Platenie odvodov počas rodičovskej dovolenky od 1.1.2013

adka12
27. dec 2012

Baby toto platí len pre pracujúcich alebo pre všetkých? Nejak som to nepochopila. A neviem teda, či je to uzákonené alebo ešte nie...
http://spravy.pravda.sk/stat-setri-200-tisic-lu...
Ďakujem

evita68
17. jan 2013

@zuzana909 no ale ak už je tehotná, tak tých 270 dní nemusí stíhať..

zuzana909
18. jan 2013

@evita68 nie je tehotná, to ja len teoreticky ma napadlo, že takto sa dá tehotnej pomôcť, ak pracovala aj predtým a potom jej stačí zvýšiť odvody na 90 dní (teda treba novú dohodu alebo pracovnú zmluvu) a môže aj peknú PN ešte čerpať ak sa necíti už vykonávať prácu až do nástupu na MD.
inak keď zistí, že je tehotná tak tých 270 dní už nestíha, to tak naschvál spravili 🙂

kafoditka
19. jan 2013

Ahojte 🙂 prosim vas, mam na vas otazocku. Pracujem popri rodicaku na dohodu od 1.1.2013 a az tu som sa docitala, ze sa mam odhlasit z dochodkoveho do 8.prac. dni, co som samozrejme neurobila, cize hned v pondelok trielim na socialku... ale k veci: kolegyni vcera na socialke v BA povedali, ze kedze je na rodicaku a pracuje na dohodu, je OSLOBODENA od platenia odvodov - tych 55 eur 😕 😕 😕 nie je to blbost?? dakujem za odpoved a pekny den prajem 😉

bbtina
19. jan 2013

@kafoditka no podla mna sa odhlasujes len z dochodkoveho poistenia a odvody za teba plati zamestnavatel, kedze od 01.01.2013 idu odvody z dohôd

kafoditka
19. jan 2013

@bbtina bola som z toho zmatena, lebo v praci nastal poplach (kedze sme zo 14tich zamestnankyn 10 na rodicaku), ze sa nam vlastne neoplati pracovat kedze z toho mala, co zarobime, musime platit odvody vo vyske 55 eur - tak nam povedala paradoxne sefka 🙄

bbtina
19. jan 2013

@kafoditka no, jednoznačne dostaneš menej a odvody budú strhávané za zamestnanca aj zamestnávateľa, v tvojom prípade by sa ťa ako dohodára mala týkať odvodová povinnosť 13,4% z celkového hrubého zárobku ale to pôjde zo mzdy

kafoditka
19. jan 2013

@bbtina dakujem za odpoved 😉

evita68
19. jan 2013

@kafoditka 55 eur sa neplatí v soc. poisťovni, ale v zdravotnej.. vy ich ale neplatíte, pretože za ženy, poberajúce RP, platí zdr. poistenie štát.. z dohôd /pravidelný príjem/ sa vám bude strhávať spomínaných 13,4%.. ale ak váš zárobok bude za rok viac, ako 2918,70 eur, tak štát prestáva byť za vás platiteľom zdr. poistenia a za dni, kedy nebudete pracovať si budete musieť odvody doplatiť sami..

kafoditka
19. jan 2013

@evita68 dakujem pekne za vysvetlenie 😉

hajajanka
29. jan 2013

Ahojte, viete mi poradit?

Pracujem popri rodicovskej na dohodu. Este sme to neuzavreli ako pravidelny alebo nepravidelny prijem (podla vyhod).
Ak sa dohodnem na nepravidelnom prijme, tak ako je to so zdravotnym a socialnym poistenim?
Pracujem len niekolko hodin do mesiaca (cca 25) v nepravidelnych intervaloch podla potreby zamestnavatela. Ak budem mat nepravidelny prijem, tak ma zamestnavatel bude musiet prihlasovat a odhlasovat v zdravotnej (aj v socialnej?) poistovni a z dohody za tie dni, kedy pracujem, budem platit odvody. Ale co ostatne dni, ked pracovat nebudem?
Toto je napisane na stranke Unionu:

Povinnosti zamestnanca, ktorí vykonávajú činnosť na dohodu

Zamestnanec v dňoch, v ktorých nepracuje na dohodu a nemá príjem z tejto činnosti, je povinný sa prihlásiť do zdravotnej poisťovne ako samoplatiteľ prostredníctvom tlačiva: „Univerzálne oznámenie poistenca / platiteľa poistného“. Uvedené neplatí, ak v týchto dňoch má zamestnanec evidovaného iného platiteľa poistného.

