Mám nárok na materskú?

minnehaha2005
18. nov 2010

Ahojte, potrebovala by som poradit, co sa tyka materskej. Robila som od Sept. 2007 nepretrzite do Aprila 2010. Odisla som od zamestnavatela dobrovolne a nato som v maji 2010 hned otehotnela. Mam narok na matersku, ked sa hovori, ze musim mat odrobene 270 za dva roky pred porodom? Mam moznost teraz v jednej firme byt zamestnana tesne pred odchodom na matersku, co by v mojom pripade bolo v polovici januara.

dana10
18. feb 2011

celiakia, dík za info.

vejonka
25. feb 2011

dobry vecer aj ja mam taky problem chcem sa opytat ci budem dostavat matersku ked som 2roky na urade a robyla som dokopy 4 mesiace?

maznacik007
25. feb 2011

@vejonka nie materske nedostanes budes dostavat RP odo dna porodu dietata mesiac spetne vo vyske 190 EUR

vejonka
26. feb 2011

a dokedy budem dostavat tych 190eur a este oco mozem ziadat a kde to mam ziadat aj ten RP?DAKUJEM

sasska
16. mar 2011

Ahojte. Tak a znova mám otázku 😅 . Ak som 25.12.2010 ukončila RD a nastúpila do práce a teraz by som sa chcela vrátiť na RD od 1.4.2011, budem mať nárok na materskú? Dcérka odkedy nastúpila do jasiel je v jednom kuse chorá... Ďakujem

mariettka27
25. mar 2011

ahojte dievčatá,pracovala som vyše 7 rokov pre jednu firmu,potom som prestúpila bez prerušenia do inej,kde mi teraz zamestnávateľ bez môjho vedomia znížil pracovný úväzok na polovičný ☹ .(vraj dočasne kvôli kríze)..keby som šla na materskú,dostanem vôbec niečo?ako to funguje?poradíte mi prosím niektorá?ďakujem pekne za odpovede...

marusinka80
30. mar 2011

@mariettka27 ano, mala by si dostat matersku normalne. dolezite je mat minimalne 270 dni za posledne dva roky odpracovane - platit nemocenske.

bv_alexandra
31. mar 2011

Prosim vás poradite mi?
Bola som zamestnaná od roku 2005 nepretržite do 30.04.2010 a zaroven som bola SZČO tu som ukončila 06.08.2010 od 07.08.2010 som na UP. Momentálne som tehotná a termín mám 08.10.2011. Budem mať nárok na materské alebo si mám začať rýchlo priplácať dobrovolne nemocenské? Ďakujem za každú radu.A ešte aký je rozdiel medzi materskou a rodičkovským? ja sa tomuto vôbec nerozumiem. :(

zuveru
2. apr 2011

@baby2 Ahoj,
ja riesim teraz taky isty problem ako ty, ako ti to nakoniec dopadlo??? zamestnala si sa???

baby2
2. apr 2011

@zuveru .. uznali mi max. z DNPO, vsetky podmienky DNPO som splnila. Zamestnala som sa pred nastupom na MD, takze papierovo figurujem ako zamestnanec, ale MD zo zamestnania mi neprislucha .... Mne islo len o ten status, resp. ak sa zase pomenia nahodou vlady , zakony, aby som mal garantovane roky do dochodku, a vo vypise odpracovanych rokov nemas napisane 3 roky nezamestnana, ale 3 roky v tej firme, MD sa neuvadza ....skusenost od 1. porodu...
Moja dilema na tomto fore bola, ci som si nemala znizit VZ z DNPO kedze som sa zamestnala, ale vtedy by som nestihla, 6 mes...a ine terminy ....

