa , ale super, že sa dá chlieb pre dospelých takto nahradiť. Teda obilniny všeobecne.

endzi83
20. nov 2022

@nikasekese aj som prekvapená, že obiloviny ja by som skôr šla po laktóze, ktorá zahlieňuje, keď píšete že problém s nosnými mandľami. Ak je v tele nejaký zápal tak sa odporúča vyradiť všetky tri problematické potraviny ako lepok, laktóza a biely cukor. A dieťaťu to netreba dlho kým sa črevo zregeneruje a očistí u dospelých je to na dlhšie keďže ho aj dlhšie zanášali. Moja mala ekzém na rúčka obidvoch a do týždňa vďaka úprave stravy jej zmizol. Držím palce nech je dieťaťko zdravé a mamka spokojná.

bluka2
20. nov 2022

Chlieb podľa mňa vôbec netreba k strave. Však to je iba taká vec západu jesť chleba, v ázijských krajinách si vystačia v pohode aj bez toho. Je to len vec zvyku, po čase ti to ani chýbať nebude. My sa tak stravujeme, ja dodrzujem a deti aj dostanú niečo také, tak v škole a škôlke. Úplne dobre sa to dá nahradiť. Dnes sú už cestoviny zo šošovice, šošovicove/cicerove čipsy atd.

bluka2
20. nov 2022

A máš vylúčiť aj ryžu? Lebo tá väčšinou nerobí žiadne problémy

vroni
20. nov 2022

@mooonika1975, to je vec zvyku. Moje mladšie dieťa napríklad nezje chlieb s maslom, ale taky kaleráb s vajickovou nátierkou basti jedna radosť. 🤷‍♀️ Celkom ho chápem, ja tiež nemám veľmi rada chlieb a obilniny, kľudne by som sa pre stravovala bez. Zase mne nejde do hlavy, ako niekto môže dieťaťu dat akože obed obložený sendvič. Proste zvyk. 😉

nikasekese
autor
20. nov 2022

@mikadooo bližšie info nemám. Len som sa radila s jedným odborníkom a on odporučil na vyradenie obilnín. Kedy sa to u vás cca utriaslo? Ja operáciu odmietam, nakoľko všetky ťažkosti, ktoré mala (upchatý nos, chrapanie, hlieny) už nemá. Takže nevidím dôvod radšej sa chcem pustiť do zdravšej varianty ako dať dieťa do narkózy

nikasekese
autor
20. nov 2022

@endzi83 ďakujem. Určite sa na vašom profile budem inšpirovať. Ja verím, že keď vyčistíme črevo, dcérke sa mandla zmenší

nikasekese
autor
20. nov 2022

@bluka2 netuším. Zatiaľ som nedostala bližšie info. Ale ryža je u nás veľmi obľúbené jedlo, takže to bude ťažké

mikadooo
20. nov 2022

@nikasekese keď nastúpila do školy, to bol prvý rok, keď bola cez zimu ako tak zdravá. Čiže mala cca 6,5 roka. U nás asi aj to spávanie v škôlke nerobilo nejak extra dobrotu. Od kedy je v škole /teraz je šiestačka/, je to v pohode. Nepoviem, že nie je občas chorá, ale je to úplne v norme, keď má 1-2x za sezónu sopeľ či kašeľ. Teraz zas 4-ročný je viac doma ako v škôlke 🤷. Zatiaľ ale dr neriešila mandľu, lebo pokiaľ nemá dlhšie trvajúcu teplotu, tak k dr.ani nejdem, liečim ho doma a do týždňa je po sopľoch. Potom týždeň v škôlke a zas sme tam kde sme boli 🤷.

nikasekese
autor
20. nov 2022

@mikadooo moja je celkovo od narodenia zdravé dieťa, u dr sme boli len na prehliadke a očkovaní toť vše. No trápilo ma, že ma problémy s dutinami tak sme šli k orl a teraz to ľutujem 🙈😁 snáď sa nám podarí vyhnúť operácii

mikadooo
20. nov 2022

@nikasekese moja bola dosť chorľavá, aj antibiotiká dosť mala. Chvalabohu klop klop, už je dlho pokoj. Ešte toho najmladšieho dostať do školy a snáď už potom ani nebudem vedieť, čo je to očr 😄.

nikasekese
autor
21. nov 2022

@mikadooo ja som nebola nikdy na OČR 😁 myslím, že som nemala poslať muža k orl s dcérou, nabudúce pôjdem sama 😁🙈 len mam ešte malinké babo tak sa mi nedalo. Neboj to prejde raz 😁