Rodičovský príspevok z Rakúska

mon_ben
25. dec 2021

Zdravím maminky, manžel pracuje v rakúsku, ja som pracovala celý čas iba na Slovensku. Materskú som poberala tiež zo slovenska, avšak rodinne prídavky sme zostali z rakúska (zatiaľ v štádiu vybavovania). Kde mam žiadať o rodičovský príspevok? Na úrade práce mi povedali, že v rakúsku (nejde mi to do hlavy keďže som tam nikdy nepracovala). Ale máte s tým skúsenosti, resp ak v rakúsku kde a co k tomu treba? Ďakujem

sussana29
25. dec 2021

@mon_ben materskú aj rodičovský som poberala normálne zo Slovenska. Pri prvom synovi som ešte dostávala aj doplatok z Rakúska, ale teraz pri dcérke by mi už nič nedoplacali, keďže mám ten vyšší rodičovský.

sussana29
25. dec 2021

@mon_ben rodinné prídavky dostávam tiež zo Slovenska a z Rakúska mi chodí doplatok.

mon_ben
autor
25. dec 2021

@sussana29 a kedy to bolo? Resp aj v rakúsku trebalo podat žiadosť?

mon_ben
autor
25. dec 2021

@sussana29 resp ako a kde treba žiadať v rakúsku ten doplatok, pripadne celý príspevok?

nikdenikto
25. dec 2021

@mon_ben na sk dostávam 25€, Rakúsko dopláca. Nám to vždy vybavuje človek čo sa tomu venuje. Musíme dokladat potvrdenia o pobyte, rodný list, teraz aj potvrdenie o návšteve škôlky atd.

sussana29
25. dec 2021

@mon_ben nám všetky podklady a papiere dala pani, ktorá sa tomu venuje. Ale ak si brala materskú z SK mali by ti dať aj rodičovský zo Slovenska.

mon_ben
autor
25. dec 2021

@nikdenikto to sú rodinné prídavky. Tie nám vybavovala firma co sa tým zaoberá. Materskú som poberala zo Slovenska. Rodičovský príspevok, ktorý nasleduje po materskej (u nás cca 380€), tiež poberate z rakúska? Toto mi

sussana29
25. dec 2021

@mon_ben teraz som na rodičovskej a poberám tých 380€ iba zo Slovenska, nič viac.

nikdenikto
25. dec 2021

@mon_ben aha, zle som pochopila, nie.... rodičovsky 380€ som povedala len tu na SK

mon_ben
autor
25. dec 2021

@sussana29 tak potom nechapem prečo mi pani na úrade tvrdí, že mám žiadať v rakúsku. A tým pádom neviem co mam robiť a kde co žiadať

mon_ben
autor
25. dec 2021

@nikdenikto a tam sa neplatí dorovnavaci rozdiel?

eibenka
26. dec 2021

@mon_ben my sme teraz tiež v štádiu riešenia 😊
Mne bolo na upsvar vysvetlené, že ak si mala pred nástupom na materskú pracovný vzťah na SVK berieš rodinné prídavky, materskú a potom rodičovský na SVK s tým že si na finanzamte v at môžeš požiadať o doplatenie rozdielu na pridavkoch, keďže ti tam manžel pracuje. Rodičovský z at nedostaneš. Ale ak to chcete skúsiť to treba žiadať zdravotnú poisťovňu v at 😉 tam kde je manžel prihlásený.
To sú info čo mám ja 😉 možno som nejak pomohla

mon_ben
autor
27. dec 2021

@eibenka tiež si myslím ze nemám dôvod dostať rodičovský z rakúska. No ale ako to ja mam vysvetliť tej pani na upsvar, resp neviem kde a ako to mam začať riešiť 🤷‍♀️🤦‍♀️

pieksamaki
27. dec 2021

@mon_ben musis si vypytat potvrdenie ze nemas narok bud z rakuska alebo krajiny kde ziadas....a s tym potvrdenim do druhej krajiny...ako ked dokladujes nieco...na co mas narok...a podobne....napr.ked sme riesili hypoteku som musela mat od zamestnavatela potvrdenie...ze mam nejaky prijem...alebo z upsvr som dokladovala potvrdenie od do obdobie materskej a rodicovsky...aj presnu vysku...abg banka vyhodnotila....a taketo postupy...proces je aj pri davkach ako rodicovsky...len trosku zmeneny..vzdy si ziadaj potvrdenie o danom zamietnuti alebo naroku.....
Maminka pred tebou ti poradila najlepsie...poziadaj v AT...

pieksamaki
27. dec 2021

@mon_ben podla mna je pani iba zle informovana...vzdy si vyziadaj zakon v ktorom si to mozes dostudovat....ked nevie....tak dodatocne asi posle linkom na mail...kde sa docitac...aj v prikladoch k danej situacii...lebo naozaj je to niekedy individualne...tymi podmienkami

mon_ben
autor
29. dec 2021

@pieksamaki rozumiem, ale ako pani vyššie píše, že rodičovský z rakúska nedostanem. Ja som ale stratená v tom, kde by som to potvrdenie ze nemam naň nárok mala žiadať/dostať. Nemám s prácou /zákonmi /úradmi v rakúsku absolútne žiadnu skúsenosť.

mon_ben
autor
29. dec 2021

@pieksamaki no to je tiež kapitola. Predtým ako človek potrebuje niečo riešiť si musí najprv sám všetko naštudovať a potom by ma mali min spravne nasmerovať co a ako presne. Alebo aj nie no (bohužiaľ realita).

mon_ben
autor
29. dec 2021

@eibenka viete mi možno prosím poslať link kde budem mat bližšie info ci konkretny kontakt?

majuska77
9. feb 2022

@mon_ben moj manzel pracuje v AT, ja som iba ba SK pracovala.Pri prvej aj druhej dcere mi prislo dorovnanie aj rodicovskeho prispevku. Teraz pri tretej dcere neviem ako to bude zatial nic neposlali, ale asi teda preto ze sa zvysoval ten rodicak. Ale ten rodicak uz nejde cez finanzamt.