Ako vypočítam vymeriavací základ na materskú?

ajka_paradajka
30. apr 2015

Ahojte baby 🙂 uz dva dni hladam po celom internete, ci sa vymeriavací zaklad pocita z hrubej mesacnej mzdy za predchadzajuci kalendarny rok alebo posledny rok pred nastupom na matersku? Do roboty som nastupila 22. oktobra 2014 a do septembra, kedy mam termin mi to vychadza vyse 270 dni nemocenskeho poistenia a teda narok na materske mat budem. Ide vsak o to,ze od januara do oktobra 2014 som zamestnana nebola a tak neviem z coho sa mi ten vymeriavaci zaklad bude pocitat 😒 do nemocenskeho sa rataju aj dni, kedy som pn?? Dakujem vam krasne za odpovede 😉

dena1973
30. apr 2015

@ajka_paradajka Materské sa ti bude počítať z vymeriavacieho základu, z ktorého sa platilo poistné na nemocenské poistenie za obdobie od 22.10.2014 do mesiaca pred nástupom na materské. Dni a ani výška PN sa do výpočtu nezapočítavajú. Za uvedené obdobie musíš mať odpracovaných 90 kal. dní bez PN, OČR...

gapa
30. apr 2015

@ajka_paradajka súhlas s dena. Ak nebudeš mať 270dní do nástupu na md (obvykle 6týž. pred pôrodom), tak budú čakať na doručenie kopie rodného listu dieťaťa, aby videli, či nárok na materskú ti vznikne, tj. či si neporodila skôr ako ti 270dní uplynulo, aj ked to možno nebude tvoj prípad)

ajka_paradajka
autor
30. apr 2015

Dakujem pekne,celkom ste ma potesili 🙂 takto mi materska vychadza viac, nez som predpokladala 🙂 teraz uz len dufat, ze bude vsetko v poriadku a porod bude v ramci terminu...