Je moj platitel poistneho v dni, ked nepracujem, stat? Pretoze teraz to je stat - som na rodicovskej. Alebo si budem musiet zvysok mesiaca doplatit z vlastnej kapsy?
Viete poradit?

evita68
29. jan 2013

@hajajanka za teba zdravotné teraz platí štát, kedže poberáš RP.. zamestnávateľ ťa bude naozaj odhlasovať na dni, kedy nebudeš pracovať zo zdravotnej poisťovne.. ty zatial so zdravotnou nič neriešiš, iba ak by tvoj príjem za rok 2013 presiahol 2918,70, prestala by si byť poistencom štátu a pri ročnom zúčtovaní v zdravotnej by ti vyčíslili nedoplatok za dni, kedy si nepracovala, včetne víkendov..

čo sa týka sociálnej poisťovne, ty sa musíš do 8 dní od vzniku dohody odhlásiť ako osoba, starajúca sa o dieťa do 6 rokov a tým pádom prestávaš byť v SP poistencom štátu.. to znamená, že odvody na dôchodkové poistenie už nebudeš mať z cca 400 eur, ale z toho, čo zarobíš.. a prípadná PN, materská, podpora sa ti pri pravidelnom príjme bude rátať aj z tohto zárobku.. dohoda s nízkym pravidelným príjmom preto nie je pre mamičky na RD moc výhodná..

ak by išlo o nepravidelný príjem, vzniká ňou len dôchodkové a zdravotné poistenie, čiže PN, podpora, materské sa z tejto dohody neráta

hajajanka
29. jan 2013

@evita68 Tak uz mi to je jasnejsie, dakujem.

Len sa bojim toho, ci neprekrocim tych 2918,70 €, pretoze v januari az v marci budem mat viac prace a tym padom vyssiu mzdu ako obvykle.

Ak by som pracu vykazovala kazdy den trebars aj po dvoch hodinach, je mozne si "umelo" znizit dni, ktore by som pripadne doplacala na zdravotne? Dajme tomu, ze si nenapisem tych 25 hodin na 5 dni v mesiaci, ale kazdy den si napisem jednu hodinu prace?

evita68
29. jan 2013

@hajajanka áno, je to možné

hajajanka
29. jan 2013

@evita68 🙂 Aspon jedna dobra sprava v tomto dni, ktory zacal vytecenou prackou. Skusim to teda prediskutovat so svojim zamestnavatelom.

medynka82
23. feb 2013

@evita68 prosim ta mozes mi poslat link, kde najdem tu sumu do ktorej plati odvody stat, dakujem

medynka82
23. feb 2013

@evita68 @zuzana909 baby prosim poradte mi. prechadzam z MD na rodicovsku dovolenku a pracujem na dohodu (pravidelnu alebo nepravidelnu, to sa da este dohodnut). Pokial moj prijem za rok neprekroci tych 2918,... eur, tak za mna bude zdravotne odvody platit stat? Ako je to v pripade, ze by som isla na dalsiu MD, z coho sa mi bude vypocitavat v pripade, ze odvody plati stat a v pripade, ze presiahnem tu carovnu sumu 2918,...eur? Dakujem, potrebujem to dost surne, nakolko uz dnes mi konci MD 🙂

zuzana909
24. feb 2013

@medynka82 zdravotná poisťovňa nemá s vyplácaním materskej nič spoločné. táto hranica sa týka zdravotného poistenie, nakoľko je v platnosti, že pokiaľ pracuješ na dohodu tak na dni kedy nepracuješ sa prihlasuješ ako samoplatiteľ pokiaľ nemáš iného platiteľa, štát je za teba platiteľom len ako nezarobíš za rok viac ako 2918,70 €.

na sociálne poistenie ťa zamestnávateľ prihlási a to ti trvá, výška materskej sa počíta z odvodov na sociálne poistenie. neviem kedy chceš znovu otehotnieť a nastúpiť na MD, ak by si pracovala na dohodu s pravidelným príjmom a nemala žiaden iný príjem tak výška materskej sa ti bude potom počítať z tejto dohody.