zuveru
2. apr 2011

@baby2 dakujem :D

kata13
3. apr 2011

ahojte, zbezne som si precitala vasu diskusiu a len si chcem overit par informacii, ci tomu dobre rozumiem. zamestnana som od jula 2009, momentalne je moj hruby mesacny prijem 790, DNP si zatial neplatim, ak teraz zacnem, musim si ho platit min. 270dni, aby som mala narok na vyssiu matersku.(tehotna este nie som)
DNP si budem platit len z rozdielu 1116,75-790? kolko mi v tomto pripade vyde pripoistenie, spravne pocitam 4,4%, cize cca14,40 €? ak tomu spravne rozumiem, tak v tomto pripade by som mala dostat tu najvyssiu matersku co je cca 670€, tato suma je v cistom, alebo sa z nej este nieco odvadza?
DNP si musim vybavit sama na socialke alebo staci ak poviem zamestnavatelovi a oni mi to zacnu odvadzat?
je mozne si neskor takymto nejakym sposobom zvysit aj rodicovsky prispevok?
vopred dakujem za odpovede, dufam, ze mi poradite, lebo z tych vsetkych diskusii co som precitala mam trosku gulas ☹

kata13
3. apr 2011

este som sa chcela spytat tych 270 dni, tam sa rataju vsetky dni, alebo len pracovne?

rebecca16
5. apr 2011

Ahojte...ma vo vaciach okolo materksej celkom slusny chaos...viem, len ze od januara 2011 trva 34 tyzdnov a pre slobodne mamicky asi 37 tyzdnov. Bude niektora taka zlata a skusi mi odpovedat na par mojich stale nejasnych otazok 1/ ako si mam vypocitat vysku materskej? existuje nejaky jednoduchy vzorec...2/ pripadne neviete kolko musim zarabat v hrubom, aby som dostala maximalnu? 3/ Vlastne aka je maximalna? Ja som si DNP neplatila ani by som to uz nestihla...nejak som si myslela, ze zarabam dost na to, aby mi dali maximum...ale uz som si veru nie taka ista. Takze mi asi staci vediet, ze ak ja meximalna a kolko treba na nu zarabat🙂

deninka14
7. apr 2011

@kata13 ahoj, hádam ti zodpoviem väčšinu otázok, aj ked nie som expert..🙂
270 dní sa počíta každý kalendárny deň. Ak si chceš vybaviť DNP musíš to urobiť sama, vypísaním žiadosti na soc.poistovni. Tvoj zamestnávatel s tým absolutne nič nemá a ani mať nebude... Odvádzať si to budeš sama. Na soc.poistovni ti dajú aj údaje ako číslo účtu, a variabilný symbol. Je potrebné to uhrádzať spätne za mesiac pozadu do 8.dňa nasl.mesiaca. Max. výška materskej ktorú ti potom vyplatia v jednej dávke je 670 eur... Soc.poistovna pri predložení dokladov o nástupe na materskú urobí priemer výmeru od tvojho zamestnávatela a ak budeš mať aj DNP a splníš podmienku 270 dní, tak zahrnie aj tento priemer a urobí výslednú sumu. Samozrejme pošlú ti o tom aj vyrozumenie ...🙂

deninka14
7. apr 2011

@kata13 ... a ešte čo sa týka rodičovského príspevku, pri tom si žial prilepšiť nemôžeme... iba ak pôjdeme pracovať. Výšku rod.príspevku 190 eur ti budú vyplácať až do 3.rokov veku dieťaťka, bez rozdielu či pôjdeš do práce, alebo nie... ale čo sa týka DNP, ten si už od nástupu na materskú platit nemusíš, avšak, akonáhle prejdeš na rodičovskú dovolenku a nezrušíš to písomne na sociálke, tak platíš ďalej... (inak ťa vyzvú aj s penálmi).. ak si ho budeš platiť máš ďalšiu výhodu pri čerpaní PN a OČR si to môžeš opäť uplatniť... 🙂

kata13
7. apr 2011

@deninka14 ahoj, dakujem za odpoved, vsetko mi je jasne, este si najst cas a skocit na socialku 😉

ejka3
7. apr 2011

@rebecca16
...myslím, že najvyššia materská môže byť cca 670 Eur. Takže by si mala zarábať okolo 1115 Eur 🙂

