Nárok na materskú keď som PN

miminka89
8. apr 2019

Ahojte, mám trochu komlikovanejšiu situáciu, ale snáď by ste mi vedeli poradiť. Mám 3 a pol ročného syna, ktorý 2. septembra nastúpil do škôlky, od pôrodu som poberala rodičovský, keďže som otehotnela v období, keď som bola nezamestnaná, na materskú som nárok nemala. 3.ho septembra som nastúpila do novej práce (hneď ďalší deň ako malý nastúpil do škôlky) a v novembri som znova otehotnela. Do pôrodu mi síce tých 270 dní vychádza, ale môj gynekológ mi navrhujePN-ku, keďže práca je dosť fyzicky náročná a je vnútri teplo (idú aj horúčavy). Takže moja otázka, keby som bola do nástupu na materskú (vychádza mi na 21.júna) vypísaná, či aj tak budem mať nárok na materskú. Hovoria mi totiž, že ten rok predtým keď som bola na rodičovskom sa nezarátava, lebo som nemala pracovný pomer žiadny.

evittam
8. apr 2019

@miminka89 Musíš mat 270dni aktivne NP za posledné dva roky pred pôrodom. Ano obdobie RD ak PP netrval sa nepočíta. Cize ty splnis podmienku naroku 31.5.2019. Na PN mozes ist ale PP musi trvat.

miminka89
autor
8. apr 2019

@evittam no ja som to tiež tak vedela, ale teraz mi známa tvrdí, že PN sa do tých 270 dní nepočíta. Tak ďakujem 😊

evittam
8. apr 2019

@miminka89 Nech znama uvedie zakon a paragraf. Ďakujem. Pokial PP trvá tak trvá aj NP ci uz pocas PN, MD,OCR,RD.

flientica
10. apr 2019

Pokial budes stale zamestnana tak nevadi, ze budes pn 🙂