Výpoveď dohodou počas trvania rodičovskej dovolenky

egyptanka
5. sep 2011

Ahojte potrebujem radu.
Ku dnu 31.8.2011 som ukoncila pracovny pomer so zamestnavatelom dohodou (nadbytocnost) a to pocas trvania mojej rodicovskej dovolenky (ta trva do 12.4.2012). Dovod bol vyplatenie vyssieho odstupneho ak to spravim do konca augusta.
Teraz ovsem mam taketo otazky.

1. Som povinna sa nahlasit na urad prace a prerusit rodicovsku dovelenku alebo mozem nadalej rodicovsky prispevok?
2. V pripade rodicovskej dovolenky, som povinna platit dobrovolne nejake odvody? (napr. do fondu nezamestnanosti, zdravotne a pod.) ... resp. je potrebne nikde nahlasit, ze uz nie som zamestnancom na rodicovskej dovolenke ale nezamestnana na rodicovskej dovolenke?
3. v prípade ak sa mi nepodari najst pracu tak sa po ukonceni RD mam nahlasit na urad prace? budem mat narok na vyplatu podpory v nezamestnanosti a v akej vyske? (mam si teda platit DPvN?)

liza24
14. sep 2012

ahojte babenky...prosim o radu.od 23.12.2009 do 7.7.2010 som bola na MD a potom na RD.RD mi konci 22.1.2013 a som stale v PP.do prace nastupit nemozem,lebo medzi tym som sa prestahovala a musela by som denne tocit 150km,malu mi do skolky od januara nezoberu takze nic ine mi asi nezostava ,len sa hodit na podporu.no a k tomu mam nejake otazky...pocas MD mam narok na dovolenku to viem,ale na kolko v mojom pripade za rok 2010?za rok 2009 som vsetko vycerpala..niekde som citala,ze existuje novela zakona,ze ak sa hodim po RD na podporu tak sa mi vyska podpory vyratava z platu,aky som mala pred nastupom na MD???lebo aj to som tu citala,ze ak noedrobim min.1 den,tak z minimalnej???pred nastupom na MD som mala dobry plat,ale ak by som po skonceni RD nastupila co i len na 1 den(je to mozne)do prace ,vybrala dovolenku prip.odstupne tak by sa mi podpora vyratala z tej jednej mzdy?dobre som pochopila???a ako by som to mohla vyratat,o aku sumu by islo...ci mam narokovat k tomu aj odstupne alebo staci preplatenie dovolenky( chcem byt ferova voci zamestnavatelovi,aj oni boli vzdy voci mne)?a este podotykam,vsetky podmienky splnam na poberanie podpory.jaaj dobre som sa rozpisala,ale chcem mat vo vsetkom jasno,aby som potom nebola prekvapena.....dakujem vam vopred za odpovede

evazvarikova
28. sep 2012

Babenky a ked nie som vydatá, ale žijem s otcom dieťaťa v spoločnej domácnosti môže poberáť on RD ked pôjdem ja na podporu /asi nie /? dik

mandelka
21. okt 2012

@gapa @mima595
baby, zivotna situacia sa nam skomplikovala, tak prosim o radu:

