Príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa

lulu1988
9. okt 2011

Ahojte baby, mam jednu otazocku dufam ze mi niektora z Vas pomoze... Zaujimalo by ma, či budem mat narok na priplatok k prispevku pri narodeni dietata ak, mam nejake mensie podlznosti v zdravotnej poistovni? Bola som SZCO, prijem na nic a bohuzial nedalo sa vsetko platit ako som chcela... takze nejake mesiace mi tam chybaju...bohuzial :((

veselavrba
9. okt 2011

ahoj podla mna mas narok na ten prispevok. Ale urcite by si si mala tu sumu doplatit lebo ak by si bola nahodou chora tak sa moze stat ze poistovna ti nezaplati nic a tak isto je to aj pri porode, ak nemas nejaku sumu zaplatenu tak si mozes aj cely porod hradit sama. A ak pojdes pre nejake lieky do lekarne tak ti nemusia preplatit nejaku sumu zalezi aku sumu dlhujes poistovni.Pozri si tuto stranku je tam iacej toho co budes snad potrebovat. http://www.upsvarza.sk/index.php?name=statne-so... uz cakas babatko?

lucadra
9. okt 2011

@lulu1988 Ahoj, ja som mala tiež nejaké dlhy v zdr.poist., no dali mi splátkový kalendár, bála som sa, že príspevok nedostanem, no dostala som. Ale možno to bolo dobre, že som dlh aspoň splácala.
Neviem ti poradiť presne.

lulu1988
autor
9. okt 2011

@lucadra ahoj... dakujem ti za odpoved...no ja som mala taku pracu redtym ze som sa dostala do zbytocnyxch problemov...nastastie vsetko mam uz ok okrem tej ZP...tento rok si platim normalne len ten buduci rok nemam cely vyplateny...co mi je ale divne poistovna mi este nic neposlala ze to mam vyplatit...ale oni urcite nezabudli 🙂
ono vlastne na tom tlacive je pisane ze, musim byt minimalne rok poistena..ak som to dobre pochopila jedna sa asi kvoli mamickam co boli v cudzine...nevies mi prosim ta povedat, co ti vypisovali v poistovni? no budem tam musiet aj ja zajst a vyziadat si splatkovy kalendar...a prosim ta este sa chcem spytat splatky a dlzku splacania ti navrhli oni alebo si im dala navrh splatok ty a oni to schvalili?

cecil36
9. okt 2011

@lulu1988 podla mna dlh v zdravotnej poistovni nema vplyv na vyplatenie priplatku. Priplatok je "socialna" davka nie zdravotna. Kazdopadne, dlh treba uhradit, lebo ta budu obhanat, davaju si na to teraz dost bacha 😉

lulu1988
autor
9. okt 2011

@veselavrba ahoj...no to mi je jasne ze to musim zaplatit...len bohuzial kvoli byvalej robote ako som uz pisla nizsie som sa dostala do problemov -co uz je chvalabohu ok, a zostala mi na krku len ta ZP. tento rok mam vyplatene vsaetko len minuly rok nie...pojdem sa spytat na dlh a poziadat o splatky... fuuu tak to si ma nastrasila ze si budem hradit mozno porod sama...ale dufam ze ked uvidia ze mam snahu to splacat tak to budu brat do uvahy,....no je to neprijemna vec...ale tak za to si mozem sama...diki za odpoved, idem si prestudovat tu stranku...

lulu1988
autor
9. okt 2011

@cecil36 no pytala som sa kvoli tomu, ze potrebuju potvrdenie zo ZP ze som tam bola min rok pred porodom pistena...tak preto nad tym rozmyslam...v pondelok utekam do zdravotky, nech je vsetko ok...uffff

lucadra
9. okt 2011

@lulu1988 Ja ti napíšem Ip, nechcem takto verejne ti to vysvetlovať 😉

lulu1988
autor
9. okt 2011

@lucadra uz som to kukla idem ti odpisat 🙂

bv_alexandra
4. dec 2011

ahohte chcela by som sa opýtať od ktorého roku platí príplatok k príspevku a či a kolko rokov spätne sa dá o to požiadať. viem že ked sa mi narodila dcéra som nič také nedostala tak by ma zaujímalo či náhodou nemám aj na nu nárok. narodila sa v roku 1999 😉

kisasonka83
4. dec 2011

@bv_alexandra ahoj od ktoreho roku plati neviem,ale prispevok sa vyplaca na 3 narodene deti a je to cca 800eur.Prispevok zanika po 6mesiacoch od vzniku naroku,a ziadat sa da po doziti dietata 28dni to potvrdi pediater a gynekolog musi potvrdit ze si chodila od 4mesiaca na pravidelne gynekologicke poradne.Na dcerku uz narok nemas

sse
4. dec 2011

@bv_alexandra Nárok na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa zaniká uplynutím šiestich mesiacov od narodenia dieťaťa.

aliza
4. dec 2011

@lulu1988 aj ked si dlznik, poistena stale si, takze prispevok dostanes.

gapa
4. dec 2011

@bv_alexandra
súhlsím s tu napísaný, že nárok na príplatok k príspevku zaniká, ak on nepožiadaš do 6mesiacov od narodenia dieťaťa ale až ked sa dožije 28dní.
Nárok na príplatok vznikol na deti narodené od 1.1.2007, vtedy bol 11000Sk, pre deti narodené od 1.2.2009 je to už 21400Sk, resp. teraz v eur a nárok vzniká už aj na dieťa(deti) druhé a tretie, ktoré sa dožili aspon 28dní.

tj. v r.1999 to ešte neexitovalo

stanka77777
10. feb 2012

Ahojte, ak by ste mali záujem, prečítajte si články o materskej a rodičovskej dovolenke na stránke www.najpravo.sk. V predmetných článkoch je množstvo potrebných informácií a cenných rád k problematike materskej a rodičovskej dovolenky a ku všetkému, čo s nimi súvisí. V prvom z nich je samostatná kapitola venovaná príspevku pri narodení dieťaťa a príplatku k nemu.

Tu sú linky na vyššie spomenuté články:

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

http://www.najpravo.sk/rady-a-vzory/rady-pre-ka...

mirasierra26
9. sep 2012

Ahojte, mam taku otazku ze ci podmienkou na ziskanie tychto prispevkov pri narodeni dietata je to ze som musela pred porodom byt zamestnana a ze ci musim byt zamestnana aj nadalej, teda ked som na materskej ... dakujem vam za odpovede.