Druhé dieťa, práca, materská a reťazový pôrod

adka1992
21. okt 2014

Ahoj mám doma ročného synčeka a kvoli finančnej situácii rozmýšľame nad tým že sa vrátim do práce no dovtedy kým bude mať synček 3 roky by som chcela porodit druhe dieťa aby som dostala ďalšiu materskú (reťazovy porod)momentálne máme trošku pauzu pretože som len dva týždne po mimomaternicovom tehotenstve .je možné že druhe dieťa nakoniec nebudeme chcieť nie sme naisto rozhodnutý ale chcem mať istotu ako by to bolo keby som sa teraz vrátila do práce, následne otehotnela s tym ze by som stihla porodit do tretieho roka synčeka ...malá by som nárok na materskú? V akej výške by mala byť?ako pred tym keďže by šlo o reťazovy porod alebo by sa vypočítaval nanovo? A ako by to bolo v prípade že by som pracovala na polovičný uvazok ?ďakujem dufam že sa nájde niekto kto mi bude vedieť poradiť...pekný deň

dada1252
21. okt 2014

materskú ti platia z práce,,, ja som mala takú istú

sunshine85
21. okt 2014

@adka1992 a keby si isla pracovat na polovicny uvazok, tak by si si ju pokazila....vyratavala by sa ti z tohto prijmu...a matersku pri retazovom porode by si mohla mat dokonca vyssiu, ak by ti zamestnavatel potvrdil, ze predpokladany prijem by bol uz vyssi...zvykne sa to tak robit....

liz_lemon
21. okt 2014

@dada1252 materske plati socialna poistovna, nie zamestnavatel

monique82
21. okt 2014

Ahoj, ja som tiež na materskej po reťazovom pôrode. Martinko má 2 roky a 1 mesiac a Ivetka takmer 4 mesiace. Keďže mám zmluvu na dobu neurčitú, aj počas rodičovskej dovolenky to Sociálna poisťovňa brala ako keby som pracovala. Dostala so rovnakú materskú ako pri prvom dieťati, tj 60% z hrubého vymeriavacieho základu. Na polovičný úväzok neodporúčam ísť ak máš u zamestnávateľa zmluvu na dobu neurčitú.
Ak však bola zmluva na dobu určitú a už uplynula tj už nie si zamestnanec, po rodičovskej by si mola nezamestnaná, tak vďaka polovičnému úväzku by si mala aspoň nejakú materskú.

liz_lemon
21. okt 2014

@monique82 materske je 65% z hrubej mzdy

adka1992
autor
21. okt 2014

viac-menej rozumiem teda si to zhrnme.... tymto padom nepojdem na polovicny uvazok ale radsej na plny ako doteraz ...teda keby som sla pracovat a potom otehotnela a porodila do tretieho roka synceka dostanem teda tu matersku aj na druhe dietatko?dakujem

adka1992
autor
21. okt 2014

A ako to bude v prípade že budem musieť znovu byt PN v tehotenstve nebude s tym problem?