Predĺženie rodičovskej kvôli separačnej úzkosti

jarushka_12
5. okt 2015

mate niekto skusenost s predlzenim rod. prispevku kvoli silne separacnej uzkosti ?? Dakujem 🙂

leeenka26
5. okt 2015

nemam ale viem ze sa to da. Sama som zvedava co kto napise lebo moj syn sa tiez neadptoval absolutne podla mna ale tak on bol v skolke 9 x zatial lebo bol chory casto. A ja 15.10. nastupujem do novej prace.

silvia62256
5. okt 2015

Pokial viem predlzit sa da iba na zaklade vyjadrenia lekara alebo psychiatra.

leeenka26
5. okt 2015

tak to ano to urcite @silvia62256

jarushka_12
autor
5. okt 2015

Mám lekarsky posudok od klinickej psychologicky bude to stacit ?

leeenka26
5. okt 2015

@jarushka_12 mate aj nejaku dg?

bohuslava8
5. okt 2015

@jarushka_12
kamoška tak dopadla. dala malého trojročného do škôlky na celý deň, on sa jej tam zľakol, prestal kakať, hovoriť a tak, predlžili jej to rovno do 6.r života malý chodí na pol dňa apotom je s ňou doma

jarushka_12
autor
5. okt 2015

@bohuslava8 presne mame to iste no s kakanim mame uz dlhsie problem chodime na gastro no a k psychologicke ktora napisala do posudku silna separacna uzkost takze by mi to mali schvalit ??

jarushka_12
autor
5. okt 2015

@leeenka26 do zaveru napisala : napisala nam silna separacna uzkost no sa pohotovo somatizuje ako nechutenstvo, pavor nocturnus obstipácie a zniznie celkoveho exploracneho spravania dietata este uzkostny modusspracovania searacneho procesu od matky s masivnou reaktivitou ktora oslabuje celkovy vyvin dietata

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
leeenka26
5. okt 2015

@fidka79 separacna uzkost nie je vymysel. Naozaj to existuje a deti si to nijak nevymyslaju, nesimuluju. To sa neda nemaju tu moc ani umysel. Nemozu za to.

silvia62256
6. okt 2015

Aa rodicia?? Ty zato nemozu?

meluela
6. okt 2015

@jarushka_12 nech ti aj gastro napise papier, pripadne kazdy dalsi odbornik ku ktoremu chodite ... myslim ze len psychologicka nestaci

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
katarina_k11
6. okt 2015

@jarushka_12 Môžem sa opýtať, to vám detská psychiatrička určila takúto diagnózu? Ja som bola s mladším synom na predĺženej rodičovskej dovolenke, kvôli vývinovej dysfázii, čo je narušený vývin reči - papier nám dala klinická psychologička. Ale malý má aj zníženú imunitu, takže neviem, ktorá z tých dvoch diagnóz zabrala, ale bola som doma o dva roky dlhšie.

katarina_k11
6. okt 2015

A ešte ma napadlo - môj starší syn začal v troch rokoch chodiť do škôlky a bol neustále chorý. Neskôr sme s nim pochodili všetkých možných odborníkov a detská psychiatrička mi povedala, že on somatizoval - že sa v škôlke necítil dobre, a preto bol stále chorý. U neho bolo podozrenie na úzkostnú poruchu, našťastie sa to vekom zlepšilo - teraz je školák a už nemá problém s kolektívom, ale prvé dva roky v škôlke to bol des...

luna303
6. okt 2015

@katarina_k11 ajojček, moja dcéra má diagnostikovanú úzkostnú poruchu - sociálnu fóbiu. Teraz od septembra mi nastúpila do škôlky na adaptačný pobyt. Žiaľ bola zatiaľ len 7x, zbytok stále choroba. Môžem sa opýtať, lebo dosť ma zaujala poznámka, že deti môžu byť chorľavé lebo sa necítia dobre v škôlke? toto vyšetruje pedopsychiater? či ako sa to dá zistiť? Moja síce akceptuje že tam musí chodiť, ale vidím v nej stres ktorý dusí v sebe. Ona nevie medzi ľudmi vyjadriť emócie, je taká kamenná. za každým keď ju odvediem do škôlky smeruje do toho istého kúta a berie tú istú hračku. Ráno sa mi veľmi trasie je ľadová, je mi jasné že je to od stresu, vždy si ju tak objímem každé ráno, trošku ohrejem aby sa upokojila. Ale tie choroby... to je hrozné. Predtým mi nebývala chorá, vôbec. Každý mi vraví, že to normálka, že tým prejde každé dieťa. Ale nenapadlo ma, že by to mohlo súvisieť s jej diagnózou.

luna303
6. okt 2015

@fidka79 je trochu naopak 😅 je menšie percento kedy za úzkosť môžu rodičia. Viem o čom píšem, chodím s malou po odborníkoch, nie jeden psychológ mi potvrdil, že je to naopak. Samozrejme, že sú také matky, ale vo väčšine je to vrodená porucha, či dedičná. Keď mojej dcére diagnostikovali úzkosť, aj moja prvá otázka bola, či som spravila niekde chybu vo východe. Lebo ja ani náhodou nie som na dcéru úzkostlivá 😉 a pri tom je to aj náš prípad, že je od narodenia iba somnou, žiaľ nemáme rodinu, kde by mohla ostať napríklad na celý deň či noc. Ale bolo mi jednoznačne potvrdené že na vine nie je výchova.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
leeenka26
6. okt 2015

