Práca popri rodičovskej dovolenke

elija
4. jan 2012

Ahojte,viete mi niekto poradit ako to dnes je s pracou popri rodicovskej dovolenke?alebo skor s brigadou?dostavala by som stale 190 EUR?a musela by som to hlasit ne urade alebo v poistovni?Dakujem za pomoc 😉

gapa
3. jan 2013

@erika160669822
budú odvádzať oboje, ozaj ti na zp dala zlé info. Môj manžel pracoval na prac.pomer a zároven bol nahlásený ako poberatel RP a pri dohode predpokladám je to rovnako. Ak by si mala vysoký príjem (teraz neviem tú sumu, no bolo to tuším nad 2000eur na rok, by bol aj doplatok, no nevyznám sa v ročnom zúčtov. zdr.poistenia). Do dôchodku sa ti teraz bude rátať tá suma, čo zarobíš, a aj pre príp. výpočet podpory, čo je teda hrozné!

gapa
3. jan 2013

@3zuzka
to sú tam zase expertky. Povedz jej nech si prečíta na ich stránkach v informáciách, čo pridali dna 28.12.2012. V zákone o soc.poistení sa píše, že môžeš byť dôch.poistná štátom, ak ti netrvá žiadne iné povinné poistenie, teda v zákone sú uvedené §, ak nie si poistená myslím podla § 15 ods.1 písm. a) ani b) (je to písané v § 15 ods.1 písm. c) predpokladám, nechce sa mi pozerať teraz).
A ak pracuješ na prac.zmluvu alebo na dohodu, tak si poistná ako zamestnanec, tj. asi podla §15 ods.1 písm.a) ZoSP, tj. nemôžeš byť poistenec štátu.

Zamestnankyne málokedy študujú zákony same od seba. Ja som posielala túto otázku na ústredie soc.poistovne pred Vianocami s tým, že som písala, že nikde na ich stránke som takú info nedostala a pred koncom roka sa to tam už objavilo. Tiež na stránkach porady som dala otázkku a odpovedala tam školitelka, vid som to sem pripla.

tj. nedaj na rady za okienkom, treba si to overovať.

3zuzka
3. jan 2013

@gapa ty kks to aby som tam zajtra išla znovu asi ma porazi a potom daj na rady zamestnancov. Inak na tej linke čo ma SP tam nam to povedala spravne tak asi si to vytlačim a zajtra jej to strčim pod nos som zvedava čo mi na to povie 😠

sisk_n
3. jan 2013

Ahojte,robim na ciastocny PP u dalsieho zamestnawatela a u prweho mam nahlasenu a poberam RP...prosim poradte,ako je to pre mna s tymi uradmi,dakujem sisk_n

erika160669822
3. jan 2013

@simca06022011 Dakujem za info.Ale o rodicovsky prispevok nepridem?

simca06022011
4. jan 2013

@erika160669822 nie neprides

misiaksl
4. jan 2013

Ahojte, ja som z toho jeleň 🙂 Chcela by som sa opýtať ešte raz a polopate. Ak poberám rodičovský príspevok môžem aj pracovať a je úplne jedno aký to bude pomer? NIe je pre mňa z toho niečo viac a niečo menej výhodnejšie?

evita68
4. jan 2013

@misiaksl môžeš pracovať aj na trvalý prac, pomer aj na dohodu, o RP neprídeš.. ale oveľa výhodnejší je trvalý prac. pomer, dohoda je od tohto roku skôr nevýhodou

misiaksl
4. jan 2013

@evita68 dakujem veľmi pekne 🙂

erika160669822
4. jan 2013

Takzz rodicovskeho nemusim odhlasit?Dakujem velmi pekne za cenne informacie.Na uradoch sa toho vela clovek nedozvie.Pekny vecer.Erika

evita68
4. jan 2013

@erika160669822 erika, o rodičovský neprídeš, už ti to tu bolo písané viackrát.. ostatné, čo sa týka ohlasovačiek, som ti písala 2.januára

silviasestakova
5. jan 2013

Kočky chcem sa opytat od 1.1 2013 plati ten zakon že bud budeš na rodičaku alebo pracovat.Bud jedno alebo druhe.Tak že,popri rodičaku nemôžeš pracovat a zaroven poberat rodičak.Už tento zakon plati??? dakujem

moon1979
5. jan 2013

@silviasestakova nie neplatí ... a také niečo nebolo ani v návrhu ...

silviasestakova
5. jan 2013

Ako to ved od noveho roku to vypravali v TVnovinach že to tak bude.Oboje naraz nemôžeš brat.

evita68
5. jan 2013

@silviasestakova zle si počula, resp. pochopila