Dobrovoľne nezamestnaná a materská

vk26
16. aug 2016

Ahojte. Chcela by som sa spýtať na jednu vec. Dva roky som bola normálne zamestnaná na trvalý pracovný pomer. V máji som dala výpoveď a neprihlásila som sa na úrad práce ale platím si do zdravotnej poisťovne dobrovoľne nemocenské poistenie ako dobrovoľne nezamestnaná. V júni som otehotnela, nástup na materskú by mal byt koncom januára a termín pôrodu začiatkom marca. Nárok na materskú mam pretože ze posledné dva roky som bola 270 dni zamestnaná. Zaujimalo by ma však, dokedy si musim platiť to dobrovoľne nemocenské? Alebo ako to prebieha? Kedy treba v zdravotnej poisťovni ohlásiť tehotenstvo a materskú?Nemáte s tým prosim niekto skúsenosť?

loginexistuje
16. aug 2016

Pockaj 270 dni NP za posledne dva roky je len jedna z podmienok na materske. Dalsia je bud trvajuce NP /cize pracovny pomer napr./ alebo ochranna lehota

Kedy bol ukonceny pomer? treba uviest presne datumy aj nastupu na materske ... lebo este sa ti moze stat ze nebudes mat na materske narok...

Dobrovolne nemocenske ti uz nepomoze.

9lf9
16. aug 2016

@vk26 tak ko pise @loginexistuje ak ste neboli v OCR lehote tak materske mat nebudete

vk26
autor
16. aug 2016

Zamestnaná som bola do 13.5.2016
Nemocenské som si začala platiť od toho 14.5.2016
Nástup na materskú je 30.1.2017
Termín pôrodu 13.3.2017

skajka204
16. aug 2016

To dobrovoľné nemocenské poistenie nie je dobrovoľné, ale povinné musí si ho platiť každý. Teda pokiaľ ste zamestnaná odvádza to za Vás zamestnávateľ ak ste evidovaná na UPSVar odvádza to za Vás štát. Pokiaľ ste dali výpoveď tak Vám plynie 9 mesačná ochranná lehota,aby ste mohli dostávať materskú zo sociálnej poisťovne.

vk26
autor
16. aug 2016

A dokedy si teda musim platiť to poistné? Do toho konca januára alebo ako to je? Na stránkach zdravotnej poisťovne som nic nenašla.

skajka204
16. aug 2016

podľa mňa až kým nastúpite na materskú, ale treba si to zistiť v zdravotke, ale toto povinné zdravotné poistenie nemá žiadny vplyv na materskú, čo vypláca SP. Na vašom mieste by som sa išla zaevidovať na UPSVaR a nemusíte to platiť

oliva276
16. aug 2016

@vk26 - to si zrejme platíš zdravotné poistenie - nie nemocenské. Pletieš si ZP s SP.

evittam
16. aug 2016

@vk26 Ty si neplatíš nemocenské poistenie ale zdravotné poistenie a to nemá s nárokom na MD nič spoločné. Čiže platí to čo ti tu už bolo napísané ak sa znovu nezamestnáš a nebudeš mať aktívne NP tak nárok na MD ti nevzniká, jedine že by si ešte bola v ochrannej 8-mesačnej lehote - t.j. bola si už tehotná keď si bola ešte v TPP? Ak nie tak jedine sa teda zamestnať alebo môžeš si začať platiť DNP ale tam potom budeš mať len minimálnu MD.

evittam
16. aug 2016

@skajka204 Ochranná lehota pre tehotné je 8 mesiacov. 😉

nivea777
16. aug 2016

@evittam 13.5 dala vypoved a v juni otehotnela

draik
16. aug 2016

Zrejme by stačilo prihlásiť sa na dobrovoľné poistenie v Sociálnej poisťovni (komplet balík) krátko pred nástupom na MD, ak by splníte 270 dní poistenia za posledné dva roky pred pôrodom. Keďže ste presné dátumy neuviedli, tak bližšie nie je možné poradiť.
Dni soc. poistenia zo zaniknutého zamestnania by sa pripočítali k dobrovoľnému poisteniu. Materské by však bolo z minima, stále však lepšie ako iba RP.

@skajka204
Váš komentár z 10:28 je nesprávny od začiatku do konca.

skajka204
16. aug 2016

Pardon ja som myslela zdravotne

adri1221
20. jan 2021

Ahojte som tehu mam 270dni,no teraz nepracujem... musim byt minimalne alebo maximalne 90dni v pracovnom pomere aby som mala vyssou matersku?moz byt na pn ci ako to je?

draik
20. jan 2021

@adri1221
Príliš málo info. Trvanie PP, termín pôrodu a čo vlastne chcete

adri1221
20. jan 2021

@draik mam odrobene 3roky v Swis 31.7.2020 som prisla na Sk nepracujem,budem rodit 9.2021 mam narok na matersku?ci sa musim zamestnat na 90dni minimum?

vulka
20. jan 2021

@adri1221 Čiže správne chápeme, že 3 roky si robila vo Švajčiarsku, teraz si nezamestnaná a chceš materskú tu na Slovensku?

draik
20. jan 2021

@adri1221
Doba poistenia, ak bolo v CH to správne, sa započítava. Na ŠK je potrebné obnoviť poistenie, pri zamestnaní aspoň na 90 dní bez PN a pid. by sa materské počítalo z toho príjmu.

adri1221
21. jan 2021

@draik a co mam robyt aby sa pocitala z Swis prijmu?:\

adri1221
21. jan 2021

Mozem este jednu otazku?najdem si pracu 90dni pracovnich? Potom mi to vychadza ze 4mesiace musim odrobyt,pracu by som mala ale kedy im poviem ze som tehotna? Som v 5tyzdni... :\ ci by ma neposlali prec

draik
21. jan 2021

@adri1221
Z príjmu zo zahraničia sa materské na SK nepočíta. 90 kalendárnych.

adri1221
22. jan 2021

@draik dakujem tak na 3m sa zamestam ,som v 5tyzdni snad nedostanem namahavu pracu