Skončenie rodičovského v Rakúsku a žiadanie na Slovensku

2. máj 2023

Ahojte . V AT máme schválený rodičak ,ktory nám konci 8.5.2023 ,čiže si budem na rok ešte žiadať na Slovensku ,kým dovŕši malý 3 roky . Jedna sa mi o to, že či môžem žiadosť ísť odniesť aj skôr ako pred 8.5 alebo až po . A teda do žiadosti si dám že žiadam na sk rodičak od 1.juna ,keďže rodičak z AT mi ešte v júni príde celý za máj ? A čo je všetko potrebné doložiť k žiadosti (myslím z Rakúska či treba niečo ,alebo len klasická žiadosť na SK čo sa dáva ) ďakujem veľmi pekne

vroni
2. máj 2023

Môžeš. A riskujes, ze keď na to Rakúšania prídu, budeš ho cely vracať aj s mastnou pokutou (ten rakúsky). Z ich strany je to podvod, vyplatili ti maximálnu možnú sumu a ty si dokladala, ze z Sk nepoberas nič. Ale vela zien to risklo a neprichytili ich. 🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️

autor
2. máj 2023

@vroni ja píšem ,že v AT mi končí 8.5.2023 ... Takže od júna 2023 si musím žiadať na SK (dajú mi samozrejme ten nižší ) .. do 3 rokov dieťaťa čo je až v máji 2024 .. mne ide o to ,či si môžem žiadosť podať skôr ako 8.5 alebo až po ... ;)

vroni
2. máj 2023

Keď si v AT vyčerpás maximálnu možnú sumu rodičaku, tak si nemôžeš na sk žiadať o doplatok aj keď dieťa nedovrsilo tri roky a je úplne fuk, ci to budeš žiadať 9.5. alebo 1.6. Ak sa k 8.5. sťahujete z at a končí ti nárok z tohto titulu, hoci si nevycerpala plnú sumu, môžeš si žiadať o doplatok z Sk, ale zase len do výšky maximálneho rakúskeho. Nefunguje skasirovanie rakúskeho, lebo je vyšší a potom slovenského, lebo je dlhší.

luliu
2. máj 2023

Takto to naozaj nefunguje a keď na to v AT prídu, budeš musieť eurace vratit

lienka.7
2. máj 2023

@autorka presne ako to píše @vroni
Kks, nemam slov... co by si ešte chcela?
Mimochodom otec dieťaťa robi v AT?

vroni
2. máj 2023

@lienka.7, vieš čo, zažila som, ze toto radia normálne na UPSVARe, ze skúste, možno na to neprídu.... Trestila som oči ako Japonec na zájazde, nebyť tam fyzicky, neuverím....

deginko
2. máj 2023

@lienka.7

@vroni baby nerozculujte sa tu na tom...ono totižto takto to veruze fungovalo niekoľko rokov, že rodičovský príspevok sa poberal zo zahraničia a potom do dovŕšenia 3rokov ,ak teda v zahraničí sa dobral skôr ako do dovŕšenia 3rokov,doplácajú SVK rodicak...avšak už to zrušili a nie je to možné....Ja som to mala takisto v roku 2016-2019 na dcéru,ale poberala som rodičovský z ČR,tam pracuje priateľ (otec mojich detí).Keď som už žiadala na druhé dieťa teraz v roku 2022 už to bolo zrušené

vroni
2. máj 2023

@deginko, nerozculujem sa, fakt je to neprehľadné. Ono to nebolo kóšer nikdy, ale akosi to preklzlo kontrolami. Potom si to Rakúšania všimli a idú po tom.

autor
2. máj 2023

Prosím arogantne odpovede typu ,,čo by si ešte nechcela" si nechajte pre seba ! Slušné sa pýtam ,tak slušne reagujte . A áno pracuje manžel už 9 rokov v AT !!! Povedal mi to pán čo sa tomu venuje zopár rokov ,že nárok na rodičak zo Slovenska stále mám ,ale nie ten vyšší ale nižší keďže som poberala už z AT ..ďakujem za slušné odpovede ,už som si to dnes zistila u pani na úrade v AT ,že si mám žiadať na SK ,mám na ten rok ešte nárok na rodičak .

