Materská z Rakúska

renca910
11. sep 2012

Ahojte
pokusam sa zistit aky ma narok opatrovatelka v rakusku,ktora je tehotna na matersku a rodicovsky prispevok z rakuska.Platim si odvody do sva,som v 4 mesiaci momentalne este pracujem ale neviem do kedy,prosim Vas o info,ktora s tymto mate skusenost.Presla som tu asi uz vsetky prispevky no vacsinou su par rokov dozadu.Viem ze vyplacaju matersku 8 tyzdnov pred a 8 tyzdnov po porode,viem ze odvody sa musia platit pravidelne dalej,ako je to ked zena ostane na rizikovom a hlavne ma zaujima rodicovsky prispevok po materskej davke,citala som ze su s tym dost opletacky a strasne dlho sa caka a odvody sa musia platit,Za kazdu radu budem vdacna 🙂

marienka1703
3. sep 2013

@vladamo aku variantu si si vybrala? a preco si o to neziadala hned po porode?

vladamo
3. sep 2013

@marienka1703
Ahoj...ale ja som ziadala o vsetko v spravnych terminoch.Rodila som v decembri 2011,do februara 2012som poberala wochengeld a bolo mi povedane,ze hned po dobrati wochengeld mam ziadat aj o priznanie naroku na vyrovnanie materskej.Vtedy z wgkk prisla odpoveda si toho znenia,ze mam narok na dorovnanie,je mi to uznane a ze mozem ziadat o dorovnanie vzdy za minuly rok.Takze vyrovnanie za rok 2012 mozem az v 2013 roku poziadat,tak som to urobila a odovzdala vsetky potrebne papiere k tomu a toto mi prislo ako odpoved.Inak vybrala som si variantu 2O mesiacov a to sa mi prave konci.

vikimilany
13. sep 2013

@marienka1703 ahoj .... vidím, že si v tejto problematike zbehlá. Vedela by si poradiť aj mne? Už som na PN, nie na rizikovom ... Termín pôrodu mám 21.1. 2014 .... Kedy musím začať vybavovať materskú? A čo všetko k tomu potrebujem? A ešte jedna vec ... je pravda, že ak chcem poberať z rakúska rodičák, tak musím mať rakúsky účet? ďakujem, moc mi pomôžeš ...

lauraa
13. sep 2013

@vikimilany v 32 . tyzdni , teda 8 tyzdnov pred planovanym porodom mozes poziadat o wochengeld, , tieto ti budu posielat aj na sk ale ak budes ziadat dorovnavanie rodicaku z at tak potrebujes ucet v at banke.....

vikimilany
13. sep 2013

@lauraa ďakujem ...

mirkalinda
15. sep 2013

s tym rakuskym uctom je to uz tak ze ho nemusime mat a poslu matersku aj na sk ucet len urady v AT to nechcu hovorit a poniektori o tom este poriadne ani nevedia...je to s nimi boj!

flokinka
3. okt 2013

Ahojte vie mi niekto pomoct som v 14 tyzny tehotenstva a potrebujem ist do Rakuska na gynekologiu aby som mohla dostat Wochengeld a neviem mozem ist ku hoci komu alebo musim ist niekam kde som pracovala v Linzi
?

flokinka
3. okt 2013

Ahojte chcela by som sa opytat ci vie niekto ci by rakusania priali ked Dr. napiseš nizsie ulozena placenta . tonizácie uteru
za odpoved vopred dakujem

lauraa
3. okt 2013

@flokinka na wochengeld nepotrebujes gynekologa v at , staci gynekolog na sk....potrebujes 6 prepisanych prehliadok v tehu....

lauraa
3. okt 2013

@flokinka neviem co chces s tou placentou, nizsie ulozena placenta pokial neprekryva krcok maternice neznamema ohrozenie tehotnosti, vacsinou sa s rastom maternice vo vyssom stadiu tehu povytiahne vyssie, keby si mala vsak diagnozu placenta previa alebo totalis je uz dovod na rizikove tehu...

flokinka
4. okt 2013

@lauraa ok dakujem

flokinka
8. okt 2013

Ahojte neviete prosim Vas o nieakom dobrom gyn. v Rakusku pocula som ze nemusim istlen do Linzu kde som posledne pracovala chcela by som niekde blizsie wien alebo okolie da sa aj tak nie? Vie niekto o nieakom a moze mi poslat cislo a presnu adresu dakujem .

terry1988
9. okt 2013

@flokinka Ahoj ja som chodila do Hainburgu k dr. Loksovi a bola som spokojna.... ;)

terry1988
9. okt 2013

Baby ja sa chcem opytat od roku 2013 zvysili Wochengeld na 50e na den, ale stale neviem ci to plati aj pre nas opatrovatelky? Viete niekto?

