Ako je to s poberaním podpory po skončení rodičovskej?

sofik
4. dec 2009

V novinách som sa dozvedela o tejto možnosti - mohli by aspon takto pomoct mamičkám ktoré si hladajú prácu alebo nemožu si žiadnu nájst koli detom 😉

sofik
autor
6. dec 2009

jozefmihal a mám aj ja čancu dostat tú dávku 1100 eur. Lebo za chvílu mi končí RD a asi si to nestihnem vyplácat tak dlho ako je potrebné. Poprosím info do IP alebo aj tu aby aj ostatné baby pochopili lebo ja som v tomto úplný laik. 😕

mamina31
6. dec 2009

Neviem ci som to spravne pochopila ale ak som vo firme pracovala na dobu neurcitu a po rodicovskej dovolenke ma po mesiaci prepustili na dohodu a som teraz na urade prace budem mat narok na podporu?

maznacik007
6. dec 2009

ok rozumiem tomu dobre ze ak teraz nastupim na RD od noveho roka moj pracovny pomer stale trva a zacnem si platit to tzv. doplnkove poistenie v nezamestnanosti z VZ kt. bude rozdielom mojej hrubej mzdy a toho max. VZ co je tych cca 2170 EUR .. tak po dvoch rokoch nastupim do prace a poziadam o rozviazanie PP tak budem mat po dobu 6 mesiacov narok na podporu 1100 EUR mesacne?

lubica69
6. dec 2009

Takže to poistenie v nezamestnanosti sa musí platiť roky nepretržite???Ak som pochopila
Sofik som na tom podobne 😒

lubica69
6. dec 2009

2roky som myslela 😀

ginepra
6. dec 2009

maznacik, uz mas tuto aj pre mna zaujimavu teoriu podlozenu? 🙂

ginepra
6. dec 2009

p. Mihal, nemate na nejakom Vasom blogu nejaky vycuc - navod na ten rozpravkovy cash pre dovolenkujuce mamicky? ja som tiez na RD a v PP. ak sa dalo, hodte nam sem pjosim pjosim link... 🙂

jozefmihal
6. dec 2009

Návod bude, vydržte. Bude verejne dostupný. Možno o týždeň v novej Týždňovke na etrende.

gapa
6. dec 2009

lubica,
nemusí. NEjde o to, že musíš platiť 3roky, ale musí poistenie v nezam. trvať aspon 3roky. A teraz schválili zákon, že aj dni čerpania RD počas trvania PP sa do toho rátajú, takže túto podmienku splnaš.

Nikde sa nehovorí, že sa berie zvlášť poistenie zo zamestnania a zvlášť z poistenia dobrovolného.

No a ked si pozorne prečítate príspevky, čo som písala ja a pán Mihál, tak ozaj riešenie nie je až také ťažké.

gapa
6. dec 2009

A vlastne riešenie som ho už aj napísala, aj ked možno som to trošku zoširoka napísala, takže riešenie tam akosi zaniklo. 🙂

mamina31
6. dec 2009

no a plati to aj pre tie ktore su uz nezamestnane po skonceni rodicovskej alebo az od buduceho roka?

jozefmihal
6. dec 2009

To o čom sa bavíme, platí pre ženy, ktoré o dávku v nezamestnanosti požiadajú po 1.2.2010.

maznacik007
6. dec 2009

ok pockam si na navod od pana Mihala... aj tak mam este cas.. lebo ja len teraz nastupujem na rodicovsku dovolenku od januara 2010

gapa
6. dec 2009

vdaka p. mihál za opravu a upozornenie 🙂 ,( LUbice sa to týka možno bude týkať), tak toto som nepostrehla, že urobilii takúto zmenu v zákone, lebo som v návrhu pozerala účinnosť. Pôvodne to malo byť účinné od 1.1.2010.

takže lubica, teba by sa to týkalo len v prípade, ak by ťa zaregistrovali najskôr 1.2.2010. Ale napr. pozor na to, ak by tvoj PP skončil 25.1.2010 a prihlásiš sa na UP do 7dní, tj. napr. tam zájdeš 1.2.2010, tak ťa zaregistrujú spätne odo dna po ukončení prac.pomeru, t.j. od 26.1.2010 a týmto dnom aj podávaš žiadosť o podporu, teda by ti nárok na podporu určite nevznikol. Takže treba myslieť aj na to, že registrujú spätne.

