Možno nedostanete materskú, aj keď ste platili dobrovoľné nemocenské poistenie

suvadaj
8. mar 2013

Tak tento paragraf zákona o sociálnom poistení
"
§ 50
Ak poistenkyni zaniklo nemocenské poistenie v období tehotenstva, má nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo odo dňa pôrodu, ak porodila skôr, ak jej trvala ochranná lehota ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo skutočným dňom pôrodu."

Vám mamičky môže zobrať nárok na zvýšenú materskú, ak ste si platila dobrovoľné nemocenské poistenie. Musíte podľa tohto § porodiť v lehote šiestich týždňov od vypísania na materskú dovolenku. Je toto normálne že ak porodíte o jeden deň neskôr stratíte nárok na zvýšenú materskú.

Tak hlavne že ste štátu zaplatili obrovské odvody a s malou dušičkou čakáte, že si počas obdobia materskej dovolenky trošička prilepšíte. Ale nemusí to tak byť.
A ak nedostanete ani zvýšenú materskú, ani odvody zaplatené do Sociálnej poisťovne sa Vám nevrátia späť a prepadnú Boh vie kam.Nie je to bezdôvodné obohatenie voči mne.
A ešte je zarážajúce že Vás na to nikto neupozorní, ale na to, že máte vystúpiť z II. piliera nato sú preposlané obrovské množstvá listov.

Toto je naozaj " úžasná " pomoc pre mladé rodiny.

adrioska
8. mar 2013

@suvadaj Ochranna lehota u tehotnej poistenkyni je 8 mesiacov. Od ukoncenia nemocenskeho poistenia do dna porodu Ti tato doba uz prekrocila 8 mesiacov?

elise
8. mar 2013

@suvadaj to plati pre ženu ktorá je na rodičovskom a plati si DNP ona musi isť 6 týždnov pred terminom pôrodu na matersku a ešte na den presne porodiť.

jarhal
8. mar 2013

@suvadaj to sa stalo tebe? 😖
no mna sokovalo ze ak by mi moj zamestnavatel vyplatil len symbolicku sumu pri narodeni dietata zo socialneho fondu alebo nejako tak sa hovori v kolektivnej zmluve
tak mi soc poist.v ten mesiac nevyplati materske..a to je rozdilel 50eur a 300eur!
tuto novotu vraj prijali od 1..1.2013!!!!!!!!!!!
takze na hlavu postavene.... 😀
len ako osklbat zenu ktora je zamestnana a snazi sa
aj ked v dobrej voli jej sef posle par eur na prilepsenie tak stat svoju davku ktora patri zene neda !!§

suvadaj
autor
8. mar 2013

@adrioska

osem mesacna ochranná mi este neskoncila, ale bohuzial nastupom na matersku, na ktoru ma vypisal moj gynekolog sa ochranna lehota prerusila a uz mi neplynie takze asi takto to u nas funguje

kaktusik007
8. mar 2013

@suvadaj zle si to vysvetlujes.... ak ti trvala ochranna lehota ku dnu zaciatku siesteho tyzdna pred planovanym porodom, tak mas narok na materske.... za predpokladu, ze splnis dalsie podmienky...

eunomia
8. mar 2013

Ono zadrhel je niekde. Mna sa to tyka kedze budem mat retazovy porod a idem z rodicovskej na matersku a som zamestnana (teda nerobim ale caka na mna zamestnavatel). Musim porodit skor ako mam termin porodu, inak nedostanem z dnp matersku, iba zo zamestnania.

zitaje
8. mar 2013

@eunomia
@suvadaj

aj tak tomu nerozumiem - odides na matersku, vyplatia ti jednu matersku, a ked nestihnes porodit do terminu, ale porodis az den po termine porodu, tak ti este vyplatia do terminu porodu matersku a potom tym seknu a budes poberat len rodicak? Mne sa to zda nejake divne. Ked uz ti raz priznali matersku, to ti ju potom odoberu, ci ako?

eunomia
8. mar 2013

No neviem aky si ty pripad ake v mojom pripade plati nasledovne: matersku z prace dostanem naisto. No a tu cast z ktorej som si platila dnp dostanem len v pripade ak porodim pred terminom ktory napise lekar do papiera pre socialnu poistovnu. Si tiez ten pripad ze ides z rodicovskej na matersku a caka na teba zamestnavatel, cize si akoby zamestnana ale nerobis?

adrioska
9. mar 2013

@suvadaj ked nastupis na matersku, tak samozrejme ti ochranna doba uz neplynie,ale neexist, ze ak ti trvala do nastupu na matersku, tak ti ju nepriznaju, to sa mi proste nechce verit...tam je nieco ine...co ti napisali v zdovodneni?

adrioska
9. mar 2013

Baby a to co je, ze musite porodit presne v den terminu? to kde ste nasli v zakone? sak platim si DNP, platim si ho 270 dni, nastupim na matersku, mam narok, nie? AKo tam pozmenili ten zakon? A to plati este stale? alebo to bolo podla stareho?

adrioska
9. mar 2013

Opisem vam moj pripad: isla som z rodicovskej na matersku. Pocas rodicovskej som si neplatila dnp a ked sme sa zacali snazit o druhe, som si zacala platit. Porodila som presne v den terminu(vdakabohu za cyklus ako hodinky 🙂 ). Inak bola som aj na PN-ke. Kebyze porodim v iny den, tak mi matersku zvysenu nepriznaju? Alebo tam zavazilo, ze som bola aj PN...?

