Navýšenie materskej dovolenky

endyslumpfova
26. feb 2018

Ahojte mamičky 🙂 Mám na vás takú otázku. Dočítala som sa, že je možné navýšiť si materskú, konkrétne 90 dní pred nástupom na MD.
Jedná sa o to, že som bola zamestnaná od 7.4.2017 do 2.2.2018 s mzdou 435€ brutto. Odvtedy som evidovaná na úrade práce. Nástup na materskú mám 22.6.2018.
Môj manžel má firmu a uvažujeme, že by ma zamestnal na min. 90 dní s mzdou okolo 1800€.
V článku na jednom portáli som našla toto:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Optimálny model je minimálne na 90 dní pred nástupom na materskú sa zamestnať u iného zamestnávateľa so mzdou, ktorej 75% bude zodpovedať požadovanému materskému, prípadne sa dohodnúť zo zamestnávateľom minimálne 90 dní pred nástupom na materskú na ukončení predchádzajúceho pracovného pomeru a po pár dňoch na uzatvorení nového pracovného pomeru s požadovanou výškou mzdy.

V prípade toho istého zamestnávateľa by to mal byť pracovný pomer na inú pozíciu, či náplň práce, pretože Sociálna poisťovňa prerušenie na pár dní musí zo zákona rešpektovať, ale môže si ho chcieť overiť.

Materské sa vypočítava za posledný kalendárny rok, takže navýšenie výplaty už v čase tehotenstva nepomôže?

Pri výpočte materského je dôležité rozhodujúce obdobie. Najprv sa určí zamestnankyni rozhodujúce obdobie a až potom vymeriavací základ z ktorého sa bude vyplácať materské.

Rozhodujúce obdobie môže byť nasledovné:

- ak nemocenské poistenie (zamestnanie) začalo k 1.1. predchádzajúceho roka alebo skôr, rozhodujúce obdobie je predchádzajúci kalendárny rok

- ak nemocenské poistenie začalo po 1.1.predchádzajúceho roka je dôležité či sa platilo minimálne 90 dní

- ak sa platilo minimálne 90 dní tak rozhodujúce obdobie je od vzniku poistenia do konca predchádzajúceho mesiaca pred nástupom na materskú (to je čas kedy sa výška materského dá ovplyvniť)

- ak sa platilo menej ako 90 dní, tak rozhodujúce obdobie je predchádzajúci kalendárny rok, ak v ňom bola žena zamestnaná u iného zamestnávateľa. Ak nebola, berie sa do úvahy pravdepodobný vymeriavací základ.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

OTÁZKA NA VÁS MAMINKY, RIEŠILI STE NIEKTORÁ TAKÉTO NAVÝŠENIE MATERSKEJ? JE TO V PORIADKU?
Vopred ďakujem za odpovede 🙂

petrastrbanikova
26. feb 2018

Ahoj 😊...ja som si to tak spravila len nie az z takou sumu ako si chces dat ty 😉ano je to v poriadku len tvoj manzel bude musiet za teba platit aspon tych 90dni nemale odvody

endyslumpfova
autor
26. feb 2018

@petrastrbanikova Ahoj Peťka, ďakujem za odpoveď 🙂
Ono s tými odvodmi by nebol problém, keďže sa to potom viacmenej "vráti" vďaka vyššej materskej a on bude mať aspoň náklady na firmu 🙂
Len sa bojím, či mi teda ten vymeriavací základ skutočne vypočítajú z obdobia tých 90 dní, držala som sa tohto článku:
https://najmama.aktuality.sk/clanok/257464/ako-...

petrastrbanikova
26. feb 2018

Necitam sice co si poslala v prilohe ale viem ze ked som si to ja robila tak ano vypocitali mi to z tych poslednych 90dni co som zmenila zamestnavatela a samozrejme aj mzdu 😊

endyslumpfova
autor
26. feb 2018

@petrastrbanikova Ďakujem veľmi pekne teda 😘

petrastrbanikova
26. feb 2018

Nie je zaco 😉😊keby si este nieco potrebovala kludne napis 😉

fokuska
26. feb 2018

@endyslumpfova Este tam je (ak sa nemylim) podmienka, ze tych 90 dni musi byt odpracovanych vkuse, bez OCR, PN a podobne - tak na to si daj pozor.

petrastrbanikova
26. feb 2018

Ano nemozes byt pocas tych 90dni vobec prerusit nicim inak by ti to neplatilo

majusqa77
26. feb 2018

jo, 90dni bez pn a ocr. takze co najskor, pripadne sa potom, ked uz budes mat dni nazbierane hod na PN

petrastrbanikova
26. feb 2018

@majusqa77 presne tak a potom este budes mat aj pekne peniazky z pn 😉

endyslumpfova
autor
26. feb 2018

Ďakujem krásne žienky za upozornenie 🙂

jana2679
26. feb 2018

@endyslumpfova áno je to tak, vypočítajú z toho,presne to sme riešili ale opačne u muža, a priamo som bola na sociálnej poisťovni sa popýtať

endyslumpfova
autor
26. feb 2018

@jana2679 ja som tiež chcela zbehnúť na sociálnu poisťovňu, ale obávam sa, aká ochota bude z ich strany poskytnúť mi tieto info, keďže by sa to riešilo takto (manžel ma zamestná, sídlisko firmy máme na adrese, kde bývame).

