Mám nárok na materskú?

minnehaha2005
18. nov 2010

Ahojte, potrebovala by som poradit, co sa tyka materskej. Robila som od Sept. 2007 nepretrzite do Aprila 2010. Odisla som od zamestnavatela dobrovolne a nato som v maji 2010 hned otehotnela. Mam narok na matersku, ked sa hovori, ze musim mat odrobene 270 za dva roky pred porodom? Mam moznost teraz v jednej firme byt zamestnana tesne pred odchodom na matersku, co by v mojom pripade bolo v polovici januara.

janulap
12. júl 2011

@ nattii...to ti nepomoze....v kolkom si tt?

nattii
12. júl 2011

@janulap asi 2 tyzden. A zo zamestnania mam vlastne pocitane od 1.10.2010 n.p. do 1.7.2011 n.p.:to mam vlastne matersku dovolenku, lebo porod bude asi zaciatkom aprila.2012. A rataju sa 2 roky spät od nastupu na matersku, takze keby som si dala DNP na tych 6 mesiacov, tak by mi to malo vist, alebo nie je to ,tak?

sandruska81
12. júl 2011

@nattii Ja tiež myslím, že to vyjde. Lebo k ukončenému NP (ak bude výpoveď k 1.7.) sa ti pripočíta DNP a stačí len tých 6 mesiacov.

nattii
12. júl 2011

sandruska1 dakujem ti za odpoved.Ja si myslim, ze je to tak...K tvojmu prispevku na prve dieta si mozes dat vyplatit jednorazovy prispevok 25 percent s rod.p. do veku 3 rokov dietata, ale az sa narodi druhe dieta, a na to druhe by si si mala tiez asi priplatit DNP, ked nie si zamestnana na rod . dovolenke a mala by si tiez platit tych 26 tyzdnov

tinka6
12. júl 2011

holky, je pravdou ze si zbytocne zacnem /napr oddnes/ priplácat NP, pretoze sa od januara ma zrusit???? 😕 bola som totiz dnes na socialke ze si to chcem priplacat, tak mi bolo povedane, ze do konca roka 270 dni nestiham a zbytocne si to budem platit ak sa to od januara zrusi

sandruska81
12. júl 2011

@nattii to za tými ... to patrilo mne? Nejako som to nepochopila.

sandruska81
12. júl 2011

@tinka6 na toto sme všetci zvedaví - čo to vlastne chce byť: či ta to bude týkať všetkých, alebo len nových.

tinka6
12. júl 2011

@sandruska81 a co mi teda poradis robit? lebo tehotna este nie som..

tinika
12. júl 2011

@tinka6 nič o tom neviem a hovori sa o tom uz dlho ale jednoducho ho zrusit nemozu

sandruska81
12. júl 2011

@tinika, @tinka 6 za chvíľu Vám hodím link, len ho musím nájsť

sandruska81
12. júl 2011

@tinika, @tinka5 http://peniaze.pravda.sk/mamicky-dostanu-od-jan...... zatiaľ to nie je v zákone, takže sa toho nechytajte... No každopádne musíme čakať.

nattii
12. júl 2011

@sandruska81 to nebolo pre teba, ale dakujem aj tebe za odpoved/.

tinika
12. júl 2011

@sandruska81 nechce mi to otvorit, pise chybu

janulap
12. júl 2011

@natii rata sa 270 dni do porodu...ak si len v 2tt,tak to stihas.Aj tych 270dni,aj tych 26 tyzdnov do nastupu na MD 😉

janulap
12. júl 2011

@tinka6 ty si moj pripad...tiez rozmyslam ci sa teraz prihlasit alebo cakat na buduci rok co bude.Tiez este nie som tehu.A nebudem potom lutovat,ze som sa neprihlasila este tento rok?Co ak sa tento zakon bude stahovat len na novych poistencov a ti co budu DNP pojdu este podla stareho?A uradnicka,este take info nema co hovorit,lebo este to nie je schvalene.Daj mi potom vediet,ci nieco nove zistis,velmi ma to zaujima 😒

