Budem mať nárok na materskú, keď som zamestnaná na dobu určitú?

23. máj 2022

Ahojte. Viete mi niekto povedat, ci budem mat narok na riadnu matersku ked som v praci zamestnana na dobu urcitu- a to je dovtedy, kym sa ina kolegyna vrati z MD a RD maximalne vsak na 2 roky? Som ako zastup za nu, jedna sa mi o to ci ked otehotniem, tak mozem byt v klude lebo dostanem matersku alebo mi ukoncia zmluvu (v case po nastupe kolegyne do prace) a ostanem bez materskej? Po skole som odpracovala 3 roky len neviem ako to je pri pracovnych zmluvach na dobu urcitu. Dakujem

lilinka88
23. máj 2022

Nárok na materské má dve podmienky - aktívne NP,resp byť v ochrannej lehote a 270 dní NP za posledné dva roky ku dňu pôrodu. Ak splnas tieto dve podmienky, nárok máš

petamich
23. máj 2022

je to riadny pracovny pomer, pocas ktoreho ti nabiehaju dni nemocenskeho poistenia a treba nazbierat 270 dni za posledne dva roky, ak otehotnies kym sa ti ukonci zmluva, tak budes mat narok aj keby ti skoncila vymyslim si 4 mesiace pred porodom, pretoze je tam ochranna lehota 🙂

autor
23. máj 2022

@lilinka88
@petamich Dakujem vam baby, mala by som to splnat tak uz aspon budem pokojna. Uz len nech sa babatko podari 🙂

petamich
23. máj 2022

drzim paste 🤞🏻
ono takato zmluva na dobu urcitu robi skor sarapatu tym, co chcu mat dve deti po sebe, ked sa ti totiz pred alebo pocas materskej/rodicovskej skonci zmluva a povedzme o 1-1.5 roka otehotnies zasa, tak kvoli tomu, ze nie je aktivne NP (vacsinou ale niekedy aj tych 270 dni, zalezi od toho kedy sa druhe dieta podari) pri druhom bude narok iba ma nizsi rodicak 🤷‍♀️ preto je "idealne" mat dobu neurcitu

gertys
23. máj 2022

@petamich prosim ta cize ak splnam stale podmienku 270dni nemusim dostat matersku lebo nie som NP?

autor
23. máj 2022

@petamich pokial by som pri druhom dietati dostala opat matersku a ze iba nizsi rodicak to by sa este dalo. Prave to ze sme chceli mat deti za sebou ale prac. zmluvu som si nemohla vyberat... dakujem za info 🙂

petamich
23. máj 2022

@gertys nie nemusis ale nedostanes - na ziskanie materskej (a tehotenskeho tiez) musia byt splnene dve podmienky 270 dni NP za posledne dva roky a aktivne NP alebo ochranna lehota (pre matersku ku dnu porodu, pre tehotensku k 13tt)

petamich
23. máj 2022

autorka pri druhom dietati by si matersku nedostala - preto ti to pisem, dostala by si iba nizsi rodicak, vyssi rodicak je viazany na to, ze bol narok na matersku (inymi slovami maju ho zeny co mali aj matersku)

vymyslim si priklad - otehotnies a zmluva ti skonci v 5. mesiaci tehotenstva, pojdes napr. na urad prace, na matersku budes mat narok 6. tyzdnov pred porodom ale ak napr. o rok otehotnies, tak nebudes mat narok na nic len na nizsi rodicak, lebo nebudes mat ani aktivne NP a ani 270 NP za posledne dva roky (kedze pracovny pomer netrva)

autor
23. máj 2022

@petamich aha ze iba. Zle som precitala. Tak to je blbe...

ivanavin
23. máj 2022

Tiež som takto bola zamestnaná, v roku 2019 sa nam narodila dcerka a skončila mi zmluva. Chceli sme dve deti po sebe a znama uctovnicka mi poradila, aby som sa v roku 2020 niekde zamestnala na TP, u niekoho, kto za mna aj len za par dní odvedie odvody do ZP a SP... V roku 2021 som nemala ziaden prijem, len mi pokračovalo vyplacanie rodičovského a ten TP trval... Otehotnela som v tom roku, porodila v roku 2022. Keďže z predchádzajúceho roku mi nemali ako počítať materskú, počítali ju z predpokadaneho vymeriavacieho základu. Mala som teda aj tehotenské aj materskú a budem mat aj vyšší RP. Ak by ste sa mali u koho takto zamestnať, mozno sa to tak podarí aj Vám. Ideálne je poradiť sa s niekým, kto sa tomu rozumie.

