Výpočet materskej a nárok na materskú

vevka02
1. nov 2012

Prosím Vás, vie mi niektorá vysvetliť ako sa vypočítava materská a kedy mám na ňu nárok? Najprv sa poberá materská a potom rodičovský? Chceli by sme totiž bábo, ale bojím sa, či to vôbec z minimálnych miezd budeme schopní utiahnuť...

evittam
23. apr 2017

@ouroboros Zisk ti nepomoze, ty potrebujes max.VZ pre odvody do SP. Za r.2016 to bolo cca 1300Eur.

evittam
23. apr 2017

No a za r.2016 to uz aj tak nestihnes, jedine ze uz by si platila odvody z max.VZ.

katarinka289
23. apr 2017

@ouroboros mozes,ale najskor musis rok platit tie vysoke odvody a az potom istna matersku.Zivnost prerusovay nemusis.Odvody za teba bude odvadzat stat.Niekto pisal,ze zdravotne sa musi,ale mm zivnostnik pocas materskej neodvadzal nic.Ved by mu to potom pri zuctovani sj tak vratili

ouroboros
24. apr 2017

@katarinka289 @evittam ďakujem dievčatá,takže si asi veľmi nepomôžem 🙂 to je blbosť platiť rok vysoké odvody a potom mať pol roka relatívne vysokú materskú...

evittam
24. apr 2017

@ouroboros Materska nie je pol roka ale 8.5mesiaca. A ak splnas podmienku 270dni NP za posledne dva roky pred porodom tak by si mozno ani nemusela platit rok vysoke odvody. @zalka co ty na to, ako v takomto pripade? 😉😊

ouroboros
24. apr 2017

@evittam a čo ak teraz podam daňové a živnosť na jeseň prerusim? Do konca júna či júla
(neviem to) sa platia odvody podľa starého VZ. Živnosť mám od októbra 2014, ale odvody som začala platiť až od leta 2016.

evittam
24. apr 2017

Ty konecne pochop,ze tvoje DP nema nic spolocne s vyskou MD. Tebe nepomoze mat zisk aj milion pokial nemas VZ pre odvody vyssi.
Pockaj co poradi @zalka.

evittam
24. apr 2017

@ouroboros A si uz tehotna? A vlastne ty si podmienku 270dni NP dosiahla len nedavno....a predpokladam,ze platis z minima?

ouroboros
24. apr 2017

@evittam OK,pokúsim sa to pochopiť 🙂 vo svojej ekonomickej naivite som sa domnievala,že ak mi vypočítavajú výšku odvodov zo zisku, tak to týmto ovplyvním.

ouroboros
24. apr 2017

@evittam do zdravotky platím stále, aj pred založením živnosti som bola samoplatca, najprv minimum, od júla 2015 to mám navýšené na nejakých cca 80€. Do SP od júla 2016. Prepáč,ak sa nevyjadrujem správne,pre mňa sú tieto veci des.

vodnarik86
24. apr 2017

@ouroboros hovorime o tom, ze si platis nemocenske, pravda? To, ci a kolko si platis zakonne odvody do zdravotnej poistovne s tym nema nic spolocne pokial viem.

ouroboros
24. apr 2017

@vodnarik86 áno, ja len pre istotu som to takto rozpísala, mám v tom zmätok

zuzana271
24. apr 2017

Baby a ako to je, moja mala bude mat v auguste 3 roky, keby ze chcem dalsie dieta...nezamestnam sa...dostavam pri druhom dietati len rodicak? Alebo ked sa zamestnam...tak po kolkych dnoch mam narok na matersku...keby som chcela znova otehotniet?...vdaka

majusqa77
24. apr 2017

@zuzana271 kedy ti skoncil PP?