mravcica
7. dec 2009

ahojte, chcela by som sa opytat, ako to bude v mojom pripade. Syn ma 7 mesiacov, na zaklade rusenia spolocnosti som dostala vypoved ku 31.1.2010. Predtym som pracovala 12 rokov neustale, podproru som nikdy nebrala (teda ak nepocitam mesiac po ukonceni skoly, ale to je uz veeelmi davno 🙂 ). Na to, aby som mala narok na podporu by som si mala platit poistenie v nezamestnanosti? A z coho sa pocita vyska tejto davky v mojom pripade? Velmi pekne dakujem za odpved

kisska
7. dec 2009

hmmm, citam, citam, ale v mojom pripade sa asi nic zasadne nemeni,ze? Mala som TPP na dobu urcitu, ktora skoncila 2 tyzdne po nastupe na MD (1.2.2008). Teraz planujem DPvN od 1.1.2010 s max. VZ. Od cca 9.1. by som mala nastupit na druhu MD, takze 6 mesiacov nemusim platit a potom by som si zmenila VZ podla aktualnej situacie. Alebo zeby cele obdobie RP bolo oslobodene od platenia? Alebo len pre zamestnane maminy?

dadulik
7. dec 2009

ahojte, stale nechapem, ako by to bolo, kebyze sa uz nemienim vratit do starej prace (pred materskou som pracovala 6 rokov) a dam vypoved ja, alebo sa dohodneme dohodou 😉 RD mi konci v maji. Mala by som aj v takomto pripade narok na podporu? Kolko mesiacov sa potom pobera ?
Dakujem.

dadulik
7. dec 2009

co mozem momentalne urobit ja, aby som ziskala tych 1100€ mesacne ??? 😲 Kedze na RD budem uz len 5 meciacov 😖
prosim vysvetlit lopatisticky 😀

lubica69
7. dec 2009

Jeeeeeeeeeeeej
ďakujem Vám všetkým krásne
Gapa ja tebe veľmi A čo môžem tých pár dní robiť Myslím teda od 25.1 do 1.2???Byť dobrovoľne nezamestnaná?Dá sa to???Gapa ešte raz ďakujem 🙂 🙂 🙂
A pán Mihál aj Vám 😉 😉 😉

marion
7. dec 2009

Ahojte. prosim aj ja o radu. Moja situacia je nasledovna. 31.12.2006 mi skoncil pracovny pomer na dobu urcitu. 1.1.2007 som nastupila na MD. 22.1.2010 mi konci MD. Mam aj ja narok na podporu? Takze vlastne pocas celej MD som nezamestnana.Tak mi to vyslo,ze mi vlastne nepredlzili zmluvu lebo som isla na MD. Momentalne si platim DNP a vcase skoncenia MD budem mat zaplatenych 165dni.

DAkujem... 🙂 🙂 🙂

jozefmihal
7. dec 2009

lubica, pls.

A hľadajte na webe novú verziu rozprávky "Danka a Janka".

ludmillka
8. dec 2009

Dobrý deň prajem všetkým, pred chvíľou som si prečítala odpoveď od pána Mihála, ktorá ma dosť vystrašila - "že nárok na podporu v nezamestnanosti budú mať mamičky, ktoré sa zaevidujú až po 1.2.2010". V novembri mal syn 3 roky. Dňa 1.12. som sa bola zaevidovať na ÚP ako nezamestnaná. Zamestnávateľ so mnou skončil pracovný pomer v septembri 2009, počas RD. Znamená to, že nebudem mať od januára nárok na podporu? Urobila som zle, že som sa zaevidovala už v decembri? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.

lubica69
8. dec 2009

Ludmilka áno je to tak Nárok na podporu budú mať len maminy zaevidované po 1.2 2010 škoda,že sa to nevedelo skôr Mohla si požiadať o predľženie MD do 1.2 2010
Avšak ak zamestnávateľ pred nástupom na Rd alebo počas pracovný pomer rozviazal nárok na podporu nemáš 😢
Ak som to ja správne pochopila 😉
Idem hľadať tú Danku a Janku 😀 😀 😀

ginepra
11. dec 2009

ahojky, už niekto našiel "Danku a Janku"?