Takze najprv datumy pre presnost:
od 2.9.2009 TPP
od 2.2.2010 MD 28tyzdnov – (asi) do 15.8
do 15.3.2012 (narok na)RD,
TPP trva
RD mi konci v piatok(„kolka radost“) 15.3.2012. mala chodi do skolky.
Keby som ale chcela ist na podporu este v decembri tohto roku, teda skor, ako mi skonci RD,ako postupovat? (predpokladam, ze narok na na subeh RP a podpory nie je) . Ako by sa toto dalo obist? Da sa este presunut RP na manzela? (szco, v sucasnej dobe PN a vyzera to bohuzial na dlhsie, kedze sme nic extra nepriplacali, davka je malicka, preto potrebujeme aj druhy prijem- teda moju podporu- teraz). Co by pre mna presunutie RP na manzela znamenalo(kde treba co obehat)? Predpokladam, ze treba ist na UPSVaR-SP poziadat o ukoncenie poberania RP na moju ziadost, vypisat ziadost o RP na manzela, dalej odhlasit sa zo SP ako osoba starajuca sa o dieta (teda z dochodkoveho poistenia statom) -ak ano, odkedy? Ked mi dajme tomu vyda UPSVaR potvrdenie, ze som poberala RP do novembra 2012, teda dovtedy by mi trvalo aj ZP, na kedy mam dat skoncenie TPP? (kedze 1.12 vychadza sobota), dat to az na pondelok? Teda ak mi skonci pp dohodou k pondelku 3.12 , rozpocitava sa mi VZ na tri dni. Bude stacit preplatena dovolenka na dosiahnutie max. vysky podpory v nezamestnani?Co sa dovolenky tyka- za r.2009 mi ostala dovolenka 4dni (no neprepadla mi uz nahodou?) + dovolenka za obd. na MD 2010 (viem, ze to nie je celych 20dni ako za cely rok, ale ma byt kratena- o kolko teda? ostalo mi predpokladanych cca10dni?)
Kolko dni mam teda narok na preplatenie dovolenky? Je to 4(r2009)+10(r2010)? Priemerny mesacny zarobok mam 600eur (teda ak spriemerujem mes. hrubu mzdu sept09-jan10/5mes=608eur) teda hadam pocitam spravne, ze priemerny denny zarobok je 20eur. Zamestnana som bohuzial len „na papieri“, takze si odvody z tej poslednej vyplaty platim sama. Co je pre mna teda vyhodnejsie, aby som co najlacnejsie dosiahla max. podporu? Budem musiet okrem preplatenej dovolenky ist na DPvN na tie tri dni, ked mi bude bezat soc.poistenie ako zamestnancovi? (t.j.28eurx3?)alebo si radsej dat mesacnu mimoriadnu odmenu/odstupne? (odvody zo 600eur t.j.?XY?). Alebo radsej az v pondelok 3.12 vycerpat 1 den dovolenky, zvysok dat preplatit a ukoncit TPP az v utorok?od stredy registracia na upsvar.
No neviem baby, radte, ako to bude podla vas najlepsie. Tlaci ma fakt, ze manzel si bohuzial na par mesiacov od zarobkovej cinnosti musi „oddychnut“ a tak je nas spolocny prijem teraz dost okresany 😢(

mima595
21. okt 2012

@mandelka
RD mi konci v piatok(„kolka radost“) 15.3.2012.ASI 2013???? mala chodi do skolky.
Keby som ale chcela ist na podporu este v decembri tohto roku, teda skor, ako mi skonci RD,ako postupovat? (predpokladam, ze narok na na subeh RP a podpory nie je) . Ako by sa toto dalo obist? Da sa este presunut RP na manzela? ANO
(szco, v sucasnej dobe PN a vyzera to bohuzial na dlhsie, kedze sme nic extra nepriplacali, davka je malicka, preto potrebujeme aj druhy prijem- teda moju podporu- teraz).
Co by pre mna presunutie RP na manzela znamenalo(kde treba co obehat)? Predpokladam, ze treba ist na UPSVaR-SP poziadat o ukoncenie poberania RP na moju ziadost, vypisat ziadost o RP na manzela, ANO
dalej odhlasit sa zo SP ako osoba starajuca sa o dieta (teda z dochodkoveho poistenia statom) -ak ano, odkedy? TAM SA ODHLASIS DNOM NASTUPU DO ZAMSETSNANIA, ALE ZASE SA PRIHLASIS PO PODANI VYPOVEDE....
Ked mi dajme tomu vyda UPSVaR potvrdenie, ze som poberala RP do novembra 2012, teda dovtedy by mi trvalo aj ZP, na kedy mam dat skoncenie TPP? (kedze 1.12 vychadza sobota), dat to az na pondelok? Teda ak mi skonci pp dohodou k pondelku 3.12 , rozpocitava sa mi VZ na tri dni. TOTO NIE JE DOBRE, DAJ UKONCENIE PP OD PONDELKA
Bude stacit preplatena dovolenka na dosiahnutie max. vysky podpory v nezamestnani?
Co sa dovolenky tyka- za r.2009 mi ostala dovolenka 4dni (no neprepadla mi uz nahodou?) NIE+ dovolenka za obd. na MD 2010 (viem, ze to nie je celych 20dni ako za cely rok, ale ma byt kratena- o kolko teda? ostalo mi predpokladanych cca10dni?)
Kolko dni mam teda narok na preplatenie dovolenky? Je to 4(r2009)+10(r2010)? Priemerny mesacny zarobok mam 600eur (teda ak spriemerujem mes. hrubu mzdu sept09-jan10/5mes=608eur) teda hadam pocitam spravne, ze priemerny denny zarobok je 20eur. Zamestnana som bohuzial len „na papieri“, takze si odvody z tej poslednej vyplaty platim sama. Co je pre mna teda vyhodnejsie, aby som co najlacnejsie dosiahla max. podporu? Budem musiet okrem preplatenej dovolenky ist na DPvN na tie tri dni, ked mi bude bezat soc.poistenie ako zamestnancovi? (t.j.28eurx3?)alebo si radsej dat mesacnu mimoriadnu odmenu/odstupne? (odvody zo 600eur t.j.?XY?). Alebo radsej az v pondelok 3.12 vycerpat 1 den dovolenky, zvysok dat preplatit a ukoncit TPP az v utorok?od stredy registracia na upsvar. TOTO VSETKO SI OVER U ZAMESTNAVATELA, LEBO MI TI MOZME PORADIT,ALE AJ TAK ZAVISI OD TOHO, CI TI VYJDE CZ NA 1 DEN ASPON 78e...OD TOHO VSETKO ZAVISI..VSETKY VYPOCTY
No neviem baby, radte, ako to bude podla vas najlepsie. Tlaci ma fakt, ze manzel si bohuzial na par mesiacov od zarobkovej cinnosti musi „oddychnut“ a tak je nas spolocny prijem teraz dost okresany (

