Nezamestnaná a materská

magdamagda112
3. jan 2018

Ahojte baby,
vedeli by ste mi poradit, ci mi bude vyplacana materska, ak som mometnalne nezamestnana, ale za posledne dva roky mam byvalym zamestnavatelom platene nemocenske poistenie,cize splnam podmienku 270 dni poistenia za posledne dva roky. Rodit vsak budem az v auguste a niekde na forach som sa docitala, ze musim byt poistena pol roka pred porodom co mi nevychadza:( nemate s tym prosim niekto skusenost? dakujem moc

natalienka12
3. jan 2018

@magdamagda112 kedy ti skoncil pracovny pomer?

magdamagda112
autor
3. jan 2018

@natalienka12 17.10.2017 cize to je skoro 11 mesiacov co nebudem poistena

natalienka12
3. jan 2018

@magdamagda112 budes mat narok len na rodicovsky prispevok

solinkarka
3. jan 2018

@magdamagda112 len na RP budes mat narok

magdamagda112
autor
3. jan 2018

@natalienka12 dakujem natalienka, moc si ma sice nepotesila :/ ;)lebo uz som mala nadej, ze budem mat matersku kedze mam za posledne dva roky poistenych viac nez 270 dni, ale co uz. A dalo by sa este nejako ziskat matersku, ak by som sa teraz zamestnala, aj ked som uz tehotna?

natalienka12
3. jan 2018

@magdamagda112 ak by si sa zamestnala tak samozrejme ano.

magdamagda112
autor
3. jan 2018

@natalienka12 je moznost ze sa zamestnam, avsak urcite pojdem velmi skoro na rizikove tehotenstvo (na to ma uz gyn. upozornovala), cize hned po nastupe do prace pojdem na Pn, bude sa to ratat?(v pripade, ze ma hned nevyhodia😂)

natalienka12
3. jan 2018

@magdamagda112 to ta podla mna vyhodia ak budes mat skusobnu dobu. No nic, opytame sa @evittam ona ti lepsie v tomto poradi.

lusy1507
3. jan 2018

@natalienka12 preco by nemala mat @magdamagda112 narok na matersku? Ved obdobie za ktore sa materska vypocitava su 2 roky a ako spominala minimalne odvody musia byt pocas dvoch rokov 270dni a to ma.... tiez som bebola pisitena tesne pred porodom teda presnejsie vyse pol roka a matersku som poverala. Schvalne som si to vygooglila a myslim ze sa tam jasne hovori o 2 rokoch pred nastupom na MD

majusqa77
3. jan 2018

@lusy1507 ale druha podmienka je aktivne nemocenske poistenie alebo ochranna lehota. ochranna lehota v podstate znamena, ze v case skoncenia prac.pomeru je tehotna. ona bude 11 mesiacov bez poistenia

majusqa77
3. jan 2018

@magdamagda112 aj keby ta vyhodili. staci ti 1 den obnovenia poistneho

evittam
3. jan 2018

@lusy1507 Tak ako pise
@majusqa77 . Hlavna podmienka naroku na MD je mat za posledne dva roky pred pôrodom 270dni NP, dalsou podmienkou je mat bud aktivne NP alebo byt v ochrannej lehote. Ty si bola v ochrannej lehote.

magdamagda112
autor
3. jan 2018

@lucy1507 @majusqa77 presne to sa mi nezdalo, ze ten vyklad zakona je zavadzajuci, staci mat poistene 270 dni ale je tam ta ochranna doba tak som z toho zmatena. no nic, skusim sa rychlo zamestnat dokym ma nevypise na rizikove tehotenstvo, aj ked mi to pride nefer voci zamestnavatelovi, ale tak je to dost nefer aj voci mne, ze cely cas makam, odvadza sa mi nemocenske a akurat ked som 2 mesiace nezamestana tak bum, tehotna a mam po materskej😂 toto ozaj nenaplanujem😂

magdamagda112
autor
3. jan 2018

@evittam som teda v ochrannej lehote aj ked posledne nemocenske poistenie bolo za mna odvadzane vvoktobri 2017 a matersku zacnem poverat az v auguste 2018? alebo sa musim na den zamestnat nech sa dostanem do ochrannej lehoty? niekde som sa zase docitala ze musim odrobit aspon 90 dni aby sa mi mihlo nemocenske/materska vyplacat, co sa mi urcite vzhladom na rizikove nepodari 🤔

majusqa77
3. jan 2018

@magdamagda112 niesi. citaj co som pisala. ochranna lehota je vtedy, ak si v case skoncenia prac.pomeru uz tehotna. co podla vsetkeho nieje tvoj pripad

evittam
3. jan 2018

@magdamagda112 Poriadne čítaj co piseme.