deninka14
7. apr 2011

@kata13 neni zač, 🙂 prajem ti všetko dobré... 🙂

rebecca16
7. apr 2011

@ejka3 dakujem🙂

zasha
10. apr 2011

Ahojte babenky, som tu nova 🙂 vidim ze niektore sa tu dobre vyznáte v problematike 🙂
chcem preto poprosit o radu, aby som urobila maximum co sa da v tejto oblasti
som zamestnana od r. 2006 u jedneho zamestnavatela a planujeme babanko. viem ze musim ist do SP zacat platit DNP, a az potom sa "snazit " 🙂 ale neviem s akym tlacivom, a ci mozem platit namiesto maxima, nejaky rozdiel medzi tym co plati za mna zamestnavatel, na vyplatnej paske vidim ze platim nejake sumy: ZP 70,80, NP 9,91 a SP 99,12
dalej mi nie je jasne kedy je najlepsie otehotniet, (ja by som chcela porodit na jar 2012)
niekde citala aby som otehotnela a porodila v jednom roku, vtedy je to najmenej komlikovanejsie. nechapem tomu, preco, ako sa vlastne vypocitava materska a kedy je ten vymeriavaci pre mna najvyhodnejsi, co to vlastne je, je to zakladna mzda, + odmeny, brutto, netto?
budte prosim take dobre a poradte co ako najlepsie urobit.
viem ze v zivote nic nejde idealne a tak ako si predstavujeme, ale chcem urobit co najviac pre mna a moje buduce babenko aby som si to nemusela neskor vycitat - ved to asi poznate 🙂 a zvlásť ked je pre nas kazde euro dobre... vopred dakujem za rady

zuzana151
16. apr 2011

ahojte dievcata aj ja by som chcela poprosit o radu lebo uz som zufala a neviem ako dalej ☹ hladam to na nete a neviem co je aktualne, tak opisem moju situaciu: Pracujem od aprila 2010 v banke, kde som uzatvorila zmluvu na dobu urcitu teda do 31.3.2011. Miesto, na ktore som nastupila sa zrusilo, ale zamestnavatel mi dal ine pracovne miesto a dal mi podpisat dodatok k tej prvej zmluve, ze sa mi predlzuje pracovny pomer opat na dobu urcitu - do septembra 2011. Od 15.aprila 2011 som nastupila na nove pracovne miesto s dalsim dodatkom, kde sa mi meni pracovna pozicia.
Nakolko som sa dozvedela, ze som tehotna zaujmalo by ma ci existuje nejaky zakon, ktory mojho zamestnavatela zavazuje predlzit mi zmluvu na dobu neurcitu (ak samozrejme bude so mnou spokojny) alebo skratka nejaka moznost, ktoru mam v mojej situacii aby som si dane pracovne miesto udrzala a mohla nastupit na matersku dovolenku. Termin porodu mam stanoveny na december 2011 , co znamena ze v septembri uz urcite na mne bude tehotenstvo poznat. Alebo nejaka rada ako "vybabrat " so zamestnavatelom ist skor na matersku alebo nieco podobne len aby som si to miesto udrzala...ale mam tusenie, ze v mojom pripade mi skonci pracovny pomer 30.9.2011 ☹ ☹

kisska
16. apr 2011

@zuzana151 tvoje tusenie je spravne... Pokial ti zamestnavatel dobrovolne nepredlzi PZ na dobu neurcitu, skonci ti dohodnutym datumom. Tvojou vyhodou ale je, ze ochranna lehota je pre tehptne 8 mesiacov, takze aj keby ti skoncil PP v priebehu par tydznov (dni), tak budes mat narok na matersku - 60% z HM pocas 37 tyzdnov.

Inak jeden zo sposobov, ako si "zmenit" PP z doby urcitej na neurcitu je, ze prides do prace aj 1.10. 2011 a budes dalej pracovat. Nemala by si stretnut nikoho, kto by ti oznamil, ze "prveho uz nemas chodit do prace". A bohuzial ani PNka ti nepomoze... Drzim palce a uzivaj si tehotenstvo 😉

