Ako docieliť nárok na materskú?

26. feb 2021

Ahojte moc by som bola vďačná za pomoc pretože všetko čo som doteraz naštudovala sa mi zlieva dohromady a už neviem kde je sever. Za dva mesiace maturujem. Každopádne nespĺňam podmienku 270 dní platenia odvodov do SP. Preto by som sa chcela spýtať ako docieliť aké kroky podniknúť aby som nárok na tú materskú dovolenku mala. Od septembra minulého roku (2020) do decembra som pracovala na tpp. 4 mesiace cca neviem presne koľko dní. Preto by som sa chcela spýtať:
1. ak by som si našla nejakú prácu na trvalý pracovný pomer a odpracovala ďalších 5 mesiacov aby som mala dohromady tých 270 dní vznikne mi nárok na ňu? Prípadne dá sa platiť dobrovoľné nemocenské poistenie len na obdobie ktoré mi chýba do tých 270 dní?
2.koľko približne vychádza najvyššia suma na nemocenské poistenie aby mi vznikol nárok na vyššiu materskú?
Vopred ďakujem za odpovede 😌

paciko9
26. feb 2021

Odpoved na prvu otazku je nie. Zamestnanec musi mat v kuse odpracovanych 270 dni, nie na prestavky takto to nefunguje.

slnecnica82
26. feb 2021

@paciko9 to neni pravda co píšeš....270 dni za posledne dva roky pred nastupom na matersku.

noami12
26. feb 2021

Presne ako píše @slnecnica82, nieje pravda ze v kuse musíš byť na rovnakej zmluve, 270 dní musíš mat zaplatených v SP a je jedno ci si bola vo viacerých prácach alebo v jednej oni ti to vyratajú..

veronikaszabova
26. feb 2021

@paciko9 blbost 🤦‍♀️🤣 vobec to nemusi byt vkuse a uz vobec nejde o "odpracovane" dni, ale aktivne NP
Anonym - uz si tehotna?

basska_b
26. feb 2021

Ak si prácu nenájdes a chceš byť len dobrovoľne poistena, tak tu je kalkulačka sociálnej poisťovne.
https://www.socpoist.sk/kalkulacka-na-vypocet-p...
Pri tebe sa jedná o 3. typ. Žiaľ, k nemocenskému (ktoré súvisí s materskou) si musíš vždy povinne k tomu platiť aj dôchodkové, ak sa nič nezmenilo. Pri vymeriavacom základe, ktorý sa tam zadáva, si treba predstaviť ako keby svoj hrubý plat. Keď to preženiem, tak ak by si si odvody platila z " platu " 2184 eur brutto, mala by si nárok na maximálne materské (na účet by ti chodilo 1615 eur v čistom pri 30dňovom mesiaci). Tie čísla mam odtiaľto
https://www.podnikajte.sk/socialne-a-zdravotne-...
Tak podľa toho, akú materskú by si chcela dostávať, by si si nastavila vymeriavací základ a najmä si daj pozor, aby si do toho nedala viac ako dostaneš.

zalka
26. feb 2021

@basska_b ešte doplním, ak je zadávateľka tehotná viac ako 8týždňov, tak nech ani neuvažuje nad max. poistením pretože nesplní podmienku 182 dní poistenia DNP aby jej MD bola rátaná z toho max. VZ a aj pri platení vysokého poistného dostane MD rátanú z min. VZ 546e tj. materská bude vo výške cca 400e

basska_b
26. feb 2021

@zalka Áno, presne, to je info, ktorá nám chýba. Že či už tehotná je...

autor
26. feb 2021

Čakam v nemocnici na výsledky z krvi 🙂 ale či budem či nie chcela by som vedieť ako sa veci majú keďže bábo by som uvítala s radosťou 🙂 určite až po mature ale ak by prišlo teraz po žiadnej stránke by nebol problém ale ak by som mohla spraviť nejaké kroky aby tá materská bola tak ma to zaujíma... ak vyjdu pozitívne tak by som bola ešte len na začiatku nejaký 4-5tt.

