Rodičovská dovolenka a práca na dohodu

airey
1. júl 2016

Dobrý deň, prosím o radu ...Poberám rodičovský príspevok a mám možnosť pracovať na dohodu, no neviem či o rodič. príspevok neprídem, prípadne aké povinnosti voči SP a ZP mi vzniknú, a či sa mi z mesačnej odmeny cca 130 eur budú strhávať aj nejaké odvody, alebo či bude za mna platiť len zamestnávateľ. Prípadne mám aj pozastavenú živnosť, mohla by som ju popri rod. príspevku obnoviť ? platila by som nejaké odvody? Ďakujem veľmi pekne

evittam
20. sep 2018

@superstar777 MD uz mas vypočítanu takže tam ti nema čo ovplyvniť iný príjem ako ani RP-ta je pre každého rovnaka. Co sa tyka do buducna ak bude z tohoto príjmu odvádzane NP a splnis podmienky nároku na MD tak mozes ziadat aj z tohoto poistenia MD.

nathalie111
7. feb 2019

@evittam prosim o radu...25.4 mi konci rodicovska...zamestnavatel mi povie az zaciatkom aprila,ci mozem nastupit v aprili,alebo az v septembri... (Pracujem ako ucitelka)...Cize v tom pripade by som si asi mala na UPSVaRe vybavit predlzenu neplatenu rodicovsku dovolenku... Ale..od marca do juna mam moznost prace na dohodu v jazykovke...len mi teraz nie je jasne,ci to bude ok,ak
1) do prace ma vezmu v aprili a mne dohoda bude bezat - odhlasenie prihlasenie so SP treba na zaciatku a po dohode? Ci ked nastupim do prace,automaticky ma prihlasi zamestnavatel kde mam TPP a bude to v poriadku?

2) ak v marci zacnem pracovat na dohodu,potom mi v aprili skonci riadna RD,tak aj tak poziadam o predlzenu RD,aj ked uz dohoda bezi a mozem pracovat na dohodu? Po ukonceni dohody a zasa prihlasim na SP ako poistenec statu az do septembra?

Neviem totiz,ci v mojom pripade ta dohoda nie je problem,ked sa mi to tak prekryva.

Dakujem za radu.

kduchonova
7. feb 2019

@nathalie111 Ahoj. ako máš uzatvorenú pracovnú zmluvu? na dobu určitú? keď hovoríš že ti má zamestnávateľ povedať kedy môžeš nastúpiť....ty máš nárok na návrat na svoje pôvodné pracovné mieto. pokiaľ by si mala čakať do sept a máš uzavretú pracovnú zmluvu sú to prekážky na strane zamestnávateľa. jedine že by ste to mali vy ako učitelia nejako špeci upravené v pracovnej zmluve.

nathalie111
7. feb 2019

@kduchonova Zmluvu mam na neurcito,je za mna prijaty clovek na zastupovanie...neviem o tom,ze by sme to mali nejak upravene v pracovnej zmluve...len to tak logicky vyplyva zo situacie,ze ked som nenastupila od septembra minuleho roku,ani od polroka teraz,tak uz v priebehu druheho polroka,resp.kratko pred koncom sk.roka,si ich uz dotiahne ta zastupujuca..ak by ma aj zobral na konci aprila,tak nie na moje povodne miesto,ale pracu,co sa vyskytne..(spomenuta bola praca na vratnici na internate,obcasne zastupovanie..)

kduchonova
7. feb 2019

@nathalie111 zamestnávateľ ti má po návrate z RD umožniť nástup na tvoje pôvodné pracovné miesto, pokiaľ sa nedohodnete, čiže pokiaľ nebudeš aj ty súhlasiť, s nástupom na iné pracovné miesto. čiže by si mala podpísať dodatok k pracovnej zmluve o preradení na iné miesto. ak ale iné prac miesto nebudeš chcieť a zamestnávateľ ti z nejakého dôvodu neumožní návrat na tvoje prac miesto, ktoré medzičasom nebolo zrušené - sú to prekážky na strane zamestnávateľa, ktoré sú v zákonníku práce presne špecifikované aj povinnosti zamestnávateľa a tvojom nároku na mzdu. pokiaľ chceš nastúpiť, zamestnávateľ ti nemôže len tak povedať že vezmem ťa až v septembri...

kduchonova
7. feb 2019

@nathalie111 predpokladám že v pracovnej zmluve máš štandardne vyšpecifikovanú pracovnú pozíciu Učiteľka a v zmluve alebo ako prílohu pracovnú náplň. tým pádom máš nárok sa vrátiť aj v apríli. rozumiem že je to v priebehu školského roka ale toto má mať zamestnávateľ nastavené a má mať pre teba návrh ako to riešiť, nie ti povedať prídi v sept. a ty zároveň nemusíš súhlasiť s preradením na inú prácu.

nathalie111
7. feb 2019

@kduchonova a neplati toto len po skonceni materskej - garancia povodneho miesta?

kduchonova
7. feb 2019

@nathalie111 nie,tak to bolo v minulosti.teraz je to aj o skonceni rd

my_kids_my_love
9. apr 2019

Ahojte potrebujem poradit, som na rodicovskom od decembra mam uzatvorenu dohodu o zamestnani dohodli sme sme ze ma budu volat ked bude treba nieco pomoct a mne sa bude dat ist na 4 h., ale uz dva mesiace ma nevolali a chcela by som to ist zrušit moja otazka je ked to zrusim kam mam ist aby za mna boli platene odvody mam ešte narok na dochodkove od statu ked to zrusim este mi rodicak bude trvat rok? dakujem za rady