Rodičovská dovolenka, práca na dohodu a reťazový pôrod

misa1988
19. okt 2020

Ahojte, v júni 2018 som z TPP nastúpila na MD a v súčasnosti som na RD. Zároveň od októbra 2018 kontinuálne pracujem u toho istého zamestnávateľa na dohodu o pracovnej činnosti, pričom aktuálna dohoda o pracovnej činnosti mi končí 31.12.2020. Od polovice novembra ma čaká nástup na ďalšiu MD (reťazový pôrod). Prosím o radu, ako sa mi vypočítava materské? Je to z TPP aj z existujúcej dohody o pracovnej činnosti? A ak sa materské vypočítava aj z dohody, tak potom je možné, že dohodu o pracovnej činnosti ukončím až k 31.12.2020 alebo musím pre účely materského ukončiť dohodu podľa dátumu nástupu na MD, ktorý indikoval môj gynekológ na polovicu novembra? Ďakujem za rady.

lienka9
19. okt 2020

@misa1988 pripnem sa,lebo aj mna to podobne caka.

loginexistuje
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
loginexistuje
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
loginexistuje
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
loginexistuje
19. okt 2020

@misa1988 a ano musis ju ukoncit k datumu nastupu na MD ak tak potom uzvri novu so zamestnavatelom

lucinka1988
19. okt 2020

@misa1988 som presne v rovnakej situácii, materská bude počítaná z prebiehajúceho TPP- pravdepodobný VZ a plus ešte aj z dohody, teda v konečnom dôsledku môže mať dosť slušnú výšku.

lucinka1988
19. okt 2020

@loginexistuje ta prvá časť ktorú uvádzaš nie je pravdivá, pri reťazovom pôrode ak PP trvá, MD je počítaná z PP plus ak je aktívna dohoda a spĺňa podmienky, tak aj z tej. Počas RD je síce prerušené nemocenské poistenie, ale nástupom na materskú sa skončí prerušenie a plynule sa prechádza na druhú MD.

lucinka1988
19. okt 2020

@misa1988 Dobodu, z ktorej sa ti vypočíta MD by si mala ukončiť k termínu nástupu na MD, keďže Ti z nej bude vypočítaná materská.

loginexistuje
19. okt 2020

@lucinka1988 ano mazem

misa1988
autor
19. okt 2020

@lucinka1988 Dakujem velmi pekne za radu. Tak som to pochopila aj ja, ze sa mi materska vypocita z PP, ktory stale trva a existujucej dohody o prac. cinnosti (podmienky splnam). Este jedna otazka - Ak by som dohodu ukoncila az ku koncu kalendarneho roka, pricom nastup na MD je lekarom urceny na prvu polovicu novembra 2020, tak by mi bol narok na materske preukazany len za zvysne tyzdne, t.j. napr za 26 tyzdnov namiesto plnych 34 tyzdnov? Je to vobec mozne?

lucinka1988
19. okt 2020

@misa1988 na toto ti neviem odpovedať, ale podľa mňa by mohlo hroziť, že Ti na to prídu a spätne Ti odoberú materskú vo výške, ktorá prislúchala tej dohode. To je rovnako ako aj situácia, keď je MD vypočítaná z PP a ty by si stále chodila do práce k pôvodnému zamestnávateľovi a poberala MD. Dobodu môžeš mať, ale inú, nesmie to byť tá, z ktorej je vypočítaná MD. Musí byť vykonávaná na inú činnosť.

draik
19. okt 2020

@misa1988
Nemusíte dohodu rušiť, ale nesmiete mať z nej príjem počas poberania materského, inak by ste o materské z dohody prišli.

petranka3
26. okt 2020

@misa1988 ahoj 🙂 prosim ta bola si na dohodu ale na ine pracovne miesto u toho istého zamestnávateľa alebo ako? Teraz to idem riesit aj ja, po MD bude nastupovať na dohodu a zároveň poberať rodičovský. Bola som sa pytat aj na socialne a úrade práce a musim povedat ze v tom panie mali celkom zmätok. Plánujeme aj druhé babo a nerada by som prisla o povodne materské kvôli dohode. Dakujem 🙂

lucinka1988
26. okt 2020

@petranka3 ja mám v pláne to urobiť podobne. Aktuálne som na RD so starším dieťaťom a v roku 2021 nastupujem opäť na MD. Stále pracujem na dohodu a PP mi trvá. Novú MD budem žiadať z PP ako aj z dohody, lebo spĺňam podmienky. Ale v práci na dohodu chcem pokračovať aj počas ďalšej MD, čiže aktuálnu dohodu zruším a založím novú, budem vykonávať ale inú činnosť.

misa1988
autor
26. okt 2020

@petranka3 ahoj, ja v principe rovnako, ako pise @lucinka1988

petranka3
27. okt 2020

@lucinka1988 @misa1988 dakujem baby za vysvetlenie. Takze v dohode počas RD ste mali tu istu pracovnú pozíciu na ktorej ste pracovali pred MD? Mali ste to nejak aj hodinovo ohraničené?

lucinka1988
27. okt 2020

@petranka3 pravdze nie, v dohode som mala úplne inú pracovnú náplň ako v pracovnej zmluve pred MD, hodinovo ohraničené som to mala-podľa zákona 10hod/týždeň na dohodu o pracovnej činnosti. Teraz počas druhej MD ale budem aj tak vykonávať zase inú činnosť, takze uzavriem inú dohodu a tú, z ktorej si budem žiadať MD zruším.

petranka3
27. okt 2020

@lucinka1988 ďakujem pekne za potvrdenie, takto presne som si to myslela aj ja 🙂

misa1988
autor
27. okt 2020

@petranka3 podobne aj ja mam v dohode inu pracovnu napln ako v pracovnej zmluve - aby nenastala kolizia pri vypocte MD. Aktualnu dohodu ukoncim k terminu nastupu na novu MD.

petranka3
29. okt 2020

@lucinka1988 ahoj Lucinka este sa ta opýtam, na dohodu budes aj počas MD, tiez na 10 hodin týždenne len ina pracovná pozicia? Mne MD trvá este mesiac ale od novembra idem na polovičný (na inú pracovnú pozíciu). Následne ked budem na RD musim opäť meniť pozíciu? Prepac ze sa vypytujem, viem ze su institucie odpovedajúce na tieto otázky ale veruze boli pekne zo mna pomotané na úrade 😂

lucinka1988
29. okt 2020

@petranka3 ahoj, no na Dohodu budem pracovať počas celej MD a následne aj RD. Tak som to mala a aj mám počas tejto RD aj predchádzajúcej MD. Keby som počas prvej RD pracovala na polovičný úväzok, mohlo by mi to nepriaznivo ovplyvniť výšku druhej MD, lebo ďalšia MD by sa počítala z vymeriavacieho základu toho polovičného úväzku. Čiže si premysli, či eventuálne nezvazuješ ešte ďalšiu MD po skončení tejto druhej. A áno, oficiálne budem pracovať na 10hod/týždeň, viac podrobností tu radšej nebudem uvádzať, ale kľudne mi napíš súkromnú správu. A na RD nemusíš meniť pozíciu, tam môžeš pracovať už neobmedzene a kľudne aj na plny úväzok, pričom rodičovský príspevok Ti ostane. Ide len o to, čo som písala vyššie, že ak by si išla do tretieho dieťaťa hneď po skončení tejto RD a budeš pracovať na polovičný úväzok, ďalšia MD bude nízka, ak tuto možnosť nezvažuješ, tak je to jedno..