Môžem žiadať o tehotenský príspevok a materské aj z dohody?

Zodpovedané
9. nov 2023

Dobrý deň,

nastupujem na MD týždeň pred koncom rodičovskej dovolenky so starším synom. Popri rodičovskej dovolenke pracujem u môjho zamestnávateľa, u ktorého mám zmluvu na dobu neurčitú, aj na dohodu o pracovnej činnosti od 1.1.2022.

Jedná sa i napriek dohode o reťazový pôrod?

Môžem žiadať o tehotenský príspevok a materské aj z dohody, keď platím z nej nemocenské poistenie?

Bude žiadosť o materské z dohody akceptovaná v prípade, že dohodu ukončím v decembri 2023 a na materskú dovolenku nastúpim až v apríli 2024?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ ste nenastúpili na svoje pracovné miesto, ale zostali na rodičovskej dovolenke a uzatvorili novú dohodu, bude sa jednať o tzv. reťazový pôrod.

Ak by ste chceli mať súbeh aj z TPP aj z dohody (je tam viac ako 270 dní nemocenského poistenia), dohoda by mala byť aktívna v čase podania žiadosti o materské. Ak sa skončí skôr, pri skončení jedného nemocenského poistenia sa ochranná lehota neuplatňuje, pretože je stále aktívne ďalšie nemocenské poistenie. V tomto prípade nárok na materské by bol iba z trvajúceho pracovného pomeru.

S prianím pekného dňa,
Lenka