autor
26. feb 2021

@basska_b ďakujem krásne za ochotu a vysvetlenie určite mrknem na tú kalkulačku a popozerám to 🙂 ďakujem veľmi pekne!🤍

autor
26. feb 2021

@zalka ďakujem za vysvetlenie👌🏼

basska_b
26. feb 2021

Ahaaa, tak to by si stihla, držíme palce teda 🙂 takže keď sa potvrdí tehotenstvo, rýchlo rýchlo na dobrovoľné poistenie. Prihlásiť sa nedá spätne, vždy len napr. od dnešného dátumu. A nastav si ho tak, aby sa ti to oplatilo a vedela s tým potom vyžiť 👍

basska_b
26. feb 2021

Aaa ešte sa dá napr. ak máš známeho, čo ma s.r.o., že ťa aj takto ako tehotnú zamestná a dohodnete si nejakú mzdu, samozrejme z tej mzdy on zaplatí všetky odvody, ktoré treba 👍 kamoška, ktorá otehotnela na PhD štúdiu,bola takto zamestnaná vo firme svokrovcov. Samozrejme, niečo aj robila. Ale iná firma ťa tehotnú nebude chcieť zobrať. Jedine že by sa ti ešte podarilo niečo zohnať. Teraz sú pohovory cez skype, tak bruško nebude teraz vidieť 😀

autor
26. feb 2021

@basska_b musela by som popremýšľať ale nejako sa to určite vymyslí ale aj tak by som si najradšej našla ešte nejakú prácu aby som mala aj peniaze navrch aj keď skĺbiť to ešte so školou by bolo zložité ale keď sa chce tak sa dá🙏🏻🙏🏻...čiže vymeriavací základ je tých 546€ a z tejto sumy aj keď niekto nepracuje napr. budú vždy počítať sumu ktorá sa teda posiela sociálnej? Chápem to správne?

autor
26. feb 2021

@basska_b haha áno dalo by sa🤣🤣 s tým tako vybabrať musela by som popremýšľať kto v mojom okolí ale určite by sa to dalo vyšpekulovať

zuzuliennka1
26. feb 2021

potom pozor: tych 270 dni musi vyjst este pred porodom... ak by si nahodou porodila skor a 270ty den by vysiel v den porodu - materske nepriznaju

autor
26. feb 2021

@zuzuliennka1 bože toto je strašné akoby si žena vybrala kedy bude rodiť to sú fakt zdierači nemám slov na to...keď človek ešte má aj chuť si odrobiť a spraviť všetko preto a oni kde sa dá aby okašľali ľudí....:/

zuzuliennka1
26. feb 2021

ale to nie je nic zdieracske, a urcite to nie je o okaslani ludi, proste tak su nastavene pravidla a uplne logicky... to by potom matersku mohol poberat kde-kto.. ked do systemu prispievas - tak aj dostanes, materska nie su vobec male sumy v porovnani s rodicakom
- ja som napr. studovala, dlhsie, lebo som si prvu skolu vybrala nie moc dobru, a teda mi to s druhou skolou vyslo tak, ze som pocas statnic bola uz v 4mesiaci, mala som 28r... syn ma teraz 3 a materske som vobec nepoberala, len rodicak ale som s tym ok... pre mna bolo dolezitejsie si radsej dokoncit dobru skolu a ze zvladnem tie tri roky s manzelom aj s rodicakom, lebo potom budem mat dlhodobo lepsie vyhliadky na pracu, nez kvoli 3r doma a materskemu zahodit cele studium a ist radsej robit, aby som necely rok poberala materske... proste dlhodoby a kratkodoby ciel

terina25
26. feb 2021

@basska_b mam otazocku. Ak som zamestnana,tak ktory typ si mam vybrat na ten vypocet?a aku sumu tam zadat? Moju hrubu mzdu ?ak by som chcela najvyssiu matersku

autor
26. feb 2021

@zuzuliennka1 myslím tak že ak žena pracuje a odrodí kvôli zdravotným komplikáciam skôr mala by byť nejaká lehota aj tu podľa mňa ak niekomu chýba deň tak to je dosť na nič ...to si potom ten človek môže válať šunky keď maká a aj tak sa kvôli takejto veci nedostane k peniazom...alebo by mohli dať možnosť pri odrodení skôr ( čo človek neovplyvní) doplatiť spätne za to čo nestihla žena odrobiť to nemocenské poistenie...keď si niekto fakt vála šunky napr. nechce alebo niečo podobné nepoviem ale takto...no každopádne ak by som bola len na rodičáku zvládli by sme to ale peniaze navrch sa hodia a keď sa dá tak chcem z toho vyťažiť čo najviac...🙂

maciatkolulu
26. feb 2021

😂😂😂😃Si zlata, zebijaslavat ľudí, zdieraci. Nuž ono tie peniaze nerastú na strome. Treba niečo pre to robiť.

