Rodičovský na druhé dieťa

rekah
15. jan 2022

Dobrý deň, ahojte žienky. Viem, že to tu bolo, ale chcela by som sa presvedčiť, či to platí aj teraz, v roku 2022.😀 Mám doma 17 mesačnú dcéru, s ktorou som mala nárok na materskú, takže dostávam rodičovský príspevok vo vyššej sume. Teraz 6.1.2022 sa narodila druhá dcérka, medzičasom mi ale nevznikol nárok na materskú. Na úrade mi povedali, že sa musím prihlásiť na rodičovskú s ňou a tým pádom sa mi suma zníži...
Takže otázka: platí stále, že môžem poberať rodičovský na staršiu, kým dovŕši 3 roky a potom to prehlasovať na mladšiu? A ak áno, môžem podať žiadosť na príspevok pri narodení a prídavok na dieťa, neovplyvňuje to?
Ďakujem za vaše cenné rady 😇

evuska135
15. jan 2022

@rekah myslim ze kludne moze byt rodicak na starsiu do 3r. S prispevkom pri narodeni to nema nic a pridavoknsa dostava na kazde dieta a moze ho poberat bude jeden alebo druhy rodic

nikpa
15. jan 2022

@rekah môžeš poberať ten vyšší, ja som tak poberala na staršieho lebo som bola v rovnakej situácii. A výšku príspevku po narodení ani prídavku na dieťa to nemení.

natalia_r
15. jan 2022

@rekah ahoj, prosim len sa chcem spytat co so spominala ze mas narok na rodicak vo vyssej sume, kedze si mala matersku-to sa da? Nemaju rodicak vsetky rovnaky? Dakujem za info

alexandra2468
15. jan 2022

@natalia_r nemaju. Bez naroku na matersku je rodicak nejakych 280, s narokom na matersku je vyysi rodicak a to nejakych 380e.

rekah
autor
15. jan 2022

@natalia_r veru, s nárokom na materskú 380 cca, bez 280. A to je zas rozdiel. A už toľko vecí som riešila na úrade, keď mi nevedeli poradiť len na 6ty telefonát, že sa nechcem nechať "prekabátiť". Mám odrobených 10 rokov a teda nie je dobrý pocit byť v evudencii, ako tie, ktoré v živote ani deň nerobili... 🤷‍♀️

veronika65
15. jan 2022

Nedávno som to tiež riešila a aj na úrade mi povedali keď som bola odniesť papiere na pôrodné + prídavky, že riadne mám dobrať na staršie, potom budem na mladšie už menej 😀 len si musím ešte pozisťovať aký je tam potom postup, či to vybaviť pred alebo po dovŕšení 3 rokov prvého dieťaťa, či najprv nejak ukončiť poberanie prvého... Nemáte s tým niektorá skúsenosti? 😂

rekah
autor
15. jan 2022

@veronika65 ďakujem 🙏 Ohľadom toho som sa dočítala, že ak dieťa dovŕší 3 roky, treba oznámiť na úrade, v koho bude starostlivosti, teda škôlku... A pozastaviť rodičák. Podľa mňa to stačí riešiť pri dovŕšení, keďže rodičák chodí spätne 1 mesiac. 🙂 Tak ja podám žiadosti na príspevky a ak budú mať problém, snáď mi zavolajú. Písala som inak aj na upsvar do BA, tak som zvedavá 😀

zuzana061215
15. jan 2022

@rekah presne toto isté som mala aj ja min. Rok.

