Príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa

1104
1. apr 2013

Ahoj, pocula som ze od maja 2013 by sa mal rusit priplatok k prispevku pri narodeni dietata (asi 680 euro) je to pravda?

kyri1977
2. apr 2013

nestraš!

sviecka
2. apr 2013

Ach!

mahulenka87
2. apr 2013

no ja tiež dúfam, že nie. 😕 Aspoň pri 1. a 2. dieťati...
A ako to vlastne je? Keď sa narodí mimi, koľko je ten príspevok + príplatok + všetko spolu? Koľko cca dostaneme?

1104
autor
2. apr 2013

Ja som pocula ,ze teraz niekedy sa to schvalilo. Kedze budem mat druhe dieta po 9 rokoch velmi by mi to pomohlo.

dejka77
2. apr 2013

@1104 Prispevok pri narodeni dietata je predsa vacsi ako priplatok. Tych asi 680 eur o ktorych pises urcite nie je priplatok. Sice som o tom nepocula, ale neverim zeby to zrusili.

dejka77
2. apr 2013

@mahulenka87 Je to 829 eur a asi aj nejake drobne, cize dost.

kessinka
2. apr 2013

@dejka77 Príspevok je cca 150 eur a príplatok k príspevku je naozaj vyšší než samotný príspevok, presnejšie 678 eur 😉

janinka13
2. apr 2013

takže dostaneme príspevok a príplatok? čo treba k tomu si vybaviť a kedy to podať, ďakujem Vám za info

vilma75
3. apr 2013

@janinka13 ano dostanes 🙂 na matrike pri vybaveni rodneho listu pre malinke ti daju aj tlacivo na prispevok pri narodeni- zanesies na urad soc.veci spolu s tlacivom na rodinne pridavky a oznamenim o narodeni..... a potom na urade socialnych veci si zober tlacivo priplatok k prispevku pri narodeni a to ti po 28 dnoch dozitia dietata potvrdi detsky lekar a tvoj gynekolog....potom to zanesies na urad soc.veci a oni poslu korunky 🙂

janinka13
3. apr 2013

@vilma75 ďakujem za radu 🙂

maria85
9. apr 2013

Ako tiež čakáme teraz druhé bábo a ten príplatok k príspevku by sa nám hodil, druhé bábo čakáme zač. augusta.
To čo písali na najmame som našla no súčasne ešte jeden príspevok, že zákon nadobudne platnosť 1.júla čím by sa mal príplatok k príspevku zrušiť ☹
Týmto by som vás chcela aj poprosiť či náhodou ste medzitým o niečom nepočuli a neviete niečo nové, bo ja sa neviem nikde dopátrať čo a ako...
Dakujem

1104
autor
9. apr 2013

maria85 kde si to citala? Mne to povedali priatelia ze vraj v spravach to bolo

kika1981
12. apr 2013

pokial dobre viem ešte ten zákon neschválili, a dúfam že to ani nestihnú do júla, kým neporodím 🙂 pri prvom ešte tento zákon neexistoval , takže sme nedostali nič, a teraz mi to chcú zrušiť, že veď druhé dieťa už toho toľko nepotrebuje, lebo vecičky sú po prvom atď. ale nie po 9 rokoch pre pána Jána sú tí politici normálny ?

katy09
14. apr 2013

aj ja budem mat dietatko po 9 rokoch....tak dufam že to ani neschvalia bo ma porazí...

megies777
19. apr 2013

Ja som to našťastie stihla - mám 3 mesačného chlapa a veru po 11-ročnej a 9-ročnej babe mi nič neostalo, takže nanovo bolo treba všetko kupovať. Kočík, postielka, oblečenie, odsávačka..... Ešte že to patrí aj 3.dieťaťu inak by ma porantalo. A presne tak pred rokmi sme z toho ani kočík nekúpili, tak teraz bolo tých peniažkov trošku viac 🙂 U nás ešte aj mesto prispieva 200 eur, čo tiež pri prvých dvoch nebolo.

ivka1004
8. máj 2013

ked si teraz v piatok podam papiere o ten priplatok pridu mi peniazky tento mesiac mala mala 28 dnii vcera a sme so surian dakujeeem :D

miimii
8. máj 2013

ale na tej najmame je to starý príspevok,z minulého roka ☹ takže uvidíme čo si tí........... vo vláde vymyslia ešte ☹ Ech!

