Materská na rok 2012. Oplatí sa platiť sociálne?

ferdik4
16. máj 2011

Kto vie, ako to bude s materskou na buduci rok? Rozmyslame, ze budeme mat babo, vzhladom na to, ze ide o planovane tehotenstvo, tak ma napadlo, ze ci sa oplati si platit dochodkove v soc. poistovni. Ci to bude platit aj na buduci rok. Co o tom viete? Dakujem

muskam
5. dec 2011

@jankatt1 @sashie dakujem si zlata ze si mi dala taku vycerpavajucu odpoved, ak sa ta mozem este opytat, ako by sa riesil tento pripad - (s datumami ktore si pouzila ty) - ak: moje dieta bude mat 3 roky 5.aprila a ja som opat tehotna napr. v druhom mesiaci. 6.aprila nastupim do prace s tym ze mi dali vopred vediet ze moje miesto sa bude rusit a 7.aprila dostanem vypoved. Uz bude teda neskoro zacat si platit DNP, lebo do druheho porodu neprejde 270 dni. Cize dostanem druhu matersku minimalnu?

bubulka722
5. dec 2011

@jankatt1 Tie info z minulého týždňa zneli trošku inak. Návrh zákona o soc. poistení, konkrétne DNP bol odsúhlasený NRSR a čaká len na podpis prezidenta. Ak sa bude chcieť poistiť zamestnanec (súbeh poistení), bude musieť platiť odvod nielen do nem. poistenia ale aj do dôchodkového a fondu zamestnanosti, takže to vychádza nejakých 35% z VZ. Nezamestnaný alebo povinne poistený štátom nemocenské poistenie a fond zamestnanosti 6% z VZ. Materská z DNP sa bude počítať len ženám, ktoré do 1.2. 2012 nebudú mať splnených 270 dní nemocenského poistenia a DNP im bude trvať len do dátumu kedy splnia podmienku 270 dní. Ochranná doba pre budúce mamičky by mala byť 8 mesiacov od nadobudnutia právoplatnosti zákona, teda od 1.2. 2012. Materské sa podľa návrhu zákona má zvýšiť o 5%, teda z pôvodných 60 na 65%, ale doba poberania sa bude zvyšovať až od roku 2013 (pokiaľ to dovtedy zas nezrušia...) a teda zostáva nezmenených 34 týždňov.

tannia87
5. dec 2011

ahojte mozte mi poradit ja som z toho dement ja si paltim dnp od 14 jula 2011 este nie som tehotna tak si paltim teda do vetra?aj ked som zivnostnik? 🙂

bubulka722
5. dec 2011

Podmienku 270 dní poistenia budeš mať splnenú v apríli 2012. Ak sa ti podarí otehotnieť a ísť na materskú v ochrannej lehote 8 mesiacov od nadobudnutia právoplatnosti novely zákona, tvoja materská bude z VZ plateného v roku 2011.

sashie
5. dec 2011

muska, toto ti nepoviem, pretože ja sa veľmi nezaujímam o DNP, len čo v médiách zachytím, viem, že si musíš platiť min. tých 270 dní za posledné 2 roky. teraz to chcú meniť, a viem, že sa nebude dať pripoistiť len na DNP ale bude to v nejakom balíku s ďalšími typmi poistenia - ale neviem či to platí len pre dobrovoľne nezamestnaných, alebo sa budú môcť pripoistiť aj zamestnaní - teda tí, čo nie sú živnostníci a pod.
cca 3-4 dni dozadu bola tlačovka ministerstva práce, kde minister hovoril, že zákon sa im podarilo schváliť a je platný od 1.1. 2012 čo sa týka výšky materského a dĺžky MD (a určite sa bude týkať aj tých matiek - obe zvýšenia, ktoré nastúpili na MD ešte v tomto roku a bude im MD trvať aj v januári, t.j. 1.1. 2012 - tak to bolo doteraz vždy keď zvyšovali (viem to podľa kamarátiek a minister to povedal). a čo sa týka toho pripoistenia pre poberanie zvýšenej materskej, tak povedal, že ženy, ktoré si ho platia a nastúpia na materskú do júla 2012 budú mať vyplatenú zvášenú MD.
muska ja by som zavolala do sociálnej poisťovne a opýtala sa ich túto otázku, ktorú si mi položila, lebo ti neviem odpovedať. určite, ak ti zrušia miesto počas rodičovskej, musia ti dať odstupné. a pokiaľ to budeš vedieť s predstihom, že ti rušia miesto, napr. 4-6 mesiacov (asi ti to nepovedia v deň keď nastúpiš, aj keď dnes majú zamestnávatelia rôzne praktiky), začala by som si hľadať nové (ešte pokiaľ nie si tehotná) a išla do práce skôr aj o 2-3 mesiace ako by mi skončila rodičovská dovolenka, lebo radšej mať vypočítanú materskú zo 600-700 eur ako z minima.

sashie
5. dec 2011

a ešte čo tu čítam ohľadne výšky a dĺžky MD, tak nielen výška bude na 65% ale sa predlžuje dĺžka MD na 4O týždňov od 1. januára 2012.