- ponechala som si RD do 3 rokov na dcérku lebo ho mám zvýšený +RP
- pôrodné som dostala tých cca 800
- na mladšieho poberám len RP

dejna_
15. jan 2022

@rekah možno ešte taký tip ak má možnosť nech sa dá aj muž na materskú na mladšie dieťa a keď ti skončí vyšší rodičak na staršie dieťa , môže muž požiadať o rodičovský dostane ten vyšší a môže ísť spať do práce a ty sa prihlásis ako osoba starajú a sa o dieťa a bude štát za teba platiť zdravotné ..aspoň takto to nejak bolo ..snáď netrepem ..kľudne ma opravte ak sa mýlim

slavussik1
16. jan 2022

@rekah prepáčte a na sociálnej poisťovni ste sa informovali? Ja som pracovala tiež pred prvou materskou, potom som nastúpila na materskú a po materskej som šla na rodičovský. V lete čakáme 2. Potomka a s ním idem opäť na materskú, pretože sa jedna o reťazový pôrod. Aspoň tak by to malo byt. Čiže by som mala opäť poberať materskú zo sociálnej a s mladším opäť pôjdem na rodičovský po skončení materskej. Mne príde, podľa toho čo píšete, že máte tiež reťazový pôrod. Len aby ste sa zbytočne neobabrali. So zamestnávateľom ste nekomunikovala? Resp s personalnou?

rekah
autor
16. jan 2022

@slavussik1 samozrejme som sa informovala, podávala som žiadosť, vyjadrili sa... Bola som SZČO pred prvým pôrodom. A áno, malo to byť "reťazový pôrod", len som pozastavovala živnosť a k ochrannej lehote mi chýbalo o 10 dní skorej otehotnieť. Sranda, že? 🤦‍♀️

rekah
autor
16. jan 2022

@dejna_ manžel je tiež živnostník. Takže veľmi s tým nezískame plusy, žiaľ... Nuž ale dobré rady, ak si to chlapi môžu dovoliť, určite nie len finančne, ale aj rodine prospeje. Teraz kým je s nami doma, je to krásne obdobie. Potom začína párty 😁😅

rekah
autor
16. jan 2022

@zuzana061215 ooo, super, ďakujem 🙏

alexandra2468
17. jan 2022

@rekah ja to budem mat tak isto teraz s druhym dietatom.
Tiez ostanem na vyssom rodicaku so starsou do jej 3r, potom prehlasim rodicak na mladsie dieta. Len neviete baby, ci nam treba pri prihlasovani sa na “druhy rodicak” vyjadrenie, ze uz nemame narok na matersku?

slavussik1
17. jan 2022

@rekah no tak to je sila no. Aspoň vidím, že byť zamestnanec má svoje výhody.

rekah
autor
18. jan 2022

@alexandra2468 napísala som ti súkromnú správu 🙏

gabriellagabriella
27. júl 2022

Ahojte🙂

Veľmi by ma zaujímala odpoveď na moju otázku.

Mňa bude tiež čakať druhý pôrod "reťazový".
Prvé bábo bude mať rok a ja som otehotnela.

Momentálne poberam vyšší rodičovský(prešla som z materskej na rodičák).

Ale prac. pomer už nemám.

Písali ste, že sa dá ostať poberať ten vyšší rodičovský kým prvé dieťa nedovrši 3r.
(Čo by som v mojom prípade asi tak aj riešila.)

Lenže čo ma zaujíma je odpoveď na moju otázku:
Ako to je potom s tým "prepisom" alebo ako to nazvať, (z jedného dieťaťa na druhé) keďže sa o rodičovský môže nárokovať max do 6mesiacov spätne?

Moje prvé bábo bude mať 3roky a to druhé bude mať vtedy skoro rok a pol.

Alebo v takomto prípade na tých 6 mesiacoch nezáleží?

Dúfam, že sa to dalo pochopiť🙂
Či si vlastne budem môcť nárokovať o rodičák pri jeden a pol ročnom bábätku.?..

alexandra2468
27. júl 2022

@gabriellagabriella
Ahoj.
Tých 6m “spätne” znamená, že sa ti napríklad narodí v januári a požiadaš si o rodičák až v júni, tak ti vyplatia spätne aj rodičák od januára do júna.
Lenže pri prechode z jedného rodičáku na druhý, nepoberáš nič spätne.
Budeš poberať ten vyšší na prvé dieťa a potom len prejdeš na nižší, keď bude mať tvoje druhé dieťa už cca 1 a pol roka ( a za ten 1 a pol roka druhého dieťaťa si nepýtaš nič spätne).