lauraa
9. okt 2013

@terry1988 samozrejme , pre vsetky zivnostnicky, inak sa wochengeld odvijaju od vysky zarobku...

mirkitak
14. okt 2013

Ahojte baby,tiez vybavujem matersku z rakuska.s AT mi poslaly formular e 104,ze ho mam dat potvrdit,a spolu s dokladom zo SR,ci mam narok a v akej vyskej na matersku na slovensku mam im vsetko poslat naspet.ake potvrdenie si mam pytat na soc.poistovni?- nemusi byt prelozene do nj? A s tym e 104 som stratena-vedel by stym niekto pomoct? DAKUJEM! 😅

flokinka
15. okt 2013

chcem sa opytat z Rakuska SVA mi poslalo formular antrag auf wochengeld uz a este aj Kinderbetreuungsgeld potrebujem ist k posudkovemu s obama papierami ci zatial mi staci ten wochengeld za odpoved dakujem Monika

vikimilany
15. okt 2013

Žienky, čo ste boli pred materskou ešte aj na PN a bola vám uznaná, neviete mi povedať, akú diagnózu vám zapísal lekár? Ďakujem

flokinka
15. okt 2013

ahojte ako dlho mozeme ostat v AT na PN ke?

lauraa
15. okt 2013

@flokinka ani s jednym papierom nemusis ist k posudkovemu lekarovi... tie staci vypisat a poslat spät na SVA...potvrdenie o PN musis posielat na SVA kazdych 14 dni adokedy mozes zostat na PN zalezi ako rychlo ta pozvu k posudkovemu lekarovi na SVA aby posudil tvoj zdr. stav...

flokinka
16. okt 2013

aha tak lebo mne pvedali ze mam ist k nemu a potom zaniest na sva

lauraa
16. okt 2013

@flokinka Tak ked ti to povedali tak chod k nemu...Asi si PN a len posudkovy lekar ta moze poslat na predcasne Wochen Geld. Tvoj zdr.stav posudi lekar. dobre by bolo keby si nejake papiere uz od tvojho gynekologa preco si vlastne PN.normalne vsak na predcasnu matersku vypisuju az od 25tt.

flokinka
17. okt 2013

kto mi pomoze vypisat antrag auf Wochengeld?

katerink
17. okt 2013

@pflegerin nepoznam vas pripad ale na SR mate taktiez narok na matersku a z rakuska len dorovnavaciu davku. musela by som viac vediet aku matesituaciu ( ci ste vydata, ci manzel pracuje a kde ....)

katerink
17. okt 2013

vypisat antrag nie je problem ak vies dobre po nemecky lebo od toho sa vyvijaju aj dalsie veci ktore od teba budu ziadat rakusaci , ja som si s tym presla a niekedy je to zacarovany kolotoc zalezi od toho na akeho uradnika natrafis

flokinka
17. okt 2013

Ahojte vie mi niekto povedat ci staci k posudkovemu len vymeny listok z diagnozou a musim to dat aj prelozit?

lauraa
17. okt 2013

@flokinka pokial to mas latinsky nepotrebujes nic prekladat ale mal by si skor dolozit nejake vysledky, sono alebo nieco co dokazuje tvoju praceneschopnost... (placenta previa, totalis, krcove zily, interne vysetrenia apod... cim viac tym lepsie.) aku mas vobec diagnozuj?

katerink
20. okt 2013

co som ja dokladovala nebol len vymenny listok musela som odo dna kedy som zacala byt prace neschopna vydokladovat kazdu jednu navstevu u lekara ze nezanedbavam tehotenstvo a čo som uradne prekladala bola vypisana pn od lekara s odporucanim ze pre moj stav nie je mozne vykonavat povolanie opatrovatelky. Od inych mamiciek viem ze nie kazdu diagnozu akceptuju. Oni su n ato dost opatrny.

zannettka
30. okt 2013

Dobry den,vedel by mi niekto poradiť,ja pracujem ako čašníčka v at,a momentalne som na rizikovom,čo dostávam normálne peniaze z at keďže tu aj žijem,ale rodit chcem ist na slovensko,dá sa potom aj dalej poberať materská z at?alebo sa musím odhlasit z at a prihlásiť na sk poistovnu alebo ako mam postupovať? Ďakujem

janulka8316
2. nov 2013

Dobry den, chcela by som velmi pekne poprosit o radu, lebo som v tomto probleme bezradna. V AT mi bol teraz vyplateny rodicovsky prispevok, ale len polovica, lebo som nepredlozila Mutter-Kind-Pass, az po predlozeni mi doplatia sumu. Chcela by som velmi pekne poprosit o radu - ake vysetrenia maleho mam predlozit, viem ze akceptuju potvrdenia aj od nasich lekarov - len prosim vas poradte ake vysetrenia. Dakujem pekne.