jana2679
26. feb 2018

@endyslumpfova
@endyslumpfova ja mám len dobré skúsenosti, vždy mi veľmi ochotne poradili ako a čo je najlepšie a čo urobiť preto aby to tak bolo,tam sú také isté ženy ako aj my tak to chápu, aspoň teda u nás

romcav
3. mar 2018

Ak tomu rozumiem správne, materská sa mi vyráta z hrubého príjmu za posledných 90 dní, mám odpracovaných 270 dní, len ma zaujíma ta výška, pretože k 1.3 mám vyššiu hrubú mzdu a plánujem pracovať aspon do konca mája/júna, dakujem Vám

majusqa77
3. mar 2018

@romcav ako dlho pracujes vo firme, odkial pojdes na matersku?

romcav
4. mar 2018

@majusqa77 pracujem tu od 5.9.2017, predtým som bola v škole /štátnice/ a ešte pred týmm pol roka v inej firme. Diky

majusqa77
4. mar 2018

@romcav tak sa ti bude ratat z celeho prijmu. Od nastupu az do konca mesiaca, ktory predchadza nastupu na md

chikita29
17. mar 2018

Ahojte baby jmna tiez chce manzel zamestnant vo svojej firme no termin mam uz 6.7.2018 a zamestnal by ma od 1.aprila. stihnem nazbieray tych 90 dni? Musim ci nemusim ist na matetsku uz v 8.mesiaci tehotenstva?staci ked pojdem az v juli? Dakujem

evittam
18. mar 2018

@chikita29 Nie, nestihnes to. Musia dodržať nástup na MD

chikita29
18. mar 2018

@evittam dakujem za odpoved...a spetne sa yo neda urobit? Myslim od 1.marca?

evittam
18. mar 2018

@chikita29 Nie.

endyslumpfova
autor
26. mar 2018

@evittam Prosim ta, pises, ze mamicka musi dodrzat nastup na MD. V jednom clanku som citala, ze:
"Pokiaľ by ste chceli pracovať podľa možností čo najdlhšie do pôrodu a ušetriť si čas materskej dovolenky až na obdobie, keď sa bábätko narodí, môže to byť problém. Zákonník práce počíta s tým, že čas nástupu na materskú dovolenku stanoví lekár - gynekológ tým, že určí termín pôrodu. Ak si nástup na materskú dovolenku určí žena sama, materská dovolenka sa jej skráti.

Ak ale žena vyčerpá z materskej dovolenky pred pôrodom menej ako šesť týždňov z iného dôvodu (lebo chce napríklad ešte chodiť do práce), skráti si tak materskú dovolenku, ktorá sa jej poskytne odo dňa pôrodu len do uplynutia 28 týždňov "

Tak teraz si nie som istá 🙂 Lebo mňa ešte manžel nestihol zamestnať a nástup na MD mám 22.6., tým pádom by mi chýbalo pár dní.

majusqa77
26. mar 2018

@endyslumpfova par dni do tych 90 pre vypocet? chyba... ..ihned prihlasit a skusit dohodnut s lekarom posunut na papieroch termin porodu

endyslumpfova
autor
26. mar 2018

@majusqa77 teraz som volala na socialku a povedali mi, ze nemusim nastupit presne v ten den, ze to obdobie sa vypocitava 90dni spatne od realneho nastupu na matersku.

majusqa77
26. mar 2018

@endyslumpfova
otazka: dobry den,
prosim o info - v pripade nastupu na md neskor, ako je 6tyzdnov pred terminom porodu a pri novom PP sa berie, ze 90dni bez pn a ocr treba mat ku dnu realneho nastupu na materske, alebo ku dnu zodpovedajucim 6tyzdnom pred terminom porodu?
vdaka
odpoved: Želáme Vám pekný deň.
Podmienka 90 dní nemocenského poistenia sa sleduje k šiestemu týždňu pred predpokladaným dňom pôrodu.
S pozdravom

Jana Vrbová

Informačno-poradenské centrum
Sociálna poisťovňa, ústredie
Ul. 29. augusta 8-10
813 63 Bratislava
Tel.č.: 0906 171 989
www.socpoist.sk

endyslumpfova
autor
26. mar 2018

@majusqa77 dakujem, akurat som sa vrátila zo socialky, kde mi to potvrdili :/ takze telefonicky ma predtym ina pani nepochopila asi spravne. A dakujem🙂

anabelkaa
5. sep 2018

Ahojte mamicky. Chcela by som Vas poprosit o radu. Termin porodu mam 14.3.19. Planovany nastup na matersku 1.2.19. Moja otazka, ak sa zamestnam od 1.11.18 - 31.1.19 u noveho zamestnavatela, tak budem splnat podmienku 90dni? Nebude vadit, ze to bude na prelome rokov? Dakujem za kazdu odpoved.

majusqa77
5. sep 2018

@anabelkaa 30+31+30 je alebo nieje viac ako 90? 🙂

anabelkaa
5. sep 2018

@majusqa77 samozrejme viac 🙈 , len ma trapil ten prelom rokov, ci to nejako nezavazi pri vypocte. 😊 neviete mi prosim este poradit, citala som vo fore, ze mamicky pocas materskej idu este na pn. Je to mozne?

majusqa77
5. sep 2018