pri nepravidelnom príjme sú tam menšie odvody, ale takisto tento príjem vstupuje do vymeriavacieho základu na výpočet materskej.

všetko by záležalo od tvojho príjmu ako by si to mala na páske, potom by sa dalo rozhodnúť čo by bolo lepšie

zuzana909
24. feb 2013

@hajajanka len pozor nemôžeš pracovať každý deň v rovnaký čas, treba dodržať nepretržitý odpočinok podľa zákonníka práce, tam si treba skúsiť prerátať tie hodiny aby ti to vyšlo a nebol porušený zákonník práce 😉

zuzana909
24. feb 2013

@medynka82 opravujem sa pri nepravidelnom nevstupuje príjem z dohody do vymeriavacieho základu na výpočet materskej zle som napísala.
podľa výšky príjmu sa treba rozhodnúť či dohoda s pravidelným alebo nepravidelným príjmom ak si to vieš so zamestnávateľom dohodnúť.

medynka82
24. feb 2013

@zuzana909 dik za odpoved, este sa spytam pre istotu, kebyze teda pracujem nepravidelne a nezarobim viac ako 2918, 70 eur, tak zdravotne plati za mna stat , cize odpada problem s prihlasovanim sa do ZP a materska sa mi rata z povodneho prijmu ktory som mala v trvalom pracovnom pomere? dobre som to pochopila? lebo moj zarobok na dohode nie je nejaky moc velky, preto sa mi to neoplati.

zuzana909
24. feb 2013

@medynka82 áno presne tak, ak sa dá tak si dohodni nepravidelný príjem a ak porodíš do 3 rokov tak budeš mať reťazoví pôrod a materská sa ti bude rátať z trvalého pracovného pomeru a bude cca rovnaká ako máš teraz.

kým nezarobíš viac ako 2918,70 € tak sa nemusíš prihlasovať na zdravotnej poisťovni, lebo máš druhého platiteľa teda štát, ak by si tento príjem prekročila až potom sa musíš prihlasovať a odhlasovať.

na sociálnej poisťovni sa musíš odhlásiť do 8 dní od začiatku dohody 😉

medynka82
24. feb 2013

@zuzana909 kde najdem tych 2918,70, nikde som to nenasla

hajajanka
24. feb 2013

@zuzana909 Ja som to nakoniec vyriesila tak, ze som sa dohodla na nepravidelnom prijme. Je tam sice obmedzenie vysky zarobku, ale ked si spocitam, kolko by som odviedla do zdravotnej a socialnej poistovne z pravidelnej dohody, tak sa mi to oplati. Jedna sa mi hlavne o to, ze keby ma napr. o rok vyhodili z organizacnych dovodov, aby sa mi podpora v nezamestnanosti neratala aj z dohody, lebo to by som mohla ist po zobrani.

evita68
24. feb 2013

@medynka82 stačí dať do googla 🙂
napr. aj tu
http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=353&forceBr...

medynka82
24. feb 2013

@evita68 dakujem ale fakt sa mi to nepodarilo najst, este raz dakujem za pomoc 😉

kika214
30. apr 2013

.. vie mi niekto poradit ako to je..
momentalne som zamestnana, ale o taky cca mesiac pojdem na zivnost.. porod mam vypocitany na 27.10.13..
.. ako je to splatenim odovodov zo zivnosti pocas materskej a rodicovskej dovolenky?

.. odovdy sa neplatia len prveho pol roka.. ci 3 roky?... dakujem 🙂
@evita68
@zuzana909

poisonblu
11. jún 2013

Babule, treba nejake pptvrdenie z up, ze som na RD, aby som nemusela platit odvody do zp? Idem totiz ukoncit zivnost, takze budem bez prace a na RD

katussamus
29. aug 2013

prosím poraďte mi bola mi ponúknútá jednorázova brigáda na 7 hodín, budem musieť platiť odvody z dohody alebo len daň, akosi sa v tom strácam 😀

lubikan
29. aug 2013

@katussamus tak hadam ti nedaju podpisat papier...to bude urcite na cierno

katussamus
29. aug 2013

@lubikan nie nebude to na čierno ☹