jozefmihal
12. dec 2009

Danka a Janka budú na budúci týždeň, momentálne sa venujem dôchodkom. Problém nemáte len Vy, milé mamičky, ale aj naši budúci dôchodcovia.

lubica69
12. dec 2009

Dobré ránko pán Mihál
Samozrejme aj dôchodcovia potrebujú pomôcť 😉
Prajem pekný deň 🙂

jozefmihal
12. dec 2009

Dobrý deň, možno Vás poteším. Pokračovanie rozprávky o Danke a janke má premiéru tu na Modrom Koníkovi.
.
Danka a Janka
.
Danka a Janka zo známej rozprávky Márie Ďuríčkovej medzičasom dospeli. Ako správne dvojičky obe sa naraz zamestnali v tej istej firme, za ten istý plat. Obe sa naraz vydali, obe naraz otehotneli, obe šli naraz v roku 2007 na materskú. Obom sa vo februári 2007 narodili krásni synovia. Obe boli po skončení materskej na rodičovskej dovolenke. Obom skončila rodičovská dovolenka vo februári 2010.
.
A obe sa chceli vrátiť späť do zamestnania. Obom zamestnávateľ oznámil, že je kríza, viazne odbyt, prepúšťa sa. Obe dostali návrh na okamžité ukončenie pracovného pomeru.
.
V tomto momente sa však osudy Danky a Janky rozchádzajú.
.
Danka prijala ponuku zamestnávateľa (vyváženú odstupným) na okamžité skončenie pracovného pomeru. Po skončení rodičovskej dovolenky šla rovno na úrad práce, zaregistrovala sa ako nezamestnaná a pýtala sa, či má nárok na podporu (dávku v nezamestnanosti). Poslali ju do Sociálnej poisťovne, kde ju pekne privítali a radostne oznámili, že vďaka sociálne orientovanej vláde a starostlivej ministerke „práce, sociálnych vecí a rodiny“ bude mať aj ona nárok na dávku v nezamestnanosti – a to vo výške polovice minimálnej mzdy. Bude preto brať podporu 153,90 € mesačne. Danka sa potešila, veď nezostane bez peňazí.
.
Janka však zostala ešte týždeň pracovať vo firme – zamestnávateľ jej dal aspoň na týždeň nejakú prácu – a za tento týždeň dostala vyplatených 542 eur. Až potom z firmy odišla. Rovnako sa šla zaregistrovať na úrad práce, rovnako ju poslali do Sociálnej poisťovne a rovnako jej v Sociálnej poisťovni oznámili, že bude mať nárok na dávku v nezamestnanosti. Na údiv pracovníčok Sociálnej poisťovne však počítač „vyhodil“, že Janka bude dostávať dávku 38,72 € na deň. Teda 1161 až 1200 € na mesiac.
.
Aj Janka sa potešila. Dostávať čistých temer 1200 € počas šiestich mesiacov, to je slušné.
.
Je to fakt: napriek všetkým neprajníkom, všetkým tým pisálkom a zlej opozícií, na Slovensku máme sociálnu vládu so silnými sociálnymi programami.

nadhera
12. dec 2009

pan Mihal, za tyzden 542€ ? beriem to ako sci-fi. jedine,ak by mala na mzdovom znameho . 😉

nadhera
12. dec 2009

Pan M ihal, Vase prispevky rada citam,ci na MK, Trende,Porade, onedlho vsak budem potrebovat poradit a zatial som sa nestretla s takym problem,ako mam ja. 🙂

danasek
12. dec 2009

Pan Mihal, ak mi teda zostali 3 dni dovolenky pred nástupom na matersku, mam si ju radšej po ukončení rod. príspevku vyčerpať a nie preplatiť si ju? Bral by sa potom vymer. základ z zoho?.
Inak škodaže som Danka aj ja by som chcela zarábať tak ako Janka.
Vďaka