gertys
23. máj 2022

@petamich dakujem ti za informacie. kolko je ochranna lehota prosim ta?

petamich
23. máj 2022

@gertys 8 mesiacov od ukoncenia pracovneho pomeru, teda uz si musela byt tehotna, ked este PP trval

lenka155
23. máj 2022

@lilinka88 Dobry den prajem,
Ako postupovat v pripade, ze som zamestnana na dobu neurcitu v ambulancii ale o 2mesiace sa ambulancia predava. Jedna sro na inu sro sa bude menit.
Chcem retazovy porod a aj pri druhom dietati poberat matersku aj rodicovsku nasledne.
Ako postupovat v pripade,ze ma bude chciet vyhodit sucasny zamestnavatel? Som v ochrannej lehote?
Budem mat narok na matersku polroka a potom narok na rodicovku dovolenku alebo prídem o matersku pri 2.dietati? Vdaka

lenka155
23. máj 2022

@petamich mam zmluvu na dobu neurcitu

gertys
23. máj 2022

@petamich no ja som dostala vypoved k 31.5.2021 po 3 rokoch. Rodila som v septembri 2021 cize som uz bola v pokrocilom stadiu tejotenstva. Do konca tehotenstva som bola PN. Tehotenske aj matersku som mala. Materska mi skoncila v marci. Teraz som zistila ze som znova tehotna. Takze nemam uz narok na nic?

lenka155
23. máj 2022

@petamich mam dobu neurcitu, predava sa ambulancia. Jedna sro za inu sro...ked ma sucastny zamestnavatel vyhodi po skonceni materskej a ja chcem retazovy porod pridem o materksu pri druhom dietati ako sa tomu vyhnut?

petamich
23. máj 2022

@gertys neviem sice dovod vypoved, kazdopadne tehotna zena je chranena, ak si tehotenstvo pisomne oznamila, nemali ta vyhodit (aj ked iste dovody zakonnik prace povoluje), no ale nad tym uz teraz zbytocne "plakat" - aktualne mas narok iba na nizsi rodicak, resp. by si do 3 rokov prveho dietata poberala ten vyssi a potom ten nizsi na druhe dieta, na matersku a tehotenske narok nemas, lebo nie je aktivne NP, idealne poradit sa s niekym ako to spravit - aby si splnala podmienky k 13tt na tehotenske a k porodu na materske (tu uz nie som uplne expert) - jedna cesta je zamestnat sa a druha je platit si dobrovolne nemocenske poistenie (ale tu uz tapam, ako dlho ho treba platit a ci sa to oplati) @alenah31 dovolim si ta oznacit, poradis prosim?

petamich
23. máj 2022

@lenka155 no zial ak sa rusi firma, tak to je jeden z dovodov, kde Zakonnik prace umoznuje ukoncit pracovny pomer aj so zenou na materskej/rodicovskej dovolenke, tam vela moznosti nie je, jedine dohodnut sa so zamestnavatelom, co sa asi neda, pretoze ako spravne pises ak sa PP ukonci nebude to retazova materska a ani nebudes mat narok na tehotenske, matersku (iba ak by si sa zamestnala inde alebo DNP) 😬 rozumiem tomu spravne, ze ty uz aktualne si doma s prvym dietatom a teda chces to riesit pred druhym

gertys
23. máj 2022

@petamich firma skoncila uplne. Vypoved dostal uplne kazdy. A ja som mala navyse zmluvu na dobu urcitu. Ak by som sa teraz zamestnala budem mat narok?

petamich
23. máj 2022

@gertys teoreticky ano ALE vzdy musis splnat obe podmienky napr. k 13tt ak chces tehotenske musis za posledne dva roky mat 270 dni + teda mat aktivne poistenie (alebo ochrannu lehotu) a na matersku k porodu to iste, aby som ta nahodou nezaviedla, ze staci sa dohodnut so susedom Ferom, nech ta zamestna na dva dni a to staci 🙂 teoreticky ano, ale treba si to vypocitat - aby aj tych 270 dni bolo a aktivne NP/ochranna lehota

gertys
23. máj 2022

@petamich myslim napriklad ze ak mam znameho co ma firmu zeby ma zamestnal. Na par mesiacov. Ku dnu materskej by som tak bola 270 dni nemocensky poistena. Tiez este splnam 270 dni zo starej prave. Keby ma zamestnal a zaplatil 2 mesiace uz narok mat budem?

