Predĺžená rodičovská dovolenka

pillipilli
5. júl 2016

Dobry vecer chcem sa opytat , co mi vsetko treba vybavit ked 7.8. Ma maly 3 roky a chcem ist na predlzenu neplatenu rodicovsku dovolenku. Viem ze do skolky moze ist na 4 hodiny. Od septembra. Kde a ake potvrdenie mi treba? Dakujem

ala76
5. aug 2016

ahoj ja som presla z platenej predlzenej (lebo dalsi rok mi neuznali)na neplatenu.Na urade mi povedali ze treba ist do soc.poistovni a zdravotnej poistovni nahlasit zmenu a tam som vypisovala cestne prehlasenie ze sa staram o dieta cellodenne .Ak zacnete pracovat treba sa odhlasit na soc.poist.a nahlasit v zdravotnej.🙂

gapa
9. aug 2016

@pillipilli ak si nezamestnaná, tak budú chcieť asi potvrdenie z upsvar o tom, dokedy si poberala rodič.príspevok (môžeš vybaviť, ked na upsvar oznámiš, kto sa o dieťa stará) - možno záleží na poistovni, či to budú chcieť (na všzp to odo mna chceli). Potom oznámiš to ukončenie poberania RP a prihlásiš sa ako osoba celodenne osobne a riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov (max.4hod v škôlke).
Soc.poistovnu zatial nič netreba, ak sa nevraciaš do práce ani nerobíš na dohodu (vtedy z dôvodu vzniku dôch.oistenia zamestnanca na dohodu, treba odhlášku, lebo zákon súbeh dôch.poistenia zamestnaca +dôch.poistenia štátom nepripúšta)

smutko4
9. aug 2016

Dnes som to riešila so zamestnávateľom, syn bude mat 3 roky 14.9. Personalista mi oznámila, že môžu podľa nového akceptovať iba predĺženú materskú z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa. Že ak chcem zostať doma "dobrovoľne" t.j. Nezobrali mi syna ani do jednej so škôlok v Trnave, pre nedostatok miesta. Oni neplatené voľno neakceptuju. Takže teraz neviem, zamestnaná som na dobu neurčitú, asi skončím na úrade prace

gapa
10. aug 2016

@smutko4 je pravda, záleží na zamestnávatelovi, či neplatené volno poskytnú alebo nie. Aspon si na teba manžel môže uplatniť odpočítatelnú položku a potom uvidíš. Príp. si môžeš urobiť nejaký kurz, čo je výhoda evidovania.