olalka
9. mar 2013

@jarhal to fakt? takže radšej ani nemám žiadať o ten príspevok od zamestnávateľa? u nás je to tiež 50 eur, ale teda kvôli nim by som veľmi nerada prišla o materskú nejakých 600 eur :-O to si ma teda šokovala :-O

jarhal
9. mar 2013

@olalka je to fakt a vraj to cele ani vopred nezverejnili . 😠
.ale ak to mamicky zistili tak jedna to hodila mediam a vraj sa to mihlo v spravach ale ani neviem ktora telka to vysielala... najdes to na stranke soc.poist.... 😠

flower72
9. mar 2013

baby, vysvetlí mi to niekto na mojom prípade? som na PN, ešte nie na materskej, na tú ma lekár vypíše neviem kedy. Teraz som 32+5 tt. Mám vyplácanú PN + DNP. Takže musím porodiť do 6-tich týždňov od vypísania na materskú? Tak to nech ma lekár vypíše v 36 tt na materskú - vychádza mi z toho. Vysvetlite mi to prosím.

adrioska
9. mar 2013

@flower72
na matersku mozes ist len od 34 tt, ak si zamestnana a zo zdravotnych dovodov mozes ist od 32 tt...

kaktusik007
9. mar 2013

@olalka ano, bolo to v spravach, a je to pravda -- plati to teraz od januara....
proste ostava iba aby ti ten prispevok vyplatili bud ako odmenu pocas prace, co asi nespravili, tak potom nech ti to vyplatia ked budes poberat rodicosvky prispevok... alebo ked sa vratis do prace...

flower72
9. mar 2013

@adrioska som zamestnaná, na rizikovom, takže na PN. Môžem ísť na materskú aj neskôr? Napr. v 36 tt?

adrioska
9. mar 2013

@flower72 nie, nemozes.

flower72
9. mar 2013

@adrioska ďakujem za info, tak mi ostáva iba sa modliť, aby som porodila do 6-tich týždňov od vypísania, aby som dostala materskú aj z DNP...

katkaseiner
9. mar 2013

@jarhal u nas v robote je to tak, ze hned po skonceni materskej ked nastupis, zamestnavatel da jednu vyplatu navyse (hned pri nastupe) ale odkazali mi, ze mi ju radsej vyplatia neskor dodatocne, pretoze inak soc. poistovna mi stopne matersku. Takze zda sa ze je to fakt pravda.

katkaseiner
9. mar 2013

@flower72 mozno je to blbost z mojej strany, ale v nasej okresnej nemocnici lekari radi robia sekcie... to by sa dalo stihnut. :D
To len vramci srandy. Ja si zda sa budem na druhykrat vyberat datum pre babo, kedze prve uz bolo sekciou...druhe vraj automaticky ide sekciou.

suvadaj
autor
9. mar 2013

@eunomia presne ako hovoris to je

suvadaj
autor
9. mar 2013

@adrioska ved priznajú ju ale len tu zo strany zamestnavatela, teda ak som ja mala minimalnu mzdu vypocitaju mi ju z toho vymeriavacieho zakladu, ale ja som si platila DNP a z toho by som potom nedostala nic, a tie odvody prepadnu

adrioska
9. mar 2013

@suvadaj ano to viem, ja sa pytam na DNP, o tej sa bavim...preto sa pytam, co ti napisali v rozhodnuti ake zdovodnenie...ake mas datumy (kedy ti skoncilo dnp, datum porodu, atd.)?

moon1979
9. mar 2013

@suvadaj
ak si zamestnaná tak ano, ale dá sa to obísť ... stačilo si deň pred nástupom na MD zo zamestnania aktivovať nový balík DNP ... dostávala by si síce MD z DNP len z minima, ale neprišla by si o všetko ...

moon1979
9. mar 2013

@suvadaj
alebo dalšia možnosť, ktorú si mala ... po zaplatení 270 dní DNP si mohla ísť na rizikové tehotenstvo a neprerušiť DNP ... nástupom na PN po zaplatení 270 dní ti vznikne nárok aj na PN a samozrejme si oslobodená od platenia, takže by si nemusela riešiť žiadnu ochrannú lehotu a báť sa kedy porodíš a či prídeš alebo neprídeš o MD ...

adrioska
9. mar 2013

@flower72 nemate ochotne tetusky na socke, co ti poradia? nemas za co, rada pomozem a tieto novinky v zakone ma sokuju... 😒 a o tych odmenach v zamestnani, to radsej ani nebudem komentovat, lebo by som bola nepublikovatelna...akoze mas sa snazit, ale na keru onu, ked taky co nerobi nic, sa ma lepsie? chcu zvysit prisun odvodov do statu, dane, atd. ale takymito krokmi nutia poctivo zarabajucich ludi, aby obchadzali zakon..ach radsej ani nepokracujem, lebo si len vikend pokazim, nema to cenu v tomto state, naozaj nema... 😠 ☹ 🙄

adrioska
9. mar 2013

@moon1979 ja som to tak pochopila, ze ona este platila podla stareho zakona, takze jej DNP zaniklo automaticky, ci?

adrioska
9. mar 2013

@moon1979 to prve je zaujimave riesenie a aj logicke...🙂