Mám nárok na preplatenie dovolenky počas materskej?

eunomia
13. júl 2011

10. decembra 2010 som nastupila na MD, moj pracovny pomer stale trva. Porodila som 31. januara 2011. Mam narok na dovolenku za rok 2011? Kolko dni? Kedy si ju mozem cerpat, resp. kedy by to bolo najvyhodnejsie, po skonceni MD alebo po skonceni RD, na ktoru chcem nastupit po skonceni MD? Bude sa mi nejako kratit ak by som sa rozhodla cerpat ju az po skonceni RD? Mam narok na jej preplatenie? Poradte co je pre mna najvyhodnejsie, coskoro sa blizi koniec MD. Dakujem za kazdu radu.

chomik
14. júl 2011

Ahoj, ak sa nemýlim, tak by si mala mať nárok na 34 týždňov materskej dovolenky, v roku 2010 si si vyčerpala 3 týždne, takže v roku 2011 to je cca 31 týždňov, zvyšok je rodičovská dovolenka. Obdobie materskej dovolenky (nie rodičovskej) sa považuje za výkon práce, za ktorý máš nárok na pomernú časť dovolenky za kalendárny rok 2011. To znamená, že ak by si za celý odpracovaný rok (52 týždňov) mala nárok na 20 dní dovolenky, tak za 31 "odpracovaných" týždňov (MD) budeš mať nárok na cca 12 dní (ale ber to len ako približný výpočet, presne by Ti mali povedať na personálnom alebo ekonómka)...kedy si ju vyberieš záleží na Tebe, teoreticky môžeš po MD aj "nastúpiť" do práce a vyčerpať si dovolenku a po jej skončení začať čerpať rodičovskú dovolenku (tá však potom bude o tých 12 dní kratšia)... Ak sa rozhodneš čerpať dovolenku až po skončení RD, tak sa Ti už nebude nijako krátiť - raz Ti na ňu vznikol nárok, tak Ti zamestnávateľ musí umožniť ju vyčerpať. Pokiaľ ide o možnosť preplatenia dovolenky, tak podľa zákonníka práce za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru. Domnievam sa, že náhrada mzdy za dovolenku bude rovnaká či si ju vyčerpáš teraz alebo po skončení RD (ale to len na 90 %, nepracujem v tejto oblasti, tak si to prípadne ešte over), podľa môjho názoru ale pár dní dovolenky určite oceníš viac po skončení RD (ak sa plánuješ vrátiť do práce), predsa len dieťa môže prechladnúť a nebude môcť do škôlky alebo vypadne opatrovateľka a Ty budeš potrebovať nejaké to voľno.

katy31
14. júl 2011

@eunomia Ahoj, za rok 2011 mas narok na celú dovolenku, ale tá sa ti kráti o počet dní, ktoré budeš na rodičovskej dovolenke a to nasledovne: za každých 100 dní o 1/12 dovolenky a potom za každých 21 takto neodpracovaných dní o 1/12. Takže podľa mojich výpočtov Ti MD konči 4.8.2011, len tak zbežne som zrátala, že cca 104 dní z roka budeš na rodičovskej, ak robíš 40 hodinový pracovný čas PO-PIA a za tento rok už po krátení by si mala mať 18.33 dńa dovolenky. Pri nároku 20 dní ročne. Taktiež odporúčam čerpať si ju po rodičovskej dovolenke. Nemá zmysel čerpať ju medzi MD a RD. Ešte odporúčam, aby si písomne teraz poslala oznámenie zamestnávateľovi, že Ti končí MD a chceš ostať na rodičovskej do troch rokoch dieťaťa... Po skončení RD je zamestnávateľ povinný vrátiť Ti Tvoje pôvodné miesto, musí Ti umožniť vyčerpať túto dovolenku. Resp. na Tvoju žiadosť Ti ju preplatí. Taktiež je povinný preplatiť Ti ju pri skončeni PP.

