Nárok na materskú

9. dec 2023

Ahojte, prosím o radu ☺️
Od 3.5.23 do 30.6.23 som pracovala na dohodu o vykonaní práce, kde zamestnavatel zamna platil odvody. Od 1.7.23
do 30.6.24 mám zmluvu na dobu určitú u toho istého zamestnávateľa. Termín pôrodu mám na marec 2024.
Moja otázka znie, je tam šanca, že mi vznikne nárok na materskú alebo nie? Ďakujem

mona11112
9. dec 2023

Nárok na materskú mas v prípade, že si bola nemocensky poistena 270 dní v posledných 2 rokoch pred pôrodom. Niekedy sa môže stať, že z dôvodu nevedomosti ti štát materské dávky neprizná.

vladi4444
9. dec 2023

Ahoj z uvedených dátumov mi vychádza, že nárok na materskú ti vznikne. 🙂

zuzkaa1991
9. dec 2023

@vladi4444 lenze pozor nie z kazdej dohody sa plati aj nemocenské;) tak mi pani na úrade povedala ze je na zamestnávateľovi ci bude platit zakladne odvody alebo aj nemocenské;)

zuzkaa1991
9. dec 2023

Zavolajte alebo choďte na socialku a tam va. Povedia v systéme im vsetko vyskoci

autor
9. dec 2023

@zuzkaa1991 na páske mi svieti platené nemocenské za dva mesiace dohody, pozerala som to ale skúsim tam zájsť osobne

vladi4444
9. dec 2023

@zuzkaa1991 ja som z napísaného uznala, že nemocenske zamestnavatel platí, keďže autorka uviedla že odvody platí. Každopádne, autorka, ak svieti na páske nemocenské, rata sa ti to. Ale samozrejme, kľudne si zavolaj na sociálku ak budeš kľudnejšia🙂

tradaaa
9. dec 2023

@zuzkaa1991 to nie, že sa zamestnávateľ rozhodne, či bude platiť odvody🤣... Ale sú dohody o vykonaní práce, pracovnej činnosti a brigádnickej práci študenta. Každá z nich môže byť s pravidelným a nepravidelným príjmom. Z každého typu je presne určené, ake odvody sa platia. Okrem toho si môžu študenti, dôchodci uplatniť výnimku, tam potom závisí od výšky príjmu. To píšem len preto, aby ste vedeli, že nem. odvody u dohôd vôbec nie sú jednoznačné. Ale ak má autorka na páske uvedené nemocenské poistenie aj sumu, tak to bude ok, bola nem. poistená

zuzkaa1991
9. dec 2023

@tradaaa ahaaa uz chapem a mne tak bolo vysvetlené z uradu ked som sa cez leto informovala kedze mi koncil rodicak....bolo mi divne ked viem kedysi davno dohody nemali žiadne odvody 10r 15r ci?

tradaaa
9. dec 2023

@zuzkaa1991 prihlasovali sa aj vtedy do SP, tým pádom sa aj nejake odvody platili

zuzkaa1991
10. dec 2023

@tradaaa tak nechápem potom co tarala pracovníčka 🙈