Ovplyvní výšku materskej nástup do práce s čerpaním dovolenky?

Zodpovedané
13. jan 2023

Dobrý deň,

aktuálne som na rodičovskej dovolenke. Dostala som ponuku vrátiť sa do práce na plný úväzok aj s čerpaním dovolenky. To znamená, že 1 deň by som pracovala a ďalšie 4 dni by som si čerpala dovolenku. Otehotnela som však druhýkrát a predpokladaný dátum pôrodu mám 9/2023.

Ovplyvnil by mi nástup do práce aj s čerpaním dovolenky výšku materskej?

Ak by som v prípade komplikácií počas tehotenstva bola PN a následne by som nastúpila na materskú, ovplyvnilo by to výšku materského príspevku?

Mám nárok aj na tehotenský príspevok v takomto prípade?

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok na materskú aj tehotenské máte. Rozhodujúce obdobie pre výpočet materského je rok 2022, keďže nastupujete na druhú materskú až v 2023.

Ale ak by ste dohodli na dohode, resp. inom pracovnom pomere s kratším pracovným úväzkom, na inom pracovnom zaradení a boli dlhšie ako 270 dní bez PN, môžete mať súbeh. Teda materská z pôvodného pracovného pomeru + z dohody/iného prac. pomeru.

S prianím pekného dňa,
Lenka