lante
14. júl 2011

Len malá úprava tvoje pôvodné miesto ti je zamestnávateľ vrátiť len po skončení materskej dovolenky. Po skončení rodičovskej dovolenky ťa musí zamestnať no nemusí to byť tvoje pôvodné miesto.

tigri
14. júl 2011

Za obdobie MD mas narok na dovolenku, resp. celkovy narok na dovolenku za rok 2001 sa ti bude kratit za obdobie rodicovskej dovolenky ako napisala Chomik. V principe si ju mozes aj cerpat po ukonceni MD a pred nastupom na RD, ak by si chcela (je to akoby ti tu dovolenku preplatili). Akurat budes musiet absolvovat papierovacky na Socialke. Vacsina mamiciek si ale dovolenku nechava preniest az do roka, kym nenastupia naspat do prace, dieta vtedy casto nastupi do skolky a zacne sa kolobeh chorob, vtedy sa tato nakumulovana dovolenka velmi zide 😉

Lante, podla poslednej novely ma aj po navrate z rodicovskej dovolenky narok na povodne pracovne miesto:
http://www.advocatius.sk/aktuality/2-pravo/15-1...

evkacka
29. aug 2011

Mamičky, prosim vas neviete mi poradiť???
Dietatko nastupuje v septembri do skolky, mne ostava RD do januara 2012 ale chcela som opat nastupit do prace, zamestnavatel mi vsak ponukol inu pracovnu poziciu, povedala by som že nižšieho stupňa, aj ked na zmluve by mi ostala ta ista pracovna úozicia len napln prace je ina, mne envyhovujuca, kedže sa mi nepozdava posunut sa nižšie 🙂
Myslim, že zamestnavatel chce aby som dala vypoved, ktoru zvažujem kedže som si našla novu lepšiu pracu, chcem sa len spytat, ci mam narok na preplatenie nejakej dovolenky, ked budem davat vypoved dohodou a sama, nepriamo ma k tomu zamestnaatel donutil ☹
alebo mi tam zanika, ked bude vypoved navrhnuta z mojej strany. Dakujem.

galanta
30. mar 2012

Ahojte....mna by zaujimalo to iste ako maminu predo mnou
ale v podstate ma zaujima,jedno,ci mam narok na prepaltenie dovolenky za obdobie MD,respektive dvoch,jednu MD som mala v roku 2008,druhu v roku 2010.este stale som zamestnana u jedneho zamestnavatela,RD mi trva do marca 2013.od septembra by som chcela nastupit do ineho zamestnania a teraz by som si chcela dat u povodneho zamestnavatela vypoved.Mam narok na preplatenie dovolenky?

arieska
2. apr 2012

dievčatá, podľa mňa to záleží od zamestnávateľa
keď som bola na prvej materskej, tak po nej som akoby nastúpila do práce (na mesiac), ale v skutočnosti som bola doma a čerpala som dovolenku a až po jej vyčerpaní som nastúpila na rodičovskú dovolenku

gapa
2. apr 2012

evkacka
samozrejme nárok na preplatenie zostatku dovolenky pri ukončení pp máš, neprepadá. Prepadla by, ak by ti končila RD v roku 2011 a do konca kalend.roku 2011 by si si zostatok dovolenky z rokov 2010,2009... nevyčerpala (teda len zvyšok nad 4týž. dovolenky by ti mali preplatiť, ten by predpokladám neprepadol, ak si mala nárok nie na 5 ale len 4týž, tak by prepadla celá)
galanta
aj ty máš nárok na preplatenie zostatky dovolenky, aj keby bola z roku 2008, ak si medzitým nenastupovala do práce, tj. nečerpala si si ju z dôvodu čerpania md, rd, md, rd vyčerpať

