Budem mať nárok na materskú?

29. júl 2023

Ahoj pracovala som od 1.4.2022 do 30.6.2023 na dobu určitú. Zmluvu mi nepredlzili kvôli tehotenstvu. Termin pôrodu mi vychádza v novembri. Budem mat nárok ma materskú?
A keď mi dr vypíše papier - žiadosť na materské pre SP treba ísť túto žiadosť podpísať aj zamestnávateľovi ( v mojom prípade bývalému zamestnávateľovi) ? Ďakujem

petamich
29. júl 2023

ano, budes mat narok na matersku (v ochrannej lehote) a nie posielas ziadost rovno do socialnej poistovne, vypises tam ale poslednejo zamestnavatela do naroku

lenuska9999
29. júl 2023

Základnou podmienkou je mať 270 dní nemocenského poistenia - to splnas. A v čase nástupu na MD mať aktívne nemocenské poistenie, alebo byť v ochrannej lehote. Ty splnas to druhé, pôjdeš na MD z ochrannej lehoty. Papier už nedáva potvrdzovať zamestnávateľovi, keďže to je už tvoj bývalý zamestnávateľ. Odnesies rovno na SP. Ešte by si si stihla navýšiť materskú aj tým, že by si sa teraz zamestnala niekde na 90 dní na vysokú mzdu ..materská by sa ti teda počítala z tejto mzdy

autor
29. júl 2023

Ďakujem a ešte z čoho sa bude rátať materská? Z príjmu za minulý rok alebo tento?

petamich
29. júl 2023

no tu si necham aj ja poradit ak by totiz pracovny pomer trval, tym, ze si u zamestnavatela bola od 1.4, tak by sa prijem pocital od 1.4.2022 do mesiaca predchadzajucemu nastupu na matersku, pri ukoncenom PP si nie som ista 🥴

lilinka88
29. júl 2023

@lenuska9999 pokiaľ má termín v novembri, 90 dní už nestíha

lilinka88
29. júl 2023

@petamich v podstate nemýliš, materské sa bude počítať od 1.4.22 do 31.5.23