miska71191
10. júl 2013

ahojte chcela by som sa opytat o ten priplatok k prispevku na dieta. Pocula som ze slobodna mamicka ten priplatok nedostane ze s otcom dietata musia byt manzelia je to pravda?dakujem

danielka1982
5. aug 2013

@miska71191 hlúposť...mamičkám to dáva štát a nie otcovia,či slobodná,či rozvedená alebo vydatá,každá mamička má nárok..

veronika1306
5. aug 2013

@1104 nepocula som zatial o tom....hadam nie...ale tak na kom usetria ked nie na detoch=o))ale zatial som nepocula

eki
19. sep 2013

prosím vás, má na tieto: príspevok + príplatok s príspevku nárok aj sestra ktorá ide rodiť v španielsku a ostáva tam bývať?

havana_frost
20. sep 2013

@eki Podmienkou je, že dieťa sa dožilo 28 dní (potvrdenie od pediatra), že matka navštevovala od 4. mesiaca gynekológa (potvrdenie od gynekológa) - mohla aj v zahraničí: na osobitných tlačivách UPSVaR a trvalý pobyt matky na Slovensku. Nárok si treba uplatniť do 6 mesiacov veku dieťaťa. Príspevok ani príplatok sa nevypláca do cudziny (t.j. vypláca sa v hotovosti alebo na slovenský účet). Nárok nevzniká, ak takýto príspevok vyplatil iný štát.

eki
21. sep 2013

Super, dakujem ti..

pragmaticka
21. sep 2013

@havana_frost a co ak bude mat dieta ine statne obcianstvo ako slovenske? mam aj napriek tomu narok na ten prispevok ?

havana_frost
21. sep 2013

@pragmaticka Oprávnenou osobou je rodič, o občianstve dieťaťa som sa nič nedočítala. V tej žiadosti sa vypĺňajú údaje z matriky. Ak sa dieťa narodilo mimo SR a nemá vydaný slovenský rodný list, tak sa prikladá úradne preložený rodný list alebo iný podobný doklad z cudziny. Tak sa domnievam, že dieťa nemusí byť slovenský občan. Ak má dieťa slovenské aj iné občianstvo, tak by som nemala vôbec pochybnosti.

pragmaticka
22. sep 2013

@havana_frost tak to skusim..dakujem pekne..dieta bude mat praveze len cudzie obcianstvo - slovenske nie, kedze dvojte s touto krajinou nie je mozne.. ☹

danielahamar
29. sep 2013

@pragmaticka dieťa automaticky dostáva sloven. občianstvo, teda volakedy to tak bolo, ide tam len o to, aby ty si tu mala trvalý pobyt a platila si zdravotné - to sú podmienky na príspevky

pragmaticka
29. sep 2013

@danielahamar nebude mat automaticky slovenske, kedze ziadame o madarske a slovensko nepovoluje mat dvojite obcianstvo v kombinacii s madarskym ani detom! a co sa trvaleho pobytu tyka, ten mam na svk, aj ked tam teda uz dlhe roky nezijem. Noo a podla zakonov EU nemozes byt poistena v dvoch statoch EU, takze poistku mam len v rakusku kde zijem, som zamestnana a porodim.. 😉 Myslim ale ze to zdravotne poistenie na svk, nie je podmienkou na obdrzanie prispevku pri narodeni dietata. Ved uvidime ci dostanem ci nie..ale za pokus to stoji.. 😉

havana_frost
29. sep 2013

@pragmaticka Tak ak ide o tento problém, že Slovensko nedovoluje mať dvojité občianstvo v kombinácii s iným, nie je to 100% pravda. Ak dieťa získa slovenské občianstvo narodením (jeden z rodičov je Slovák), tak môže mať aj viacero občianstiev, aj maďarské. Občan stratí slovenské občianstvo ak vykoná úkon smerujúci k nadobudnutiu iného občianstva (napríklad požiada), nevzťahuje sa to na narodenie. Ak si teda ty Slovenka a otec Maďar, dieťa môže mať obe občianstva (ak to Maďarsko nezakazuje, čo neviem).
@danielahamar zdravotné poistenie posledných 12 mesiacov by bola podmienka, ak by žila v inej krajine ako v EU, takže ak žije v Rakúsku, tak stačí rakúske zdravotné poistenie. Pretože vrámci EU nemožno mať viacero zdravotných poistení, iba jedno.