Materská dovolenka a odvody

naty_123
22. apr 2024

Som aktuálne v druhom mesiaci tehotenstva v 6.tom týždni a termín pôrodu mám cca 15.12.2024.

Mám aktívnu živnosť, z ktorej sme požiadali o odklad a odvody budem platiť od októbra 2024. Plus pracujem na dohodu na 40h mesačne s pravidelným príjmom.

Pri žiadosti o materské, stačí ak budem mať odvedených 270dní do SP? Plánujem dohodu k 15.06. ukončiť a vtedy mi vychádza niečo cez 270dní odvedeného poistenia do SP.

Len som si neni istá ako to bude ďalej, ked budem v druhom trimestri ale nebudem mať aktívne SP.

Moje otázky su:
1.Budem dostávať tehotenský príspevok a materské ak nebudem mať v tom čase aktívne SP, kedže dohoda bude ukončená?

2- Ak od oktobra budem platiť odvody za živnosť a budem už možno v 7. mesiaci tehotenstva nič to neovplyvní v SP?

Čítala som o ochrannej lehote ktorá je až polroka pri týchto veciach u tehotných žien... len nie som si istá či to bude v poriadku ked to poistenie nebude akutálne...

lilinka88
22. apr 2024

K 13.tt resp ku dňu pôrodu musíš mať aktívne nemocenské poistenie alebo ochrannú lehotu (tá končí vznikom nového nemocenského poistenia). Čiže tehotenské si budeš žiadať z dohody. Nárok sa posudzuje k 13tt, čiže keď vtedy spĺňaš podmienky, je už bezpredmetné či ďalej dohoda pokračuje alebo bude ukončená.
Ak ti od 1.10. vznikne povinná účasť ako SZČO, materské budeš žiadať z tohto poistenia, tam je ešte podmienka,že nesmieš mať dlh na poistnom za posledných 5 rokov viac ako 5€ a materské ti bude vypočítané z odvodov SZČO

naty_123
autor
22. apr 2024

a nevadi že od juna bude dohoda neaktivna ani žiadne odvody nebudem platiť až od oktobra? na materske potrebujem za dva roky mať 270 dni a byť v ochrannej lehote však?

lilinka88
22. apr 2024

@naty_123 aj na tehotenské aj materské a buď aktívne nemocenské poistenie alebo ochrannú lehotu.

naty_123
autor
22. apr 2024

ochranná lehota je polroka? pre tehotné?

lilinka88
22. apr 2024

@naty_123 8 mesiacov v tvojom prípade, keďže pri ukončení PP už budeš tehotná... Ale pokiaľ ti v októbri vznikne povinná účasť SZČO, ochranná lehota sa ruší, nakoľko budeš mať aktívne nemocenské poistenie

naty_123
autor
23. apr 2024

@lilinka88 napísala som ti správu 🙂)