Má zmysel vymeniť predĺženú rodičovskú za úrad práce?

chloeela
22. feb 2013

Kocky,som momentalne na predlzenej rodicovskej dovolenke(neplatenej)..

Zacala som si aktivne hladat pracu,preto uvazujem,ze tuto "dovolenku" zrusim a prihlasim sa na urad prace.Myslite,ze to nebude v podstate to iste?Zaujima ma,ako to bude dalej s platenim odvodov do dochodku a zdravotnej a socialnej poistovne,ponuknu mi rekvalifikacny kurz?
Myslite,ze budem mat ovela lepsie moznosti,ze sa urad prace bude o mna starat? Nemyslim financne (na podporu narok nemam)..ale co sa tyka mojej vzdelanosti.
Dakujem

mima4
22. feb 2013

@chloeela Urad sa nebude o teba starat.
Kočka, dam ti jednu radu do zivota (ber alebo nechaj tak 😉 ):

Nikto sa o teba nepostara tak dobre, ako ty sama! 😀

chloeela
autor
22. feb 2013

@mima4 na to som prisla uz velmi davno. 🙂

chcem len vediet,ci vedia skutocne pomoct,podat informacie,pomocnu ruku,ukazat aj ine moznosti,alebo to mam zajedno, "oficialne" na papieri ostat tak,ako som

mummy01
22. feb 2013

@chloeela nie nevedia...budes tam musiet chodit,budu ta buzerovat a budes musiet nosit tie potvdenky ze si hladas pracu...to je moja skusenost.Ja som sa evidovala nedavno ale len kvoli tomu ze mam narok na podporu inak by som tam vzivote nepachla...este som bola aj diskriminovana pracovnickou lebo som matka a mam 2 deti...☹

chloeela
autor
22. feb 2013

@mummy01 hned by som podala na nu staznost..co ked tvoje dieta raz vylieci jej dieta(vnuka)..z nejakej choroby.... 😠 😠

mummy01
22. feb 2013

@chloeela hned na druhy den mal moju staznost generalny riaditel...na druhy krat bola pani sladka ako kilo medu....ale aj tak,uz som bola aj v minulosti evidovana a nikdy mi tam nik pracu neponukol,raz som tam absolvovala kurz ale to len preto ze moj otec tam mal znamu...pre mna je urad prace zbytocna institucia.

jankali
22. feb 2013

@mummy01 aj ja som bola diskriminovaná🙂 neverila som vlastným ušiam a očiam. Je pravda, že som tam šla na silvestra o 11.45, tak toho mala asi plné zuby🙂

mummy01
22. feb 2013

@jankali no ja som neverila ze by sa mi nieco take mohlo stat ale asi sa to stava.Mne dokonca pracovnicka povedala ze vsetky prispevky matkam s detmi by zrusila a stat by paradne usetril.Skoro som z noh spadla lebo mam choreho synceka a od statu nemam narok na nic ani len na preukaz ZTP a pani uradnicku evidentne iritovalo ze manzel pracuje,pobera aj rodicak a ja mam tu drzost poziadat o podporu na ktoru mam zo zakona narok...nase krasne slovensko

spuntikmathiasko
22. feb 2013

@mummy01 to bolo co za kravu sprostu? Co ti mala dat zo svojho?

mummy01
22. feb 2013

@spuntikmathiasko sa tak tvarila akoby ano...

magg424
22. feb 2013

Takže dievčatá, ja osobne si myslím, že je lepšie byť v evidencií urádu práce ako na predlženej neplatenej materskej, pretože v súčastnosti ak by si aj mala nejakú vyhliadku na prácu , podnikatelia chcu evidovaných aby na vás mohli zobrať dotáciu na nich , dalej možno využiť príspevok na dochádzku za prácou, alebo dotáciu na SZčo, urad ponuka rozne rekvalifikácie atd...... a všetky dotácie su podmienené evidenciou/ myslím že dlhšiou ako 3 mesiace/ . Podla mna ked sa clovek zaujíma, dá sa využiť naozaj vela príspevkov, dotácií, či už na zamestnanie, samozamestnanie, či rekvalifikáciu.
kontakt na UP raz do mesiaca vás nezabije, a doniesť 1 do mesiaca doklad o aktívnom hladaní zamestnania, čo može byť aj emailom poslaná žiadosť o zamestnanie je uplne najmenej ... Je možno pravda že úradníčky nie sú velmi prívetivé ale kolkokrát v živote ste sa prekonali a urobili aj niečo čo vám je proti srsti a 1krát do mesiaca sa to dá ..

