Od kedy sa počíta 270 dní nemocenského poistenia?

paulita23
18. feb 2016

Ahojte, viem, že musím mať min 270 dní nemocenského poistenia, ak chcem mať materskú.
Moja otázka znie, že odkedy do kedy sa to počíta?

Ja som pracovala v zahraničí, kde som ukončila pracovný pomer 30.9.2015. Od 01.10.2015 až doteraz som zamestnaná už na SR, čiže som asi v polovici potrebných dní 😀.
Keby som teraz otehotnela a pracovala ďalej, rátali by sa mi ďalšie dni nemoc.poistenia až dokým by som nenastúpila na materskú dovolenku?? Čiže by som mohla dotiahnuť tých 270 dní??

Ďakujem za odpovede 🙂

gapa
18. feb 2016

@paulita23 Ráta sa to v období 2roky pred skutočným dnom pôrodu. Aj dni ukončených nem.poistení sa rátajú. Aj dni zo zahraničia z EU, ak máš o tom doklad (je nejaké tlačivo E o dnoch nem.poistenia). Ale ked robíš vyše 4mesiace a otehotnieš a bude trvať prac.pomer až do pôrodu, tak to iste splníš.

paulita23
autor
18. feb 2016

@gapa tak by som to mala stihnúť 😀...robila som predtým v ČR, čiže keby som mala to ich tlačivo o dňoch nem.poist., tak by sa mi rátala materská z platu na SR a v ČR??

gapa
18. feb 2016

@paulita23 z čr myslím stačí aj iné tlačivo, no už neviem aké (to treba zistiť napr. cez formulár na stránkach soc.poistovne, ak by bolo treba). Ale mateské sa neráta zo mzdy v čr, len pre rozhodnutie, či nárok splnaš základné podmienky pre nárok na materské by sa rátali. Samotný výpočet, to už je iné obdobie, záleží od viac okolností.

gapa
18. feb 2016

ešte tu je link, ak by bolo treba: http://www.socpoist.sk/kontakty-/48001s

paulita23
autor
18. feb 2016

@gapa ďakujem pekne 🙂