katun
6. dec 2011

@sashie vysku materskej schvalili, ale nie dlzku, ta zostava - este to musi podpisat prezident, ci? prispevky pri narodeni deti dufam nemenili... neviem nikde najst tu novelu, aby som si precitala, co vsetko vlastne zmenili..

lilivka
6. dec 2011

@bubulka722 Ďakujem za toto info... táto problematika DNP ma stresuje už od septembra, kedy som prišla o zamestnanie. a hoci mám vyštudovanú ekonomiku... toto bol blúdny kruh do ktorého som sa dostala... párkrát som navštívila žienky v sociálnej poisťovni a už som si pripadala ako profík v danej oblasti 😀 (vedela som o podmienke 270 dní, aj 26 týždňov.... keď prišla táto novela... vo všetkých médiách sa hovorilo len o nemocenskom pripoistení ako o súčasti balíčka ... atď a že sa bude počítať ako 35% z VZ, avšak nikto neuviedol (aspoň som nepostrehla) či to platí len pre zamestnaných, alebo aj nezamestnaných.... s tými 6%, ktoré uvádzaš som sa ešte nestretla... a ako uvádza @katun ani po hodinovom snorení po internete sa mi nepodarilo nájsť aktuálnu novelu... nevedela by si mi poslať link, alebo odkaz na nejakú stránku, kde by som si to mohla celé naštudovať? vopred dík 😉

jankatt1
6. dec 2011

@epaula7 Ahojky!
Pozor, ale na prepočet dní!
Pokiaľ ste si aj platili DNP v roku 2010, nemusí to znamenať že dostanete materskú!
Posudková komisia berie do úvahy len POSLEDNÉ DVA ROKY PRED PORODOM, to znamená, že rok 2010 by sa vo Vašom prípade už zaratávať nemusel...
Ďalšia vec na uváženie je, že ak si teraz platíte z minima, či je to správny krok, pretože z minima by Vám vyšla aj minimálna materská, čo je cca 200 eur....keby ste si ho z minima neplatili, tak ci tak by ste mali 200 EUR - rodičovský príspevok!
Netreba zabudnúť aj na fakt, že materský prispevok a rodičovský nemožete poberať súčasne...
Vo vašom prípade by ste dostali ci už tak, alebo onak uvedených cca 200 eur...

jankatt1
6. dec 2011

@muskam Pokiaľ ste v tomto čase tehotná, už si nestihnete platit DPN uvedených 270 dní, bohužiaľ...☹ POZOR, vy ale materskú poberať nebudete, vy budete poberať rodičovský príspevok 196 eur po novom, prídavok na dieťa a príspevok k prídavku...Vás sa tým pádom materský príspevok netýka...

bubinko83
6. dec 2011

@jankatt1 a ako to bude s mamičkami ktore su na RP a maju splanenu podmienku 270 dni aj 26tt ,da sa využit PN po uplnyuti datumu 1.2.2012?
Odkedy by to vlastne malo nadobnut platnost? Dakujem pekne

epaula7
6. dec 2011

@jankatt1
velmi pekne dakujem za odpoved a chcem sa vas este spytat,ako casto sa da menit vyska platby na DPN?

bubulka722
6. dec 2011

@bubinko83 Áno bude možné poberať nem. dávky z VZ v roku 2011, ale len v prípade, že sa poistíš podľa nových pravidiel. Do akej skupinu budú spadať matky na RD to presne neviem, ale predpokladám, že do odvodovej skupiny povinne poistených štátom, teda 6% z VZ.

bubinko83
6. dec 2011

@bubulka722 dakujem a to je kolko penez pre mna na mesiac cca keby chcem najvyšii VZ? 😕

jankatt1
6. dec 2011

@bubinko83 Samozrejme, ak ste už tehotná (26tt) a máte splnený nárok, podľa presného dátumu porodu si spatne vezmite obdobie dvoch rokov, ak ste v tej dobe platili DPN, materskú dostanete bez najmenšieho problému!
Čo sa týka platnosti, zatiaľ padol iba návrch, ktorý pre objasnenie všetkým mamičkám NEBOL schválený...to znamena, že musí prejsť 3 čítaniami( tento proces trvá cca 90 dní, za predpokladu, že nebudú k nemu žiadne pripomienky, čo sa ale pri príjmaní zákona za doby samostatnej fungujúcej SR ešte nestalo), keď prejde, musí byť schválený, podpísaný...keď toto všetko bude splnené, tento zákon može vojsť do platnosti a byť uverejnený v ZZ v lehote 90 dní / Slovenský právny poriadok však pripúˇšťa aj lehotu 1 rok/ ... pokiaľ by boli všetky tieto náležitosti splnená, zákon bude PLATNY pre územie SR najskor v 07/2012 ... podľa prognóz však takýto rýchly proces nebude možný, to by zákon už museli schváliť tento mesiac, čo sa nestane... Prognózy a odborníci na právo sociálneho zabezpečenia sa domnievajú, že tento zákon bude platný najskor 12/2012...

jankatt1
6. dec 2011

@epaula7
Platby DPN domnieva sa dajp meniť každých 6 mesiacov, tak isto je to aj s vyplácaním preplatkov.

bubinko83
6. dec 2011

@jankatt1 ja nie som tehotna asi si ste zle klikla odpoved. 🙂 Moja otazka znela: Ako to bude s mamičkami ktore su na RP a maju splnenu podmienku 270 dni aj 26tt platenia DNP ,da sa využit PN po uplnyuti datumu 1.2.2012?

