Rodičovský na druhé dieťa

fifina75
4. máj 2022

Ahojte,
Chcem sa informovať resp. poradiť. Aktuálne som na rodičovskej s dcérou ktorá má 1r 9m. O mesiac čakám druhé dieťa, pri ktorom nebudem mať nárok na matersku (žiadosť podaná vyrozumenie ešte neprišlo). Otázka znie: Mám podať žiadosť o odnatie rodičovského na prvé dieťa a podať žiadosť o rodičovský na druhé dieťa?
Alebo môžem poberať rodičovský na prvé dieťa do dovŕšenia jej 3 rokov.
Tým pádom mám pri druhom dieťati nárok len na prídavok na dieťa?
Ďakujem pekne

qwer2019
4. máj 2022

@fifina75 áno, môžeš brať na prvé dieťa rodičovský, do dovŕšenia 3 rokov dieťaťa, potom si podáš žiadosť o RP, na tvoje druhé dieťa a áno, dostaneš len prídavky. + po dožití 28 dní, máš nárok si podať žiadosť na kočíkovné

katus87
5. máj 2022

Doberieš rodičovský príspevok na prvé dieťa, kým nebude mať tri roky, potom na druhé dieťa pokiaľ nebude mať tri roky. Na novonarodené dieťatko budeš mať len prídavok a príspevok pri narodení. Ale tam už od 1.4. netreba nič vybavovať, lebo to nám na úrad hlási matrika a už neplatí tých 28 dní dožitia ak sa dieťa narodilo po tom 1.4.

katus87
5. máj 2022

@qwer2019 ta podmienka už neplatí od 1.4.2022, že sa musí dožiť

qwer2019
5. máj 2022

@katus87 ano? Tak to som nevedela, ospravedlňujem sa

fifina75
autor
5. máj 2022

Ďakujem vám veľmi pekne, som rada že to mám v hlave správne usporiadané a nespravím nejaký úradný kiks 😀

katus87
6. máj 2022

@qwer2019 v pohode, málo ľudí to zatiaľ vie, ja pracujem s tými príspevkami, tak viem 🙂