tinka6
12. júl 2011

@janulap janka, baby mi radia, aby som sla.. nech sa nenecham odbit, lebo vraj toto su ich taktiky.. akoby to bolo z ich penazi!!! 😠

janulap
12. júl 2011

@tinka6 presne...oni este nevedia,ci to prejde alebo nie.A v inej teme mi kočka pisala,ze sem pisal p.Mihla a slubil,ze tie ktore budu DNP uz teraz,ich sa to tykat nebude.A kolko € si chcela mesacne platit?Ja som rozmyslala hned z max.vym.zakladu.
Ale neviem....mam sa uz prihlasit teraz-alebo na jesen,ked chcem ostat tehu napr...o rok v lete? 😕

tinka6
12. júl 2011

@janulap ja ti neviem povedat, nejak sa do toho nevyznam, ale urcite z maxima sa dam poistit, to stoji nieco do 50€ mesacne.. to nejak naskrabem kazdy mesiac 😀 skus sa spytat niekoho skusenejsieho

sandruska81
12. júl 2011

@janulap, @tinka6 Ak ste zamestnané, stačí Vám platiť rozdiel. Ak nie, príp. nemáte ukončené nejaké NP v najbližšej dobe, tak určite maximum.

lusindalulu
13. júl 2011

chcem sa spytat ze kedy sa dozviem presny termin nastupu na matersku ? lekar ma vypise skor alebo len den pred nastupom alebo ako ? som 30tt a rada by som to vedela kvoli naplanovaniu dovolenky ... diky za odpovede 🙂

sandruska81
13. júl 2011

@lusindalulu nastupuje sa 6-8 týždňov pred očakávaným dňom pôrodu. Bežne sa dáva tých 6 týždňov, ale lekár môže napísať i 8 t - podľa zdravotného stavu, alebo aj podľa dohody. Presný dátum nástupu na materskú by mal byť uvedený v TK už aj s predpokladaným dátumom pôrodu - nemáte to tam uvedené?

lusindalulu
13. júl 2011

no praveze nemam ... mam tam len termin porodu ... len sa ma uz aj v praci pytaju ze kedy mi zacina materska ale mohla som si to len sama vypocitat podla datumu ... ale som myslela ze to ma oficialne lekar vypise aspon par tyzdnov dopredu s uvedenim datumu ...

harper
13. júl 2011

@lusindalulu na tejto stranke http://www.socpoist.sk/materske/1293s si najdes pod "Poskytovanie davky, ochranna lehota" lehotnik na vyplatu materskeho je to tam cervenym, ked na to kliknes otvori sa ti subor cez acrobat reader a v tom si najdes stlpec s dnom datumu porodu a tam budes mat napisane kedy by si mala ist na matersku. ja mam napriklad datum porodu 19.11 a vychadza mi to ze 7.10. by som mala ist naposledy do prace, takisto tam uvidis ako dlho ti bude trvat materska, podla toho do ktorej kategorie zapadas. 😉

lusindalulu
14. júl 2011

@harper dakujem 🙂 a lekar mi to kedy vypise na papier pre zamestnavatela ?

domika007
14. júl 2011

baby stalo sa vam, ze vam jeden mesiac prisla fakt vysoka materska a na druhy mesiac ovela nizsia? ved to by malo byt platene podla toho kolko vam priznali, ale mne to nejako nevychadza 😕

sandruska81
14. júl 2011

@domika007 Materská je na dni - takže podľa počtu dní - 28, 29, 30 alebo 31. A neprechádzaš z MD na RP? Tam je rozdiel viditeľný.

gapa
14. júl 2011

@domika007
možno ti vyplatili materské za viac mesiacov naraz, resp. mesiac a niečo v prvej dávke??? teda viac kalendárnych dní a teraz už len za jeden mesiac 30dnový (za jún) ?

domika007
15. júl 2011

@sandruska81 takze nie je podla poctu len pracovnych dni? nie, ja som praveze na MD len od aprila...

domika007
15. júl 2011

@gapa nejako nechapem, co chces povedat 😅