Ako sa vypočíta vymeriavací základ?

Zodpovedané
11. sep 2023

Dobrý deň,

do začiatku augusta 2023 som bola zamestnaná na trvalý pracovný pomer 11 mesiacov. Následne som otehotnela. Aktuálne som nezamestnaná, platím si len zdravotné poistenie.

Budem mať v 13. týždni (cca koniec októbra) nárok na tehotenské a od konca marca 2024 nárok na materské?

Musím si platiť sociálne poistenie?

Bude sa tehotenské a materské počítavať z môjho posledného pracovného pomeru, ktorý trval od augusta 2022 do augusta 2023?

Ak by som bola živnostník do nástupu na materskú a platila si dobrovoľne sociálne odvody, bude sa tento vymeriavací základ počítať zo živnosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

budete mať nárok na tehotenské/materské v ochrannej lehote Zároveň je potrebné mať 270 dní nemocenského poistenia za posledné 2 roky. Do týchto dní sa počíta akékoľvek už ukončené nemocenské poistenie - dni z predchádzajúcich pracovných pomerov, čo z posledného pracovného pomeru splníte.

Rozhodujúce obdobie sa určí vzhľadom ku dňu ukončenia nemocenského poistenia ku konci júla - začiatku augusta 2023. Neuvádzate presný dátum. Ak sa poistné na nemocenské poistenie platilo u druhého zamestnávateľa najmenej za 90 kalendárnych dní, tak rozhodujúce obdobie bude obdobie od vzniku nemocenského poistenia (začiatok TPP) do konca trvania pracovného pomeru.

Ak by ste boli živnostník a platili si dobrovoľné poistenie tak by ste nárok na tehotenské/materské mali z dobrovoľného poistenia, nie zo živnosti, ani z predchádzajúceho zamestnania.

Ak budete platiť DNP kratšie ako 26 týždňov, tak sa tehotenské/materské vypočíta z minimálneho vymeriavacieho základu.

S prianím pekného dňa,
Lenka