A prečo potom hovori pravoplatnosti zakona k 1.2.2012 ked vlastne ešte neni nič jasne ? 😒

annamary27
6. dec 2011

super,do čoho sa ja pustím,tak všetko rušia,od februára som platila DNP, tehu nie som,lebo nám opäť nevyšlo umelé oplodnenie,takže všetko je v ťahu,ked sa darí,tak sa darí. 😠

lubkasungirl
6. dec 2011

@bubulka722 odkial beriete toto?? : Nezamestnaný alebo povinne poistený štátom nemocenské poistenie a fond zamestnanosti 6% z VZ.

bbtina
6. dec 2011

@annamary27 neboj,pre teba to bude platit este do konca roka 2012. Zeny,ktore si to platili mozu este pokracovat

anina3
6. dec 2011

@jankatt1 ahoj, mozem sa opytat na tvoj nazor? od 3.marca 2009 cca do augusta 2010 som si platila DNP
matersku z toho som cerpala
teraz som si zacala opat platit od 1. novembra
co to znamena pre mna? tehotna zatial nie som, ale babo planujeme, preto som si to zacala platit
teraz som na RD s dcerkou
dakujem velmi pekne za odpoved

millka11
6. dec 2011

Kocky, spytam sa tu - na prveho drobca som dostavala materske v UK do Oktobra 2011 (kedze som tu predtym pracovala). No materske mi skoncilo, Rodicak tu nepoznaju a ja chcem ostat s malym doma urcite este aspon rok. No planujeme druhe babo. Moja otazka: mam si do Soc.poistovne zacat platit to DNP v najvyssej moznej sume, aby som, ak sa podari, na druhe dietatko dostavala materske so Sk? V Anglicku mi prisluchat nebude, ak nepojdem medzi tym do roboty. Robotu som v UK pocas tehotenstva stratila. Vopred dakujem za radu. 🙂

mianc
6. dec 2011

kočky, už to podpísal prezident???? a ako to bude vlastne? teraz keď som na RD a by som mala ísť na MD tak mňa sa to ako týka, budú my brať výmer z práce alebo budem dostavať len RD???? myslím, ak otehotniem až po 1.2.

bubulka722
6. dec 2011

@lubkasungirl Tak to bolo v návrhu zákona.
@mianc Prezident to zatiaľ nepodpísal. Posielajú mu ľudia maily a snažia sa ho tým presvedčiť aby to vrátil do NR. Pokiaľ prejdeš z RD plynule na MD, tak sa ti bude počítať zo zamestnania. Ak si si platila DNP, tak myslím z toho už nie.

sashie
7. dec 2011

@katun čítala som SME a vraj sa dĺžka MD nebude meniť a ostáva na 34. týždňoch, čo ma prekvapilo, lebo som si istá, že keď mali tlačovku na min. rodiny tak hovorili o zvýšení a tiež o 40. týžd. - asi som mala halucinácie 😀
v tomto štáte nie je nič isté pokiaľ to nie je na papieri, si pamätám, keď koncom roka 2010 ujo Višváder (odborník na všetko) - predtým hovorca na MŽP, v 2010 v sociálnej poisťovni, hovoril, ako matky na rodičovskej môžu pracovať a neprídu o príspevok. hovoril to v TV ako hotovú a 100% vec, ja som sa na to spoľahla a potom po 2 mes. zistila, že to nie je pravda - - ale potom nakoniec zmenili zákon. Neviem povedať aký je príspevok pri narodení dieťaťa. Hovorím, najlepšie volať do sociálnej poisťovni oni to vedia presne, nespoliehať sa na info v médiách, lebo kým sa niečo schváli tak je 300 verzií. A v tej sociálnej sú fakt milé panie, aspoň tie na telefóne, ja tam aj s kolegyňou bežne volám, keď je nejaký problém aj v práci ohľadne MD a RD.

annamary27
7. dec 2011

@bbtina fakt?takže si to mám dalej platiť iba tých 49,13 a dúfať že otehotniem alebo ked mám už splnených 270dni,tak sa odhlásim a budem čakať na miminko?

lubkasungirl
7. dec 2011

@bubulka722 kde mate ten zakon?lebo ja som videla len inu verziu... 😉

bbtina
7. dec 2011

@annamary27 včera to hovorila nejaká pani v televíznych novinách, tak som to zaregistrovala

nelly3
7. dec 2011

@annamary27
ja si platim od januara 2011 sme rovnaky pripad, 270 dni uz splneneych, tehu nie som ( tiez chodim na IVF) takze to sa na povel neda otehotniet, tak co teraz? do konca januara si to platime, potom nam to ma automaticky zaniknut a ked nahodou otehotnieme tak matersku budeme mat ratanu aj z DNP? poradte baby lebo ja som uz z toho jelen 😝