mandelka
21. okt 2012

a este doplnim -evidenciou pocas r.2012 chcem stihnut aj posudzovanie na prispevok pre zacinajucich szco ''po starom'', lebo po novom roku je treba byt v evidencii 1 rok, ak sa chcem uchdzat. pre tieto udalosti sa ponahlam ..srdecne dakujem za vsetky rady k mojemu predoslemu prispevku...

mandelka
21. okt 2012

@mima595 v prvom rade, dakujem za promptnu odpoved, ano RD trva do 15.3.2013.
..na SP ako osoba starajuca sa o dieta (teda z dochodkoveho poistenia statom) SA ODHLASIS DNOM NASTUPU DO ZAMSETSNANIA,....teda toho 30.11,2012 moze byt nastup do prace alebo az od soboty 1.12 po skonceni RD?ukoncenie TPP teda dam k pondelku 3.12, ten 1 den volna vycerpam teda kedy? cez vikend? (aj ked vikendy nerobim?nevadi to? ci v piatok, ked este bude fakticky trvat RD? lebo sa mi zda, ze som niekde citala, ze odvody odvedene pocas RD sa nerataju, teda, ze sa odvadza len ZP nie SP pocas RD., ake zhruba su odvody, ak si dam 1mesacne (600eur) odstupne?

bubutko
5. nov 2012

Ahojte, prosim o radu, kto vie prosim nech poradi. Som zamestnana na dobu urcitu (v zmluve mam ze mi tato doba uplynie dnom nastupu mojej predchodkyne z RD do prace). Takze neviem presne kedy mi zmluva skonci, ale kazdopadne od buduceho tyzdna idem ja na MD. Chcem sa spytat, ze ak budem na MD alebo RD a ona nastupi, cim mne skonci zmluva na dobu urcitu, co mam urobit? Musim sa hned zahlasit na urade prace? Pridem tym o rodicovsky prispevok? A mam vobec narok na podporu ak som nedostala vypoved, ale mi iba skoncila pracovna zmluva uplynutim dohodnutej doby? Alebo urad prace neriesit a treba platit nejake socialne odvody zvlast? Obavam sa ze z RD budem musiet este platit odvody a nic mi nezostane.