deginko
2. máj 2023

@vroni akože je to úplne možné,netuším ako to bolo a je s Rakúskom a dávkami odtiaľ,ale je to možné.Ale čo sa týka Česká a SR tak tam to takto fungovalo cca až do roku 2020... normálne sa po dobrati ČR rodicaku požiadalo o dorovnavaviu dávku na SR do 3 rokov aj napriek tomu,že v ČR bol vyšší rodicak ako na SR...a vôbec to nemalo nič s nepriehladnostou..lebo aj prídavky na deti poberám z ČR a o tie musím žiadať každé 3 mesiace a musím dokladat zo SR úradu práce čo mi bolo vyplatené,čiže keď som začala poberať rodicak zo SR tak som pekne rozhodnutie musela poslať do ČR a takisto každé 3 mesiace tabuľku vyplateného rodicaku v akej výške mi prišiel a následne vypočítali či máme nárok na prídavky v ČR...lebo tam to závisí od výšky príjmu koľko dostanem...prídavky a či vôbec...čiže až dodnes dokladujem každého štvrťroka všetko na český úrad práce ,aby mali prehľad.No teraz pri druhom synovi, ktorý sa mi narodil jún 2020... Som poberala ČR rodicak avšak túto možnosť dobrati SVK rodicak do 3 rokov už zrušili...tak zo SR nemám nič ..no bez tak stále kvôli prídavkom na deti musím do ČR dokladovať tieto veci....

deginko
2. máj 2023

No myslím si,že už nárok nemáš,takisto ako ho nemám ani ja... pretože v ČR je vyšší rodicak ako na SR...vybavovala som to v októbri 2022 ...a nemyslím,že bude rozdiel medzi Rakúskom a CR...teda jedine,žeby si ho mala nižší ako je na Slovensku...a to si nemyslím...ako vravím,takto to fungovalo roky rokúce...no už to zrušili...ale fakt nvm ako to majú dohodnuté s Rakúskom...mne po podaní žiadosti na SR asi na druhý deň volalila šéfka z toho oddelenie,že žial sa to zrušilo a nebudem mať nárok lebo som dostala mnohonásobne vyšší z ČR

vroni
2. máj 2023

@anonym, no nemáš. Mam tento rok už tretiu exekúciu, kde to poisťovňa vymáha späť (som zamestnávateľ, exekúcie nie su moje osobne). Ale ak si myslíš, vyskúšaj 🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️

autor
2. máj 2023

@deginko no tak to je nová info pre mňa teda ,nechápem prečo mi to potom tvrdila úradníčka v AT ,že si žiadať môžem 😶😶🤷 nerozumiem ...

autor
2. máj 2023

@vroni netreba byť hneď arogantný ...ja sa do toho nevyznám preto sa pýtam ,lebo mám len info,že po skončení si mám žiadať na SK ,vôbec som netušila že už sa to nedá ... Teda žena ostane bez príjmu .. len nechápem prečo mi v AT tvrdia opak :/

vroni
2. máj 2023

@deginko, ono Rakúšania rátajú inak, preto aj rodičovský dostaneš vypočítaný na dni a nie na mesiace. A potom sa to preratava na celkové sumy v tej ktorej krajine a porovnáva. Ale momentálne je poisťovňa ako utrhnuta z reťaze a naháňajú peniaze spôsobmi, ze mafia bledne závisťou.

deginko
2. máj 2023

Ja som tiež o Tom nevedela a klasický pri druhom dieťati som si nastavila pekne vysoký rodicak z ČR,že však ako pri prvej dcere to tak bolo....no a hold,išla som požiadať tu na SR v októbri a zamietnuté a ostala som teraz bez peňazí a to bude mať malý 3 roky až koncom júna...bola som nahnevaná,že má NATO neupozornili na úrade,že už to neplatí,lebo by som si zvolila vyplácanie rodicaku v cr minimálne do jeho 3r až neostanem úplne bez príjmu...ale žiaľ už sa nedalo nič robiť....takže nemyslím,že u teba to bude iné.A hlavne pani na úrade práce v AT to podľa mňa ani nezaujíma či dostaneš či nie...