@fidka79 ano je to naopak presne. Nie je to tak ze cim viac travi dieta s rodicmi tak tym viac je za maminkinou suknou alebo uzkostlive ale fixovane. Nie je to tak. Su o tom rozne clanky. Ano su deti ktore su v jasliach od 0,5 roka a beru to uplne v pohode. Ver ze aj ja som doteraz bola prisna, neoblomna, nebola som nanho neustale tutuli mutuli ale tak normalne aj sme sa pomojkali aj som mu po zadku dala ked neposluchal a inak neslo...vsetko som riesila s laskou ale aj som vychovavala. A bol aj s moji rodicmi odmalicka par krat so svokrovcami nechcel velmi byt lebo nie je na nich az tak zvyknuti a so skokou ma velky problem aj problem ma ked odidem. Place za mnou stale sa pyta ci je skolka zavreta, plakava mi kazde rano ale tiez tam bol len asi 9 x za cely september. No ale v skolke pekne spolupracuje tak uc. Hovorili ze len ked sa ma ist spat ostane zlaknuty. Takze ani raz tam nespal este. Ale tiez ma zaujalo co pise @luna303 o tej castej chorobnosti ci to naozaj nie je z toho stresu.

katarina_k11
6. okt 2015

@luna303 Po pravde, my sme u pedopsychiatričky boli kvôli zvláštnemu chovaniu synčeka - podozrenie na detský autizmus. Pýtala sa ma ako prebiehal vývin v predškôlkovom období a v škôlke. A ten môj synátor bol v škôlke prvé dva roky neustále chorý a nevedeli sme stále prečo, zo začiatku veľa plakával, pri niektorých aktivitách sa nezapájal, alebo sa utiahol bokom a u nás bola tá chorobnosť taká, že 3-5 dní v škôlke a potom 2-3 týždne doma. A ona mi povedala, že on chcel byť doma so mnou, lebo sa tam necítil dobre a preto stále ochorel - že "somatizoval". Keď som sa pýtala, že či si to sám privodil (niečo ako na spôsob blicovania"🙂 - povedala, že nie - že proste niektoré detičky sú také, že im nie je v škôlke dobre a potom aj ten imunitný systém nefunguje ako by mal... A vtedy vyslovila aj to podozrenie na úzkostnú poruchu - on bol na mňa veľmi naviazaný, až do 5 rokov - neskôr sme zistili, že to bolo aj jeho diagnózou (má tiež slabšiu formu vývinovej dysfázie), ale aj tým, že on v podstate stále bol len so mnou - manžel stále v práci, babky nezáujem - takže on bol proste zvyknutý len na mňa - aj keď sme spolu niekam šli, stále len so mnou...

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
leeenka26
6. okt 2015

@fidka79 no moja mamina s nim bola dost casto. A to ze je na mna naviazany s tym nesuvisi. To ze sa dietatu rano nechce do skolky a robi cirkus nema nic spolocne so separacnou uzkostou. Skus precitat na nete zmenis mozno nazor ako ja. Fakt to existuje neni ani vymysel ani nic prehnane. Ak by si ma chcela po precitani tychto riadkov zaradit medzi uzkostliva matky vyvediem ta z omylu vzdy ked som bez maleho chyba mi ale vobec sa na to nesustredim a neriesim to rano ho odprevadzam v klude a s usmevom rychla rozlucka a akonahle opustim brany skolky som ok a chcem aby tam chodil. Viem mozno by si sa na to inak pozerala keby si aj ty mala takr dieta. Ano su matky take aj onake to beriem. Su aj take ze by som s nimi v 1. Miestnosti nevydrzala mala som tu cest opatrovat par deticiek takze viem co je to psycho mama. Taka ani do roboty nema ist podla mna ked sama s tym neni stotoznena lebo potom tyra okolie a najviac opatrovatelku.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sardinka335
6. okt 2015

Ta psychologička dajme tomu tiež z niečoho vychadzala - dieťa mohlo prežiť nejaky nadmerny stres, zmenu ktoru neustalo, pobyt v nemocnici bez rodiča...atd.
Každopadne je to dovod na odklad dochadzky ale z dlhodobého hladiska ak to nezačnete riešiť - predlžovať intervaly odlučenia alebo neviem ake odporučania vam dala psychologička tak budete mať v zivote veeeelky problém.

rondicka
6. okt 2015

@leeenka26 tu sú také mudrlantky,ktorých deti sú tie naj-naj bez chybičky,, 😝 ja by som 2 ročne do škôlky,nedala,chudá malé,,,ale tak sú také matere,ktoré nemajú tak silne vyvinutý cit voči dieťaťu,že by ho tam šupli aj rocne 🙄 to zasa ja nechapem😕

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sardinka335
6. okt 2015

@rondicka materstvo ako ho dnes pozname je len sociálny konštrukt... 🙂

tu ide o diagnozu a čím skor sa začne riešiť tym lepšie pre dieta...len som sa stale nedozvedela ako to riešia. Oddialit šk. dochadzku vo finale nie je riešenie....

rondicka
6. okt 2015

@fidka79,, voľakedy sa matky nenazvali inak ako "matere"
A nebolo to až tak dávno,a nebol s tým problem 😉