Mám nárok na tehotenské a materskú?

3. okt 2022

Ahojte. Od 12.10 2020 do 31.1.2022 som bola zamestnana. 17.2.22 som nastupila na matersku, ktora mi o par dni konci. Ale zistila som ze som opat tehotna. Budem mat narok na matersku a tehotenske? Tych 270 dni by tam teoreticky bolo odpracovanych. Popripade pomohlo by mi keby som sa na par mesiacov dobrovolne nemocensky poistila? Mala by som narok na tehotenske? Dakujem

klarissa25
3. okt 2022

A tebe skončil PP keď si nastúpila na matersku ?

autor
3. okt 2022

@klarissa25 ano skoncil, mala som zmluvu na dobu urcitu.

zalka
3. okt 2022

Na to aby si mala nárok na tehotenské a MD tak sa musíš bud zamestnať alebo prihlásiť na dobrovolné poistenie.

klarissa25
3. okt 2022

@zalka a stačí aj si bude platiť DNP kým nástupu na materskú? Len tak pre info pre mňa aby som vedela...

autor
3. okt 2022

@zalka mne ide hlavne o to aby som neskoncila potom s tym nizsim rodicovskym. Ako dlho by som si mala platit do DNP? Je tam nejaka ochranna lehota? Dakujem

zalka
3. okt 2022

@klarissa25 vždy sa treba pozrieť na to aby ku dnu pôrodu bolo 270 dní poistenia.
Zadávatelka je bez poistenia cca 8 mesiacov, max. môže byť 15 mesiacov, aby bola spätne splnená podmienka 270 dní za posledné 2 roky.
Zadávateľke stačí platiť cca mesiac dva .. dôležité sú dátumy ako vychádza . Nie je na škodu mať zaplatených viac mesiacov. Samozrejme ty vieš že počas PN a MD sa odvody neplatia, čiže skrz toho poistenie môže trvať do konca MD, a pred nástupom na RD sa dá zrušiť.

ak by bola bez poistenia 14,99 mesiacov, tak tu by musela byť prihlásená na DNP nepretržite až do pôrodu

autor
3. okt 2022

@zalka no ja som bola pocas tehotenstva na PN, je to problem? Bola som PN 4 mesiace kvoli problemom. Tych 270 dni sa pocita aj tak?
Cize ked sa poistim tento mesiac( este som len v nejakom 6tt) a budem poistena v 13tt ak bude s babatkom vsetko v poriadku na to tehotenske a matersku mam narok? V podstate bude stacit, ked si tie 2 mesiace zaplatim DNP, dobre som pochopila? Dakujem krasne za vysvetlenie

zalka
3. okt 2022

Ak si v 6t a poistíš sa napr. z vyššej sumy, zaplatíš pár dní týždnov a pôjdeš na PN kedže si bola PN počas predošlého tehu tak budeš mať aj vyššiu materskú ak ostaneš poistená od teraz do pôrodu ... a áno aj na tehu aj na md nárok mať budeš ...

autor
3. okt 2022

@zalka takze ked sa teraz poistim, zaplatim 2 mesiace mozem potom ist na PN aj poberat rodicovsky na 6 mesacneho? PN ma ani nenapadla😅 ale dakujem velmi pekne🙂

autor
3. okt 2022

@zalka a pocas PN teda to DNP neplatim tak je?

zalka
3. okt 2022

no nemusíš 2 mesiace platiť .. môžeš mesiac môžeš týžden môžeš tri týždne .. podla potreby, vždy ked nebudeš PN tak treba platiť . A pozor platiť včas, ak sa omeškáš s platbou tak ti nedajú dávky.
Napr. treba zaplatiť za oktober do 8.11. .. ak by si zaplatila 9.11. tak už nič nedostaneš,
preto ja poviem za oktoboer zaplat do 31.10. a máš istotu

autor
3. okt 2022

@zalka dobre tak to zhrniem ak mozem nech mam istotu😅 12.10 mi konci materska, od 13.10 sa poistim. Zaplatim dajme tomu za oktober, november. V decembri pojdem na PN. PN bude trvat az do nastupu na matersku. Vlasne mesacne do materskej dostanem aj tehotenske, Rodicovsky prispevok na 6 mesacneho, a PN? A az do materskej bude za mna nemocenske pocas PN platit Socialna poistovna? A po porode mozem DNP zrusit. Tak je?😅

zalka
3. okt 2022

no poistiť sa môžeš aj dnes bezohladu na to, že ešte poberáš materskú
na pn môžeš ísť aj skôr ako v decembri ale teoreticky december je fajn
áno RP + tehotenské + PN budeš dostávať ak budeš na PN ..
nerušila by som po pôrode DNP ale rušila by som ho na konci MD pred nástupom na RP

autor
3. okt 2022

@zalka dobre velmi pekne Ti dakujem za vysvetlenie🙂 uz v tom nemam chaos😅

lilinka88
3. okt 2022

Ja len dodám,že tehotenské aj PN bude vypočítané z min. vymeriavacieho základu, materská by už mohla vyjsť s takého, z akého si určiš a budeš platiť odvody, záleží od dátumu,kedy sa prihlásiš a kedy máš nástup na MD. A nezabudni ani na to,že počas PN musíš dodržiavať liečebný režim, čo znamená von chodiť iba v čase vychádzok,ak ich gynekológ určí

mia07
5. okt 2022

Mozem sa pripojit k tejto diskusii prosim?