deginko
2. máj 2023

Ale žiadosť si určite môžeš podať,musíš doložiť potvrdenie o ukončení poberania rodičovského z Rakúska v ktorom bude uvedené koľko ti bolo tam vyplatené...čiže nemôžeš podať žiadosť skôr ako nedostaneš potvrdenie teda rozhodnutie o ukončení tam...a podľa výšky,ti príde rozhodnutie či ti uznajú alebo zamietnu...takže sa nemusíš báť podať žiadosť...

mamina7070
2. máj 2023

nebudes mat uz narok na rodicak zo slovenska (okrem dobodu vycerpabia max hodnoty tak aj kvoli zamestnaniu manzela v at

vroni
2. máj 2023

@anonym, no dovoľ!!! Kde som hneď arogantná? Žiadať môžeš, ale ma to svoje ale aj keď ti to schvália. To nie je arogantne, to je fakt.

autor
2. máj 2023

@deginko ďakujem za vysvetlenie . No nepotešila si ma :( ... Keď nám to ženská čo má na toto firmu vybavovala ,dala nám to na dva roky aby sme mali vyšší a neupozornila nás ,že už na sk nebudeme mať nárok potom .. takže vlastne ani nemá význam si teda žiadať však

autor
2. máj 2023

@vroni poznámka ,čo by som ešte nechcela ,bola naozaj trošku mimo ... Ja s tým nerobím ,mám prvé dieťa a bolo mi to takto všade tvrdené ,že to takto je, preto som sa pýtala.. uceny nikto z neba ešte nespadol 🤷 ...

vroni
2. máj 2023

@anonym, nuž, za cudzie príspevky nezodpovedám. Ja som nič také nepísala.

vroni
2. máj 2023

Inak, keď tu už tak šírim dobre spravy, pozrite si, dokedy mate schválené rodinné prídavky. Aby to "bez príjmu" nebolo úplne doslovne, to tiež robia veľmi radi....

deginko
2. máj 2023

No v podstate to význam nemá žiadať,lebo určite ti to zamietnu...vieš,ja neviem presne kedy sa to zmenilo,v ktorom roku...čiže vtedy keď vám to vybavovala tá osoba,ešte to možno bolo aktuálne to fakt netuším,ale ja si myslím,že to mohlo byť fakt cca rok 2020..lebo ešte január 2020 som dostala posledný rodicak zo SR..takže niekedy potom už musela nastať zmena...

fialova36
2. máj 2023

Ahoj, dvakrat som ziadala doplatok rodicovskeho zo SR a dvakrat bez problemov. Nič som nemusela at vrátiť. V at mi nárok skoncil a tým, že som zamestnana na SR, som mala nárok na doplatok. Ak máš otázky, kľudne mi napíš správu.

autor
2. máj 2023

@fialova36 ďakujem píšem ss

autor
2. máj 2023

@deginko nám to riešila v roku 2021 až .. no som z toho hrozne zmätená teda 😏🥴

lienka.7
2. máj 2023

Milá @autorka pokial ti muz robi v AT, tak určite si tu podávať nič nemusíš. Lebo ta odkazu na AT. jednoducho na SK rodicak nedostaneš, ani keby si ho nepoberala v AT. aj vtedy by ta odkázali na AT. tam už si si "vybrala" cize nemáš uz narok na nic

autor
3. máj 2023

Tak milé ženy (aj nové ktoré toto budú čítať ) , my sme mali schválenú RP v AT na 2 roky (škoda že nám to nedala ženská na 2,5) ale to je jedno. Na SK si môžem požiadať keď bude mať malý 29 mesiacov (nakoľko v Rakúsku je Max doba na poberanie 2,5 roka a je im jedno či som to mala na 1..2 ..alebo 2,5 roka ,skôr žiadať nemôžem ) a normálne mi ho začnú vyplácať až do jeho 3 rokov. A to mi už ani zmluva nebeží ,som evidovaná na UP ako nezamestnaná.. takže áno vyplácajú na SK rodičak aj po skončení poberania v iných krajinách ... Píšem aby mali info aj žienky ,ktoré toto možno práve riešia . Volala mi dnes priamo pani z úradu ,ktorá tieto veci rieši ;)

deginko
3. máj 2023

Tak potom je tam predsa len rozdiel,z ktorej krajiny to bolo vyplácané.Ja som tiež vedená ako nezamestnaná a vidíš zamietli mi to