lenka155
23. máj 2022

@petamich mozno sa nebude sro predavat, len ambulancia ale firma ostava🙂...ja idem o 2mesiace na matersku s 1.dietatom ale potom by som chceka druhe a tiez mat matersku a potom rodicak...ale ak ma vyhodia tak pridem o matersku a dostanem len rodicak pri druhom...a tomu sa chcem vyhnut

petamich
23. máj 2022

@gertys no ako pocitam tak pocitam ale ak ta zamestna na 2 mesiace tak 270 dni mat nebudes - termin porodu mas kedy? januar? tak v tom pripade bude sledovane obdobie 2021-2023 - vypoved si dostala k 31.5.2021 - to je odhadom 150 dni NP v roku 2021 (to len triafam, presne cisla neviem) a teda ti chyba este 120 dni, ktore treba mat do porodu a teda ta ochranna lehota, takze teoreticky ano zamestnat sa na 4-5 mesiacov a to uz aj pomaly na matersku pojdes 🤷‍♀️ a pozor aj na mzdu, nakolko materska sa ti potom bude pocitat z roku 2022 - 75% vymeriavacieho zakladu, cize ak ti da fiktivne minimalnu mzdu a z nej bude odvadzat, tak materska bude nizsia

petamich
23. máj 2022

@lenka155 no v tomto pripade je mozne, ze ak nezanikne spolocnost, tak nebude legitimny dovod na to, aby s tebou rozviazali pracovny pomer, kedze ako zena na MD/RD si "chranena", je tu aj pravna poradna na MK, tak ked bude jasne, co sa ide diat, spytaj sa aj tam, Zakonnik prace uzko specifikuje, co su tie dovody, kedy je mozne zamestnanca na RD vyhodit

lenka155
23. máj 2022

@petamich kde najdem pravnu poradnu?

alenah31
24. máj 2022

@petamich tak ako píše @petamich - podľa toho ako to máte teraz nárok máte len na nižší RP. Ak neviete nič urobiť s novým zamestnaním alebo sa dobrovoľne poistiť potom aspoň treba poberať vyšší RP až kým staršie dieťa nedovŕši 3 roky a až potom prehlásiť RP na mladšie. Na tehotenské treba mať nárok k 13tt tehotenstva - to nestíhate. Ale DNP alebo novou prácou by ste nárok na materské ešte získali - ale tie 2 mesiace naozaj stačiť nebudú.
Tiež od 1.6.2022 sa menia podmienky pre OL na získanie materskej dávky - už nebude platiť, že OL platí pre tie, ktoré otehotnejú počas zamestnania, ale bude platiť, že OL sa vzťahuje na všetky, ktoré otehotnejú do 180 dní od ukončenia PP (ak predtým samozrejme mali splnenú podmienku potrebných dní NP) - to ale nestíhate tiež. Taktiež sa do nároku budú počítať reálne dni poistenia a nie dni na PN - v záujme predchádzania uzatvárania špekulatívnych pracovných pomerov s cieľom získania období nemocenského poistenia, teda splnenia podmienky nároku na materské – získanie 270 dní nemocenského poistenia sa nebude započítavať na tento účel obdobia, v ktorých zamestnanec nemal vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie s výnimkou období, v ktorých mal zamestnanec vylúčenú povinnosť platiť poistné.

gertys
24. máj 2022

@alenah31
@petamich dakujem krasne za odpovede. Kedže vypoveď prebehla pred rokom, ešte stale som 365dni nemocensky poistena. Takže podmienku 270dni splňam určite. Som momentalne v nejakom 4-5tt. V pripade, ze by som sa zamestnala hned k 1.6.2022. Narok na tehotenske mi vznikne aj tak az niekedy v july cize v 7 mesiaci. Aj tak nebudem mat narok na tuto davku?

gertys
24. máj 2022

@alenah31
@petamich A tiez nech pocitam ako pocitam ak sa zamestnam k 1.6.2022 a bude za mna platene nemocenske az do porodu narok na matersku mi vznikne kedze to bude cez 300dni a budem aktivne nemocensky poistena. Alebo sa mylim? Neviem nevyznam sa v tom velmi ak sa mylim opravte ma. Dakujem Vam velmi za vsetky informacie

alenah31
24. máj 2022

@gertys nie - na tehotenské musíš spĺňať podmienku k 13tt - nie neskôr. Jasne je to v podmienkach uvedené.
A nie - nie si ešte 365 dní nemocensky poistená - tebe by sa potrebné dni z týchto dní nem. poistenia iba pripočítalo k tým ktoré získaš keby si sa teraz znovu zamestnala. A áno - ak sa teraz zamestnáš nárok na materské mať budeš. Dokonca keď to počítam tak zrejme aj na tehotenské.