Rodičovský príspevok a práca v roku 2013

luci2012
9. okt 2012

Ako je to s rodičovským príspevkom v roku 2013 ? V práci mi kolegyne tvrdili, že ho už na budúci rok nebudem poberať ak budem pracovať. Vraj to vláda zrušila ( aj plat, aj rodičovský). Viete o tom niečo?

cat
9. okt 2012

netuším, kde takéto niečo kolegyne vzali, nie je o tom jediná zmienka ani v médiách, ani na nete, ani na stránkach ministerstva práce a sociálnych vecí. Takže jediné, čo sa od januára zmení je výška príspevku zo 194,70 na 199,60 eur.

sandrikacsg
9. okt 2012

@cat wow, zrazu nebudem vediet co s peniazmi 😀

@luci2012 ja som tiez o niecom takom nepocula 😕

katrab
10. okt 2012

Ahoj, ja som to pocula tak, ze ked clovek zacne pracovat na pnly uvazok, zoberu mu rodicovsky , tiez by ma to zaujimalo, pretoze momentalne pracujem 75% a beriem aj rodicovsky, ale od noveho roka idem na plny....

bejbinka195
10. okt 2012

Ahojte ...ale ved ked poberate rodicovksy a idete pracovat tak vam ho zoberu ale mate narok na prispevok na starostlivost o dieta..nie?

klauduska
10. okt 2012

mna kamoska tiez strasila,ze to maju zrusit,snazila som sa na nete nieco najst,ale nic som nenasla,takze predpokladam,ze to bol nejaky blud. Nic schvalene nie je,ani nikde o tom zmienka nie je....

@bejbinka195 ano mozu,ale jasle su strasne drahe,sice to stat preplaca do vysky 230 eur..ale to je dost...

bejbinka195
10. okt 2012

@klauduska statne to pokryju ...sukromne su drahsie...ja som si nasla take ze maximum k tomu dolatim stovku.... a kde potom maju deti...lebo sa to da vybavit aj na niekoho kto strazi tie deti....

klauduska
10. okt 2012

@bejbinka195 ano,ja som to tak mala, moja mamina strazila maleho na zivnost, fakturovala mi kazdy mesiac,dokladovali sme to....vtedy sa to dalo. 😉

bejbinka195
10. okt 2012

@klauduska No keby som ja mala maminu ktora moze tiez by som radsej brala to 🙂

luci2012
autor
10. okt 2012

ak mi dieťa bude varovať mama, musí si založiť na to živnosť?

luci2012
autor
10. okt 2012

@bejbinka195 ja tomu rozumiem tak, že príspevok na starostlivosť o dieťa ( tých max. 230€), musíš vydokladovať - napr. súkromné jasle . Rodičovský ( 194€) sa poberá ak nemáš doklad - varuje babka, dedo...

bejbinka195
11. okt 2012

ale mozu aj babka a dedko ako pisala klauduska....ci teraz to tak uz nejde??? ale to je jedno ved aj tak ja budem davat malinku do jasli... 🙂

bejbinka195
11. okt 2012
amouramour
11. okt 2012

@katrab blbost, ja pracujem a mam aj rodicovsky, takze neboj🙂

luci2012
autor
12. okt 2012

@amouramour tento rok viem že sa poberá aj RP ale bude to tak aj na budúci rok?

amouramour
12. okt 2012

@luci2012 zatial som o ziadnej zmene nepocula a je to uz myslim takto 3.rok

katrab
12. okt 2012

amouamour : prosim ta robis na plny uvazok? lebo robim aj ja, ale len na 75%

bbtina
12. okt 2012

kočky zatial nič nikomu brať nebudú môžete aj pracovať a poberať rodičovský príspevok alebo ak si zvolíte príspevok na starostlivosť tak dokladujete výšku výdavkov

ivetka1975
16. dec 2012

Môžem ísť do práce na pracovný pomer, keď dostávam rodičovský príspevok do 6 rokov?

