Som SZČO a mám 3-ročné dieťa. Ako je to s platením odvodov?

Zodpovedané
6. jan 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, ako to je v prípade platenia odvodov, keď sa mi po 3 rokoch prerušenia živnosti počas RD od 1.11.2023 obnovila živnosť. Dieťa však v októbri 2023, t. j. po dovŕšení 3 rokov, nenastúpilo do materskej školy,. Celodenne a riadne sa o dieťa starám. Sociálne poistenie mi z hľadiska príjmov v rámci otvorenej živnosti platiť stále nevychádza. Odvody do zdravotnej poisťovne som však od obnovenia živnosti začala platiť.

Čítala som, že pokiaľ sa o dieťa celodenne a riadne starám, odvody by za mňa mal platiť štát.

Platí to však, aj keď mám súčasne otvorenú živnosť?

Ak áno, čo všetko treba vybaviť, aby som mala nárok na tieto úhrady zo strany štátu?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak sa stále staráte o dieťa aj po ukončení poberania rodičovského príspevku, ale nepracujete (nie ste teda dôchodkovo poistená ako zamestnanec alebo SZČO, nevznikla Vám povinnosť platiť odvody do SP), pokračuje jej poistenie poistenca štátu.

Ak ste nepodali odhlášku, ste naďalej poistnecom štátu, pretože sa naďalej riadne staráte o dieťa do šesť rokov.

S prianím pekného dňa,
Lenka