vanilka_4
22. feb 2013

@chloeela ja som si tiez pred par mesiacmi kladla tuto otazku, nakoniec som isla na urad. Vsetko platia tak ako ked si na predlzenej. 3 mesiace som bola registrovana na urade a potom som nastupila do noveho zamestnania a dosla na to, ze mam narok na preplatenie cestovnaho do roboty, nebolo to cielene ale nakoniec nelutujem, ze som sa tam zaregistrovala, aj ked som zo zaciatku nadavala, ked si ma tam volali kazdu chvilu 😒 🙂

mandragora22
22. feb 2013

@chloeela urad prace sa oplati asi len vtedy, ak chces dat dieta na viac nez 4 hodiny do skolky, pretoze vtedy nemozes "vyuzivat" tu starostlivost do 6 rokov.... no a UP sa na teba vykasle 😅 😅

sendy182
22. feb 2013

@mandragora22 už je v zákone myslým od 9/2012 že môžeš poberať predlžený rodičovský príspevok a dieťa môže byt normánlne v mš t.z. aj popoludní............
@chloeela na úrade práce ak ti ponúknu rekvalifikčný kurz tak si ho aj zaplatíš alebo ak si šikovná tak ti ho zaplatí potencionálny zamestnávateľ 😉 😉 😉 úrad ti uhradí len cestovné a diéty 😉 ak máš možnosť predlženeho rodičáku tak by som brala túto možnosť + informovať sa v sociánej poisťovni

mandragora22
22. feb 2013

@sendy182 hm, ale musis mat na to nejaky dovod, nie? to sa mi nezda, zeby sa v tejto republike peniaze rozdavali "len tak", do 6.roku dietata...ci?

magg424
23. feb 2013

@sendy182 úrad práce ti rekvalifikáciu prepláca, pracujem na urade 5 rokov!! asi si dávno nevyužívala rekvalifikáciu cez UP, máš zaplatený kurz, diety a aj cestovné...

chloeela
autor
23. feb 2013

@magg424 dakujem za info,smiem sa spytat,o ake konkretne kurzy ide?

chloeela
autor
23. feb 2013

@mummy01 to bola nejaka narodniarka 😀

chloeela
autor
23. feb 2013

a este prosim,ako je to byt evidovana na UP/ na predlzenej RD a praca na dohodu??

kingstonka
23. feb 2013

ak mas tu RD predlzenu, ale neplatenu,tak by som sa asi aj prihlasila radsej na UP- tiez som si vsimla, ze je tereaz viacej ponuk prace, kde hladaju niekoho , kto bol a UP evidovany... mna by zaujimalo ako to je s tou predlzenou RD- rozdiel medzi platenou a neplatenou. lebo dostavam rozne info od mamiciek a mam pocit, ze v tom maju chaos. AK je neplatena , tak dieta moze byt v skolke len na 4 hodiny... aj je platena ( zo zdravotnych dovodov dietata ) - tak moze byt dieta v skolke aj cely den? dobre info mam?

magg424
24. feb 2013

presnú ponuku ti dá urad v mieste tvojho bydliska, je to podla toho kto dá aku ponuku.. opatrovatelský s nemčinou, zváračnský, PC, učtovníctvo, teraz bol nejaký ohladom čerpania fondov EU.... množstvo... ohladom práce na dohodu sa treba informovať na Sociálnej poisťovni, ale pri rodičáku možeš pracovať a dieťa može byť v zariadení celý den.

gbart
2. mar 2014

Kočky je tu niekto z Ilavy? Ak by si niekto chcel trošička prilepšiť za pranie raz týždenne.
Kontakt na mňa 0905/642527.

rainee
30. sep 2018

Ahojte,tiež rozmýšľam ktorú možnosť zvolit. Nemám po RD nárok na podporu,takže by to malo kvoli odvodom byť jedno. Len s tým rozdielom, že na Up treba chodiť a nosiť potvrdenia (s tým nemám problém) a na predĺženej neplatenej RD zas môžem mať dieťa myslím že len pol dňa v škôlke ( kontroluje to niekto vobec?). Tá neplatena rd sa mi tiež nezaratava do dôchodku, či?

matusa86
2. nov 2018

@rainee neplatena RD sa zaratava do dôchodku, mne na zdravotke povedali ze nekontroluje koľko je dieťa v škôlke, tiež sa rozhodujem ci neplatena Rd Ci úrad práce.

evittam
2. nov 2018

@matusa86 Dali ti to pisomne? Si precitaj zakon o ZP. Ak si ta skontroluju tak zaplatis ZP aj spätne.
@rainee

rainee
2. nov 2018

@matusa86 ano uz som to zistila. prave preto, ze sa to zaratava do dochodku som sa dala radsej na predlzenu neplatenu RD. malu som vyberala na obed, ale myslim ze treba aby malo dieta oficialne potvrdenu poldennu dochadzku aj v skolke. ci to kontorluju a ako to kontroluju netusim, pretoze nikde v ZP nehlasis kde mas dieta... ja som sa registrovala do ZP online, nebyt MK ani neviem ze dieta ma byt v tomto pripade pol dna v skolke. 😉

evittam
2. nov 2018

@rainee Nie,ziadne potvrdenie nepotrebujes. Ked budú chcieť si to zistia.

majusqa77
2. nov 2018

ale to nieze neplatena rd sa zaratava do dochodku.. poistencom statu moze byt osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov. Aj ked je evidovana na up.
Avsak, iba na tu evidovanu na up si moze manzel uplatnit nezdanitelnu cast (ak je na neplatenej rd smola....)