zuzana151
16. apr 2011

Dakujem za odpoved. Este mam teda jednu otazocku. Ak by som sa dobrovolne poistila od maja 2011 mohla by som dostavat maximalnu vysku materskej 670 eur?? Bude to viac ako tych 26 tyzdnov, len neviem ci to ma byt 26 tyzdnov alebo 270 dni na tu maximalnu matersku. Nechcem urobit chybu ze sa poistim dobrovolne a ak ensplnim tych 270 dni aby som dostavala este mensiu matersku ako od zamestnavatela
DAKUJEM 😉

kisska
17. apr 2011

@zuzana151 v tvojom pripade by ti dnp mohlo pomoct k najvyssej materskej. Len necakaj do maja, ale prihlas sa co najskor (najneskor do 8tt, ale cim skor, tym lepsie). Ak mas subezne nemocenske poistenia, musis splnat podmienku trvania 270 pre kazde zvlast. To plati pre teba teraz. Ale ak si si ista, ze v case nastupu na matersku, uz budes nezamestnana, budu sa ti obdobia nemocenskych poisteni spocitavat... Ak stihnes obdobie 26 tyzdnov do nastupu na matersku (pozor nie do porodu), bude sa ti obodbie dnp brat do uvahy ako Rozhodujuce obdobie.
Este by bolo super, keby ti @gapa potvrdila, ci nie je moznost, ze by si mala narok na matersku aj zo zamestnania, kedze stale budes v ochrannej lehote. To by ti pomohlo este aj usetrit nejake peniaze na poistnom, lebo by si nemusela platit z plnej sumy. Drzim palce, keby cokolvek, kludne sa ozvi na IP alebo na tanita@azet.sk

mentolka28
17. apr 2011

ahojte, vedel by niekto poradit aj mne?
momentalne som na RD, predtym som bola nezamestnana, takze som nepoberala matersku, len RP. od marca 2011 som zamestnana a planujeme druhe babo. chcem si zacat platit dnp, len neviem odkedy. o mimi sa zacneme pokusat tak v juli, auguste.
chcem poberat najvyssiu matersku, tak dufam, ze to nejak nedokaslem 😒

kristinka86
17. apr 2011

Dobry den!
Aj ja mam par otazok a vopred dakujem, ak sa niekto najde, kto na ne bude vediet dat odpovede.. :(

V juni minuleho roka som skoncila vysoku skolu..Po skole som odrobila 3 mesiace na dohodu, potom takmer 2 mesiace nic a tak som nastupila na 3 mesiace na absol. prax. Normalnu pracu som nemala..V piatok mi skoncila aj absol. prax (vzhladom na vek). Som v 16. tyzdni.

Na co mam teda narok a od kedy? Kde si mam ist prislusne veci vybavit a kedy?

Vobec sa v tom nevyznam. :(

Dakujem za pomoc!

miriamr
17. apr 2011

@mentolka28 najlepšie je žačať si platiť predtým ako sa začneš o mimino pokúšsať, takže podľa toho čo si napísala niekedy od júna, aby si stihla splniť podmienku poistenia 270dní

kisska
17. apr 2011

@zasha pekny plan 😎 Budem ti drzat palce, aby sa ti vsetko podarilo tak, ako chces 😉 .
Ak si zamestnana, naozaj nemusis platit dnp z maxima. Staci ked si vypocitas rozdiel medzi 1116 a tvojej hrubej mzdy. To bude tvoj vymeriavaci zaklad na dnp. Poistne je 4,4% z VZ ktori si urcis.
Prihlaska na dnp (Registracny list FO) sa ti otvori, ked kliknes na prihlasku tu http://www.socpoist.sk/dobrovolne-poistena-osob... .
A kedy je najlepsie otehotniet? V podstate je to jedno, zalezi len na tebe. Vzdy existuje sposob, ako to skombinovat, aby to bolo pre teba vyhodne 😉 Vymeriavaci zaklad je ta cast mzdy, z ktorej sa platia odvody, vacsinou je to mzda brutto. Keby bolo cokolvek treba doplnit, kludne sa ozvi na IP 😉 .

zasha
17. apr 2011

@kisska dakujem ti za informacie, aj sa zariadim hnede podla toho,
dufam ze to dopadne dobre a tak ako si prajeme 🙂 ved dam vediet... 😉