magdamagda112
autor
3. jan 2018

@majusqa77 @evittam klud baby klud :D ved preto sa pytam, lebo to nechapem, ano vy to nepisete zrozumitelne, ved teda ozaj staci jeden den noveho zamestnania ako pise @natalienka12 a budem teda v ochrannej lehote. Ja to vsetko oskusam na vlasnej kozi a dam vediet ako som dopadla;) al by tu bol niekto kto ma s tymto osobnu skusenost, nech mi napise, nie len teoreticky;)

evittam
3. jan 2018

@magdamagda112 Ja som kludna. A napisane to mas poriadne a zrozumiteľne.

katren
3. jan 2018

@magdamagda112 nestaci len 1 den...musis mat aspon 90 dni odpracovanych, nesmies ist na PN hned ako sa zamestnas...svagrina to tak mala...zamestnali sme ju my...

majusqa77
3. jan 2018

@katren a to si kde zase vycitala?
na narok staci 1 den
na to, aby sa materska ratala z noveho PP by muslo byt 90dni bez pn a ocr.
neplet 2 rozne veci dokopy

katren
3. jan 2018

@majusqa77 vsak pise, ze sa chce zamestnat...takze bude mat novy PP...co pletiem????

majusqa77
3. jan 2018

@katren este raz. na to, aby jej vznikol narok na matersku staci, aby bola zamestnana 1 den.
na to, aby sa jej materska pocitala z noveho prac.pomeru, treba 90dni.
ona ale nemusis chciet, aby sa jej pocitalo z noveho, ale zo stareho. napriklad. mozno jej staci ziskat narok

evittam
3. jan 2018

@katren Pleties to,ze ona chce mat len narok na MD a nie narok z noveho PP.😉

katren
3. jan 2018

@majusqa77
@evittam ok,pardon 😉

magdamagda112
autor
3. jan 2018

ano ja len chcem mat narok;) chcem samozrejme aby sa mi vyratavala materska z predoslej roboty, lebo by som mala vysoku matersku, teraz na rychlo sa pravdepodobne zamestnam za minimalku len nech mi ten narok vznikne

lilenka141
3. jan 2018

@magdamagda112 na som nezamestnaná od.1.5.2017 potom pol roka podporA... PO podpore som si zaplatila Dnpo a za dv atyzdne išla na pn, bolo to nejakých 80€ za dva týždne... teraz mam platenú pnku 230€ potom ju skončím a pojdem na materskú ale len minimálnu 330€ ... a mam splnenych tych 270 dni co som bola zamestnaná. Ja som radšej išla na socialku kde mi poradili ako...

basska_b
3. jan 2018

Spĺňaš síce tých 270 dní, ale nespĺňaš druhu podmienku:že v deň nástupu na materskú musíš mať nejaké aktívne nemocenské poistenie. Tak to píšu na stránke SP pri otázkach mamičiek.

Dá sa prihlásiť na dobrovoľné poistenie, ale to má zmysel len ak to urobíš včas, inak na dobrovoľnom môžeš zaplatiť viac, ako potom dostaneš... tiež je tam nejaká doba tuším, ktorá musí byť dodržaná, počas ktorej si musíš sama platiť v ľubovoľnej výške. Ale neviem presne. Odporúčam knihu od bývalého ministra Mihála: Materská.

majusqa77
3. jan 2018

@lilenka141 poradime jej aj my. a pravdepodobne lepsie, ako socialka ;)

evittam
3. jan 2018

@lilenka141 Ale ona ma splnených 270dni, potrebuje uplne nieco ine. A nie minimalnu MD. Ty si iný prípad. Citaj.😉

evittam
3. jan 2018

@basska_b Uz sme jej tu poradili. Ty radis zle. Ďalšou podmienkou naroku na MD je mat buď aktívne NP alebo byt v ochrannej lehote. Jej sa staci zamestnat na jeden den ako tu už bolo napísané. Staci citat.😉