maciatkolulu
26. feb 2021

Tak keď chceš vyťažiť co najviac, skus najprv dokončiť školu, prispievať potom prácou do systému a potom môžeš ťažiť. Jednoduché to je.

maciatkolulu
26. feb 2021

A potom ta už nemusí trápiť, keď odrodis skôr.

autor
26. feb 2021

@maciatkolulu veď o tom som vyššie písala 🙂 myslím tento štát. Keď nastane taká situácia a žena má ten záujem pre to niečo spraviť ale v podstate niekedy nemá na výber a nedá sa robiť nič. Preto ja hľadám riešenia ako by to išlo.

zuzuliennka1
26. feb 2021

predcasny porod v tom zahrnuty je - tam sa to zvazi, materske sa pobera 34 resp. 37 tyzdnov , a aj na matersku ta gyn. vypise 6-8 tyzdnov pred terminom porodu.
ak mamicka porodi skor, tak sa to cele proste pocita odo dna porodu
ale nemoze si uz tehotna zena zmysliet, ze rychlo nieco vymysliet, nech mam materske

autor
26. feb 2021

@maciatkolulu všetky aké múdre😂🤷🏻‍♀️🤷🏻‍♀️... nehovorte bez vás by som na to neprišla že je lepšie dokončiť školu a potom dieťa ja sa zaobídem aj bez toho ale keď sa dá pre to niečo spraviť tak sa snažím čo je na tom zlé? Každá ste mali nalinajkovaný život a všetko sa vám darilo ako ste si rozplánovali? Občas život zamieša karty staviam sa k tomu zodpovedne snažím sa nájsť prácu a nečakám že mi niekto donesie peniaze pred dvere 🙏🏻🙏🏻 Wau

zuzuliennka1
26. feb 2021

ved v poriadku, najst pracu je chvalyhodne, peniaze sa zidu, ale akokolvek budes kalkulovat - pokial pred porodom nebudes mat 270 dni nemoc. poistenia (v rozmedzi 2r, nemusi to byt v kuse, ako uz je vysvetlene vyssie), tak matersku proste nedostanes...to je cele

autor
26. feb 2021

@zuzuliennka1 ja si nič nezmýšľam ja sa pýtam či sa dá niečo spraviť keďže v tomto niesom zbehnutá a neviem o tom nič tak sa pýtam a keď sa nedá tak rodičák mi postačí partner zarobí dosť aby sa o nás postaral 🙂 inak by som neriskovala že otehotniem keby sa potom musím horkoťažko obracať 🙂

zuzuliennka1
26. feb 2021

okej 🙂 tak uz mas odpoved, nie neda 🙂 zvladnete aj s rodicakom, ako xy rodicov pred vami 🙂 napr. ja

autor
26. feb 2021

@zuzuliennka1 áno veď zvážim či sa oplatí platiť dobrovoľne alebo s rodičákom zvládneme každopádne ďakujem za všetky reakcie 🙂 nechcem aby som vyznela ako protivná ale zvýšilo mi tlak trošku keď sa cítim ako keby ste to brali tak že som nejaký povaľač čo nič nechce robiť len žiť z dávok alebo čo pritom mám snahu takže nemyslela som to tak ako to možno vyznelo

basska_b
26. feb 2021

@terina25 Keď si zamestnaná, mas aktívnu pracovnú zmluvu, tak na nemocenskom si prihlásena od zamestnávateľa. Samozrejme, zamestnávateľ za teba odvádza možno pomerne málo, v zavislosti od tvojich výplatných pások. Tvoju otázku chápem, že sa chceš dobrovoľne pripoistiť, aby ti materské vyšlo vyššie ako len od tvojho aktuálneho zamestnávateľa. Toto však možné nie je

"Podľa zákona o sociálnom poistení nie je možný súbeh dobrovoľného poistenia s povinným nemocenským poistením zamestnanca "