Výpočet materskej, ak prechádzam z rodičovskej

ekia
15. jan 2013

Chcem poprosiť o radu... V apríli 2011 som nastúpila na MD, po ukončení MD niekedy koncom decembra 2011 som čerpala dovolenku - asi do polovice januára 2012 a prešla som na RD. Na RD som doteraz. Pracovný pomer trvá od roku 2003 a je na dobu neurčitú. V marci by som mala nastúpiť opäť na MD. Z čoho mi bude vyrátavana? Niekde som sa dočítala že ak som čerpala dovolenku, tak to bude z tých pár dní dovolenky. Takže to by nebola žiadna sláva 😝 Ďakujem

zuzana909
16. jan 2013

@ekia prečo si po skončení MD čerpala dovolenku v práci, táto dovolenka by ti neprepadla a mohla si si ju čerpať po nástupe do zamestnania, neviem či zamestnávatelia tlačia na čerpanie, alebo mamičky chcú získať aspoň nejaké peniaze navyše.
názory sa rôznia ako sa to počíta, nakoľko ide o reťazový pôrod ale je tam jeden vymeriavací základ.
dovolenka ti mala byť preplatená tak ako keby si pracovala, tzn. že aj vymeriavací základ za túto dovolenku by ti materskú nemal pokaziť, neviem ako si dostávala plat, či tam bola zahrnutá aj odmena alebo len klasický fixný plat.

sakura
16. jan 2013

baby aj ja by som sa chcela spýtať.. som zamestaná, momentálne na rodičovskej..plánujeme ale druhé bábo....materskú mi budú rátať z platu? Že vraj budem musieť doniesť od zamestnávatela papier s pravdepodobným príjmom...ako to je? dik 🙂

moon1979
16. jan 2013

@ekia
@sakura
pri reťazovom pôrode sa berie do úvahy predpokladaný VZ, teda mzdárka ti potvrdí VZ, koľko by si zarobila, ak by si práve nastúpila do práce ... spravidla to býva ten istý VZ ako pri nástupe na prvú MD, ale nie je to pravidlo ... môže byť aj nižší ale aj vyšší, záleží od zamestnávateľa ...

sakura
16. jan 2013

@moon1979
dakujem velmi pekne za odpoveď 🙂 Ja mám VZ 1100 euro...teda by som mohla rátať so zvýšenou materskou? Či teda závisí aj od zamestnávatela kolko mi napíše?

moon1979
16. jan 2013

@sakura
ak ti tolko potvrdí tak určite 🙂 všetko záleží od neho ...

sakura
16. jan 2013

@moon1979
ďakujeeeeem 🙂