arieska
ty si si dovolenku riadne čerpala medzi md a rd (tj. nenastupovala na rd nadväzne z md), to je iné ako preplatenie. Samozrejme, že si bola doma, ved počas čerpania dovolenky sa nepracuje. Niektorí zamestnávatelia žiadajú od zamestnankýn si dovolenku vyčerpať ešte pred nástupom na md, niektorí medzi md a rd (kedysi bol probém s poberaním rodič.príspevku, ak si čerpala dovolenku, t.č. s tým žiadny problém nie je. Uvidíme, ako to bude po zmenách čo prichádzajúca vláda plánuje), no donútiť ta nemôžu ak si ju chceš nechať až po ukončení rd, tj. po dosiahnutí 3rokov dieťaťa. Kedysi boli iné zákony a hodila sa dovolenka v období, ked dieťa bolo na pár hodín v škôlke=adaptačnom pobyte. t.č. s tým problém nie je. A tiež sa dovolenka po RD hodila, ak deti boli choré, nemusela si ísť na očr hned, alebo ak sa to tahalo dlhšie ako 10dní si mala dovolenku.
Ale treba to individuálne si rozmyslieť, hlavne ak niekto chce nastúpiť do práce pred koncom kalend.roku, tak si nenechávať vela dovolenky, lebo by mohla prepadnúť, ak ju nestihne vyčerpať. Vtedy je dobré/istejšie požiadať o ukončenie rd skôr a vyčerpať starú dovolenku do konca roku.

mravvcek
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jaroe
30. aug 2012

prosim poradite, ako je to s dovolenkou pri dvoch MD, RD po sebe? Na prvu MD som nastupila 16.12.2008, potom nasledovala RD, dalsia MD cca od maja 2010 a momentalne RD do juna 2013. Kolko dovolenky vlastne mam? Vznikol mi narok na dovolenku za rok 2009 aj za 2010? Prepadne mi ta dovolenka za rok 2009 ak ju do konca roku 2012 nevycerpam? (co ju teda urcite nevycerpam, kedze este planujem ostat na RD. Vdaka

olifcek
30. aug 2012

@jaroe citaj prispevok vyssie od @gapa

pokial si na MD, RD dovolenka nemoze prepadnut a ani byt preplatena. pocas MD Ti vznika narok na dovolenku, za RD sa Ti ale krati tak ako pri PN, tiez citaj vyssie, uz to tu pisali...

chod na HR alebo im zavolaj a budes vediet presne ;) im to system uz pokrati ako ma za RD... i to mozu doovlenku, vzniknutu za MD kratit pocas RD iba v rovnakom kelandarnom roku.. cize ak dovolenka za MD vznikla v roku 2008 tak len v tom roku ide o kratenie, v dalsom uz sa to neda kratit za predosly rok,,,

barca25
30. aug 2012

lante ako ze nemusi dat povodne? mne sa zamestn.vyhrazali ze ma d aj u umyvat a moj trv.pomer je na strihani psov.......bola som sa pytat na inspekt.prace a povedali ze 90% musim vykonavat tu pracu ktoru mam na zmluve a 10% mozem ine...a tyka sa to po ukonceni RD,aj 🙂

kvetka58
24. okt 2012

ahojte dievčata súrne prosím o radu
neviete mi napísať podľa akého § mám nárok na dovolenku z materskej dovolenky? zamestnaveteť sa tvári,že nárok nemám, všade tu čítam že nárok je len neviem podla akeho zákona parageafu, nech ich viem na to odkazat,
prosííííííííííííííím je to surne

evahrmelova
10. feb 2014

Ahojte,poradíte mi prosím od roku 2007 som bola zamestnaná na neurčito.22.9.2011 som nastupila na MD do 16.5.2012 a pokračovala som na RD ale od 18.8.2012 som opäť nastupila na MD.Majiteľ menil názov firmi 01.10.2012 a nevyplatil mi dovolenku ktorá mi nadobudla počas MD.Možem aj po 1 1/2 zániku firmi žiadať vyplatenie?