zuzka062
17. dec 2012

ja nastupujem od noveho roka do prace ale len na 4 hodiny,vraj pridem o nejake peniaze

ajsenz
17. dec 2012

baby vy kvôli financiám neostávate s dieťaťom doma dokým nenastúpi do škôlky alebo??

prochazkov
17. dec 2012

práve to isté riešim aj ja a ako to čítam tak čítam, zrejme súbeh rodičovský príspevok a zároveň zárobková činnosť už nie je realitou. jasne to hovorí tento odsek (zdroj http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?Cat... )

Nárok na rodičovský príspevok:

Podmienkami nároku na rodičovský príspevok sú:

* riadna starostlivosť rodiča aspoň o jedno dieťa

1. do 3 rokov veku dieťaťa,
2. s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do šiestich rokov veku dieťaťa alebo
3. do šiestich rokov veku dieťaťa, ktoré je zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, najdlhšie tri roky od právoplatnosti rozhodnutia súdu o zverení dieťaťa do tejto starostlivosti,

* trvalý alebo prechodný pobyt oprávnenej osoby na území SR,
* trvalý alebo prechodný pobyt dieťaťa na území SR,
!!! * nevykonávanie zárobkovej činnosti rodičom !!!

Vysvetľujete si to rovnako ako ja, že to už nie je možné poberať rodičovský príspevok a zároveň aj plat zo zárobkovej činnosti?

armica152
17. dec 2012

mne sa zdá že to nie je aktuálny článok, lebo sa tam uvádza že :

Výška rodičovského príspevku

Rodičovský príspevok za kalendárny mesiac je 164,22 €.

astazika
17. dec 2012

ahojte baby ja nastupujem od januara naspat do prace, bola som na socialnom, a vraj budem mat nadalej az do septembra narok na rodicovsky prispevok.Maly bude mat 3 v septembri 🙂

monika2712
17. dec 2012

Treba hladat aktualnejsie clanky : http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...

prochazkov
17. dec 2012

práve som telefonovala na úrad práce. do konca roka 2012 platí starý zákon podľa ktorého je možné poberať rodičovský príspevok a zároveň pracovať. úradníčka sa však nevedela vyjadriť, ako to bude od 1.1.2013, nakoľko týmto dátumom vojde do platnosti nový zákon ku ktorému ešte nemajú žiadne informácie. povedala, ak by som sa stihla zamestnať ešte v roku 2012, v roku 2013 by samozrejme pre mňa naďalej platili podmienky starého zákona, ktorým sa vypláca súbežne s platom aj rodičovský príspevok.

evita68
17. dec 2012

Môžete pracovať a o rodičovský neprídete ani v roku 2013 - zatiaľ v tomto žiadna zmena nie je, ani návrh na zmenu..

sharmana
17. dec 2012

Nič také nie je schválené, takže to bude nejaká kačica 😉
@luci2012 to by narobilo mamičkám riadne problémy, lebo dnes už vela mamičiek pracuje skôr než dieťa dovrši 3 roky..

sharmana
17. dec 2012

@prochazkov to je stare, neaktuálne... pozri toto
http://www.employment.gov.sk/rodicovsky-prispev...

yvett14
21. dec 2012

Tak toto je naser , lebo ak mi tretí rok zoberu rodičák tak to bude bohovska nespravodlivosť, ked som mala ist na rodičak tak som prisla o 66 euro vraj mám byt solidarna ku druhým a to som odmakala pre štát 20 rokov, tak od dietata človek musí ist do roboty lebo mu do huby nenaskače nič zadara a ked si možem pomoct tretim rokom tak zase mi to zoberu lebo už zase niečo vymýšlaju????, nech ich šlak trafi tam kde su!!!!!

evita68
21. dec 2012

@yvett14 prečo nadávaš? prečo by ti mali zobrať RP?