majka95
6. nov 2012

Dobrý deň, vie mi niekto poradiť? Som na RD a prac. pomer som mala na dobu určitu, ktorý mi skončil v márci 2012. Mala som to niekde oznámiť,že mi skončil prac. pomer? RP mi končí v apríli 2014.Mala by som nárok na podporu?Pracovala som od roku 2004 až do 2012 ,na materskú som nastúpila v márci 2011.Nevznikne mi nejaký nedoplatok ak som sa nenahlásila na úrad práce? Zatiaľ veľmi pekne ďakujem za odpoveď

d198815
16. nov 2012

ahoj chcela by som sa spytat, v roku 2008 som som sa zamestnala v istej firme o rok neskor som nastupila na materdsku, tento rok som poziadala o vratenie sa do prace, tym ze som mu pisomne poslala ziadost, no on mpre mna nemal pracu tak som dostala vypoved s odstupnym a pokracovala som dalej v RD-dufam ze som to nemusela nikam hlasit, no a teraz otazka
tento mesiac mi konci RD, konkretne 30teho a dozvedela som sa ze som mala narok na podporu, myslite ze mozem este tarez prehlasit RD na otca a ja nastupit na podporu???v polovici mesiaca sa to asi neda co???
dakujem za odpoved no skor ma zaujima to ze ci som to mala niekam hlasit ked som dostala vypoved

evita68
16. nov 2012

@d198815
nárok na podporu máš, ak si bola zamestnaná a teda poistená v nezamestnanosti za posledné tri roky 270 dní..
prečo chceš predhlásiť RD na otca? dotiahni to na RD do konca ty a potom sa zaeviduj na úrade práce..

Hlásiť si to nemusela nikde..

kiya
27. dec 2012

@evita68
@mima595 zienky mozem aj ja poprosit o radu?
zamestnana som nepretrzite od roku 11. 2006 az do teraz, je to sice jeden clovek, ale prehadzoval ma papierovo do druhej firmy 2. 2010, kde som doteraz, vypoved je teraz 31.12.2012 (vraj chce zrusit firmu, ale nepatram) vypoved je dohodou,
- takze na UP sa hlasim az po skonceni rodicaku
- budem mat aj potom narok na podporu (ak sa mi nepodari najst nove posobisko) nemusim tam ist hned po podpisani vypovede?
- moze mi vyplatenie dovolenky nejak ovplyvnit vysku podpory? ci uz do plusu alebo minusu?
- tych 270 dni nemusi byt odpracovanych v jednej firme a rata sa tam aj PN aj RP?
neviem este co budem potrebovat, ak by vas neico napadlo, poradite?
tento zoznam papierov mi ma dodat, nieco uz dal, nieco este doda
- potvrdenie o zdanitelnej mzde
- zapoctovy list
- vypoved
- potvrdenie zamestnavatela na ucely na davku v nezamestanosti
- evidencny list dochodkoveho zabezecenia
este vas neico napada?
moc diky

anezur
19. feb 2013

Dobrý deň,
prosím o radu v súvislosti s garančným fondom. Som na rodičovskej dovolenke. Zamestnávateľ ide dať firmu do konkurzu. Podľa nového Zákonníka práce mám narok na odstupné vo výške 2 mesiacov. Zamestnávateľ mi ponúka v Dohode o ukončení pracovného pomeru odstupné vo výške 3 mesiacov. Je to v poriadku? Vyplatí sociálna poisťovňa dávku podľa toho, čo je uvedené v Dohode alebo len do výšky podľa Zákona? Ďakujem za odpoveď. Príjemný deň prajem.

evita68
19. feb 2013

@anezur najviac ti preplatia z GF 2358 eur.. zamestnávateľ ti dá potvrdenie pre SP, kde bude uvedená výška, koľko ti dlží..
koľko pracuješ vo firme?

anezur
19. feb 2013

dakujem za odpoved 🙂 4 roky (vratane RD). takze je to v poriadku, ked podla zakona je narok na 2 mesiace a on mi potvrdi 3, a pojde do konkurzu? SP take veci nevadia?

janie100
4. mar 2013

ahojte, citam v kratkosti vase prispevky a rady, ja mam len jeden dotaz, pisete tu, ze pokial skoncil pracovny pomer skor ako rodicovska dovolenka, nie je potrebne sa hlasit na UPSVaR, to sa vsak tykalo roku 2012, platia tie iste podmienky aj pre tento rok, konkretne moj pripad - v polke februara som skoncila pracovny pomer so zamestnavatelom dohodou a od aprila nastupujem do noveho zamestnania, medzitym vlastne pracu nemam, ale som na RD a poberam rodicovsky prispevok - je potrebne sa preto hlasit na urade prace? Dakujem vopred za odpoved, ktora snad pomoze aj inym mamickam, Jana

