Ako neprísť o rodičovský, keď sa mi narodí druhé bábo?

lub276
4. nov 2013

Ahojte🙂 Chcem sa opýtať či nemá niekto skúsenosti s tým ako neprísť o rodičovský príspevok pri narodení druhého dieťaťa, keďže maličká bude mať ešte len 2 rôčky a druhé sa narodí čoskoro🙂 Viem toľko, že keď sa narodí druhé bábo tak mi zanikne rodičovský príspevok a budem poberať len materskú a po skončení materskej budem poberať rodičovský len na jedno dieťa:( Ďakujem🙂🙂🙂

lalinko2010
4. nov 2013

@lub276 ahoj o rodičovský prídeš tak či tak, nemôžeš poberať rodičovský a materskú, a žiaľ keď ti skončí materská tak budeš poberať len jeden rodičovský, s tým sa nedá nič robiť!

hajajanka
4. nov 2013

Podla mna budes na prve dieta dostavat len rodinne pridavky + materske davky k 1. dietatu. Ine riesenie nevidim. Keby to bolo kumulovatelne, tak mam aj 5 deti 🙂 🙂 🙂

fuska
4. nov 2013

Je to tak, ako pisali kocky. Ked nastupis na druhu matersku, rodicak na prve prestanes dostavat (treba sa ohlasit na urad prace, lebo potom to budu od Teba vymahat spatne). Ked prestanes poberat matersku na druhe dieta, poberas iba jeden rodicak na druhe dieta. Na obe deti poberas pridavky na deti. Neexistuje sposob, aby si poberala matersku aj rodicovsky prispevok naraz.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
skybaby
4. nov 2013

@lub276 existuje nejaky príspevok na starsie dieta, ktorý ti budú dávať 6 týždňov ešte po narodení druhého babatka. Viac ale nedostanes. Informuj sa na to na úrade práce.

elise
4. nov 2013

@lub276 manžel nech si požiada o rodičovský prispevok na staršie dieťa a ty budeš brať matersku. jeto legálne popri rodičáku môže manžel pracovať.

elise
4. nov 2013

len si musite zmeniť dieťa staršie a manžel trvalý pobyt aby ste neboli v jednej domácnosti. uvidiš či to prejdé

swennie
4. nov 2013

@lub276 Ako pisali aj ine mamicky, nie je mozne poberat naraz matersku a rodicovsky, ani prehodit rodicovsky na manzela ("nárok na RP nevzniká ani jednej oprávnenej osobe, ak aspoň jedna z nich poberá materské"). Bohuzial, treba sa zmierit s tym, ze po narodeni druheho dietatka budete poberat len matersku a po jej skonceni len jeden RP (i ked budete mat dve deti do troch rokov).

swennie
4. nov 2013

Urcite je toho na internete popisaneho vela, ja som nasla napr. toto: http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...

havana_frost
4. nov 2013

Nechápem vôbec otázku, to si myslela poberať obidvoje dávky naraz?? Možno ti fakt nezanikne nárok na rodičovský príspevok, ak nebudeš mať nárok na materskú dávku 🙂

lub276
autor
4. nov 2013

Dakujem velmi pekne za vase rady, mna to len tak napadlo, ale viem ze RP sa berie len na 1 dieta a po nastupe na MD zanika. Dakujem🙂

matozazzo
4. nov 2013

Existuje moznost poberat na mladsie dieta Prispevok na starostlivost o dieta a na mladsie matersku. Prispevok by ti vyplacali do 6 tyzdnov od narodenia mladsieho babatka, potom uz nie, qaz po skonceni materskej. do 3 rokov veku dietata. Ale len v pripade, ze starsie bude u opatrovatelky alebo chodit do jasiel. Napr. ak by si tvoja mama otvorila zivnost - starostlivost o rodinu a domacnost, potvrdila by ti ze platis za opateru 230 Eur - narokovala by si ich cez Prispevok na starostlivost o dieta. Lenze ona ako zivnostnik musi platit odvody, priznat to ako prijem...

miku1
7. nov 2013

@lub276 Tak ako ti písali baby predomnou, rodičovský ti zanikne, akonáhle nabehneš znovu na materskú. Inak rodičovský neberieš na dieťa ale je to pre teba ako náhrada mzdy :( Takže to či máš 1, 2 alebo 5 detí po sebe ti výšku rodičáku neovplyvní. 6 týždňou od narodenia druhého bába budeš dostávať Príspevok na starostlivosť o dieťa, na úrade ti dajú na to tlačivo. Keď sa dobre pamätám dostala som 2x po 41,10 €.

lub276
autor
8. nov 2013

@matozazzo ďakujem pekne za radu🙂

lub276
autor
8. nov 2013

@miku1 Ďakujem🙂

matozazzo
9. nov 2013

@lub276 este doplnim,budes mat narok na Prispevok na stafostlivost,ale len vtedy,ak budes po materskej pracovat alebo studovat dennou formou :(