zuzana271
24. apr 2017

Este v septembri 2014

enusamt
24. apr 2017

@zuzana271 rodičák budeš dostávať len do jej troch rokov /posledná dávka v septembri za august/ ... pokiaľ by mala zlý zdravotný stav, tak sa dá predlžiť, ale inak nie...
pokiaľ sa zamestnáš, tak musíš mať znova 270 dní NP, aby si mala nárok na ďalšiu materskú...

enusamt
24. apr 2017

@zuzana271 teraz som si lepšie prečítala tvoju otázku... áno, keby si ostala doma a narodilo by sa druhé, tak po pôrode by si dostávala len rodičák na druhé a prídavky na obe deti...

zuzana271
24. apr 2017

Ok...vdaka...a este sa opytam...keby som dala malu v septembri do skolky...a nasla by som si len prigadu...aj vtedy sa mi rata tuch 270 dni...ci iba pri plnom pracovnom pomere

katarinka289
24. apr 2017

@evittam tie vysoke odvody by musela platit z tohto danoveho(ak si dala odklad a nepodala ho do kobca marca) Vyssie odvody by platila od augusta za Jul...ak by aj v decembri isla na matersku,vysku jej vypocitju este z odvodov,co platila v r.2016

evittam
24. apr 2017

@katarinka289 To nie je take iste. Fakt v tomto pripade neviem dobre poradit. Urcite bude vediet zalka. A vyzera,ze este nie je tehotna, tak tazko pojde na MD tento rok. A bol tu uz podobny pripad a myslim si,ze jej by sa stacilo zamestnat na 90dni bez PN a OCR na max.VZ a pocitala by sa MD z toho.

evittam
24. apr 2017

@katarinka289 To ostatne velmi dobre viem.
@zuzana271 No ak to bude dohoda na pravidelny prijem kde sa odvadzaju odvody na NP tak aj tie dni sa pocitaju.

zalka
24. apr 2017

@ouroboros v akej výške mesačne platíš odvody do SP, napíš presnú sumu ...

ouroboros
24. apr 2017

@zalka od júla 2016 platím minimálne odvody 146,35 €. Termín mám začiatkom decembra, takže na materskú nastúpim asi v novembri.

zalka
24. apr 2017

@ouroboros no takže MD ti vyrátajú z VZ z roku 2016 platíš minimálne odvody, tj. z pohľadu zákona si ako osoba čo má minimálnu mzdu, takže dostaneš MD 75% z 429e .
Lebo to je vymeriavací základ z ktorého si platíš odvody ( teda z ktorého si platila v roku 2016 odvody )

ouroboros
24. apr 2017

@zalka ďakujem veľmi pekne za radu. Takže to teraz už nijak nezmením, nevadí.

zalka
24. apr 2017

@ouroboros jediná možnosť
zamestnať sa u niekoho z vysokým platom a prerušiť alebo ukončiť živnosť,
po 90 odpracovaných dnoch bez PN a OCR bude v takom prípade rátaná MD z toho zamestnania

ouroboros
24. apr 2017

@zalka čiže toto dokážem len ako zamestnanec a nie ako živnostník? to je choré. ale fakt vďaka za rady. možno to tak poriešim, ale asi mi to za to nestojí.

zalka
24. apr 2017

@ouroboros áno presne tak, toto môže urobiť len zamestnanec, a tiež ak by si neukončila živnosť tak by si to zamestnanie nevyužila ...

nivea777
24. apr 2017

@zalka ahoj..prosim ťa,je pre szčo,ktorý si plati minimálne odvody "vyhodnejsie" ist na MD az v roku 2018 aby sa mu VZ ratal z roku 2017 ?? Samozrejme,ze necakam velky rozdiel v sume

zalka
24. apr 2017

@nivea777 podla mna stačí živnosť ukončiť a znovu obnoviť a už bude rátané z vyšších tohoročných odvodov .. ale naozaj rozdiel je minimálny
VZ 429r ... 75% ... 321,75e MD
VZ 441,50e ...75% ... 331,13e MD