mia07
5. okt 2022

Viem, ze musim splnat 270dni prace za posledne dva roky, co s prehladom splnam, kedze som v poslednom zamestnani bola 4 roky. Pracovny pomer mi skoncil 31.3. a od 1.4. som evidovana na urade prace. Momentalne som v 16.tyzdni tehotenstva a kedze nesplnam podmienku byt NP v case 13.tyzdna, s tehotenskym som sa tak nejako uz rozlucila, aj ked som sa snazila zistit, ci by mi dobrovolne NP pomohlo k tomu, aby mi to tehotenske uznali, odpovede som sa na soc. poistovni bohuzial nedockala. Moja otazka hlavne smeruje na to, co je potrebne urobit, ci splnit, aby mi uznali matersku...postacilo by, ak by som uzavrela pracovny pomer hoci len na 1 mesiac a tym padom by som splnala podmienku byt zamestnana 8mes pred terminom porodu? Alebo potrebujem v case zaciatku materskej byt aktualne poistena aj tak?

klarissa25
5. okt 2022

@mia07 no ale mala by si mat nárok na oboje....lebo si otehotnela do pol roka od skončenia Pp

lilinka88
5. okt 2022

@mia07 keď si teraz v 16tt, tak by si mala s prehľadom stihat ochrannú lehotu a mať nárok na tehotenské ak materskú z posledného PP

mia07
5. okt 2022

@klarissa25 podla toho, co som sa dozvedela v soc.poistovni, tak k tomu 13.tyzdnu som nebola NP a tym padom nesplnam tuto poziadavku.

zalka
5. okt 2022

@mia07 a to kto ti povedal také v SP .. lebo na stránke je čosi iné https://www.socpoist.sk/podmienky-naroku-wtr/69...

Ochranná lehota

Trvanie
osem mesiacov od začiatku 40. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu prvýkrát určeným lekárom, ak poistenke prvý deň 42. týždňa pred očakávaným dňom pôrodu prvýkrát určeným lekárom spadá do obdobia 180 dní odo dňa zániku posledného nemocenského poistenia (t. j. ak poistenka otehotnie do 180 dní od skončenia posledného poistenia); uvedené neplatí, ak jej po zániku nemocenského poistenia vzniklo nové nemocenské poistenie

mia07
5. okt 2022

@zalka no a prave tych 180 dni nesplnam, kedze posledne NP bolo v marci2022, datum porodu je urceny v strede marca 2023. Upsvar za mna NP neplati predsa nie? Takze pocitam s tym zs posledne NP bolo v marci

klarissa25
5. okt 2022

@mia07 musíš spĺňať keď si aktuálne v 16 tt

zalka
5. okt 2022

@mia07 nepochopila si ... od skončenia PP ... ak otehotnieš do 180 dní .. tak sa ti obnoví ochranná lehota a tá je 8 mesiacov ...
čiže si otehotnela v tom termíne do 6 mesiacov, čiže máš ochrannú lehotu a máš nárok aj na PN, aj na tehotenské, aj na MD.

mia07
5. okt 2022

@zalka tak to mi odpadol velky kamen zo srdca...na soc poistovni mi pani vobec nic k tomu nevedela povedat, pritom som tam volala, pisala a aj bola osobne...len ze maju na posudenie 60dni. Ak je to tak ako vravite, tak sa mi ozaj ulavilo a velmi vam dakujem za odpovede...aj vam @klarissa25 dakujem!

lilinka88
5. okt 2022

@mia07 podaj si žiadosť o tehotenské a uved tam posledného zamestnávateľa - ochranná lehota a uvidíš,že ti bude schválené, len na rozhodnutie je 60 dní, tak to môže trvať dlhšie

mia07
5. okt 2022

@lilinka88 o tyzden mam poradnu, budem si pytat papiere a hned posielam na sp...dakujem, ste zlate zienky!😊

mia07
17. okt 2022

@zalka @klarissa25 @lilinka88 zienky, tak dnes mi prislo vyjadrenie zo SP ze nemam narok na tehotensku davku, lebo ochranna lehota je 7 dni...som z toho rozcarovana a teraz uz naozaj neviem, co si mam o tom mysliet...myslite, ze mam podat odvolanie, alebo je to zbytocne?

klarissa25
17. okt 2022

@mia07
@zalka kde môže byt problém, to ma celkom zaujima

lilinka88
17. okt 2022

@mia07 kedy presne máš termín pôrodu? Je teoreticky možné,že si tesne nestihla ochrannú lehotu