evita68
4. mar 2013

@janie100 hlásiť sa na úrad práce nie je povinnosť, ale možnosť.. pokiaľ poberáš RP by ťa ani nezaevidovali

janie100
4. mar 2013

dakujem za info, myslela som si to, no nebola som si ista...uz druhy tyzden to neviem zistit z uradu prace, neviem sa im dovolat, nik mi nedviha a ani na moje maily nik doteraz neraagoval, tak som skusila toto forum a ako vidim, uspesne a rychlo, dakujem este raz za odpoved, Jana 🙂

beacan
20. sep 2013

Kocky ak mi trva rd do 29.11.2013, zamestnavatel so mnou ukonci pp a dostanem odstupne mam narok na podporu, zmluvu mam na dobu neurcitu, som vo firme od roku 1997.

liz_lemon
20. sep 2013

@beacan ano, budes mat narok

potvorkaniki
2. nov 2013

@mima595 ahoj, poprosim o radu. Od 4.8.2011 som na RD a 15.3.2013 mi skoncil pracovny pomer na dobu urcitu. Mozem poziadat o podporu a odkedy mi zacne plynut? Samozrejme RP prehlasim na priatela. dakujem za radu.

mima595
3. nov 2013

@potvorkaniki - od kedy do kedy ti trval PP??

potvorkaniki
3. nov 2013

@mima595 PP som mala na dobu urcitu (zastupovanie pocas MD) od 10.3.2010 do 15.3.2013. Dakujem

mima595
3. nov 2013

kedze splnas podmienku byt poistena 2 roky za posledne 3 roky..u doby urcitej staci za posledne 4 roky, ale vetdy mas narok na podporu iba 4 mesiace..takze...mas narok na podporu..rodicak prehod na manzela...lenze pravdepodobne budes mat podporu ibav minimalnej vyske...

matkamirko
4. nov 2013

@mima595 chcem sa spytat, citam, ze pokial sa ziada o podporu v nezamestannosti, pokial bol pracovny pomer na dobu urcitu, tak podpora je iba 4 mes. ? Alebo je to iba v tom pripade, ak sa berie do uvahy 4 rocne obdobie na VZ? Dakujem 🙂

mima595
4. nov 2013

@matkamirko - v zakone je to uveden takto, ake maju usmernenie na UPSVaR neviem...

gaggy
11. jan 2014

Ahojte 🙂 rada by som znova otvorila tuto temu a potrebovala poradit. 9/13 mi skoncila materska, nastupila som na rp, 11/13 som nastupila do prace, zaziadala o prispevok na jaslicky cim mi zobrali rp a prispeli na jasle. K 1.1.14. som zrusila pp dohodou, zrusila som prispevok a isla zaziadat o rp, kde mi pani povedala, ze nemam narok na rp, lebo manzel pracuje v Rakusku a ma si to on zaziadat tam. Pani zlata,ale nemala zaujem mi vysvetlit preco a kde sa ja mam teraz hlasit ked som vlastne nezamestnana a nikto za mna neplati odvody. V pondelok sa tam znova chystam. Prosim vedeli by ste ci mam ist na up, ci to nechat na manzela, alebo aky je postup. Moc dakujem za rady.

delilah1
27. jan 2014

Maminky prosim poradte mi ak viete. V january som si nasla pracu, nevratila som sa do tej z ktorej som sla na matersku tam ma vsak stale eviduju ako by som bola na rd. Syn ma 2 r a 8m a od januara sme ho dali do jasiel a poziadali o prispevok na jasle. Nova robota sa mi nepaci tak chcem ist spat do starej, tam to vsak musim mesiac vopred oznamit a tu vzika problem: ku koncu januara dam vypoved v novej robote ale do starej ma zoberu najskor az v marci, pridem o prispevok na jasle za februar ? Mozem sa zahlasit spat na rodicak? Dakujem

kacka5881
31. aug 2014

ahoj bola som prepustena počas materskej dovolenky,mam narok na podporu

liz_lemon
31. aug 2014

@kacka5881 nemas

liz_lemon
31. aug 2014

@delilah1 preco by si prisla o prispevok na jasle? syna tam uz nebudes davat? prispevok sa vyplaca do 3 rokov dietata, tak isto ako aj RP