Z rodičovskej na rodičovskú?!

mimusa154
7. máj 2019

Ahojte,v auguste 2019 mi bude končiť rodicak so synom,čakáme vsak druhe,ma sa ale narodit az december 2019.
Pocas synovej rodicovskej som ale dostala vypoved,tym padom nemam narok ani na podporu ani na matersku. To medziobdobie september-december budem musiet ist na urad prace,alebo ako to je?Bude mi urad preplacat aspon zdravotku?Mam vobec na nieco narok?Dakujem Vam

klaudia_kaja
7. máj 2019

No podľa mňa sa treba hlásiť na úrade práce, budeš vedená ako uchádzač o prácu a tým pádom si nemusíš platiť zdravotné.. nemyslím si, že ako tehotnú ťa niekde zoberú, ak sa dobre cítiš tak nejaká výpomoc ..a 8tyzdnov pred pôrodom budeš znovu na materskej ( u teba na rodičovskej) a prvý rodičovský dostaneš až po pôrode..

hettinka
7. máj 2019

@mimusa154 možno by som šla na predĺženú neplatenú rodičovskú. Nahlásia sa ak rodič starajúci sa o dieťa do 6 rokov. Síce nič nedostaneš, ale odvody zaplatia.

mimusa154
autor
7. máj 2019

@klaudia_kaja kamaratke povedali,ze ju nezaregistruju,ze sa ma o nu starat muz a zdravotné odvody si platit sama,preto sa pytam.Vraj je citujem-diera v zakone

mimusa154
autor
7. máj 2019

@hettinka maly mi ale nastupuje do skolky od septembra

mimusa154
autor
7. máj 2019

Sla by som kludne robit,hocico,aspon do novembra,ale kde ma vezmu s bruchom?

tiumen
7. máj 2019

@mimusa154 určite môžeš ísť na úp, bude to lepšie pre staršie lebo ak pôjdeš na predĺžený neplatený bude môcť byť v škôlke len 4hod.. Ja som bola celé druhé tehotenstvo vedená na úp ako uchádzač (otehotnela som mesiac po nahlásení sa) a od času kedy by som bola už na materskej (keby mám nárok) som nemusela sa už chodiť hlásiť.

mimusa154
autor
7. máj 2019

@tiumen super,dakujem 🙂 nechapem ale,preco takto odbili kamosku

kratulka
7. máj 2019

@mimusa154 a čo PN?

tiumen
7. máj 2019

@mimusa154 zrejme aby nezvýšila nezamestnanosť 🙈

evittam
7. máj 2019

@kratulka A na co PN? Obmedzena vychadzkami a tiez ziadne peniaze.

kratulka
7. máj 2019

@evittam nevxnikne narok?.len sa pýtam.. a počas roxucivdkej moze byt výpoveď?

mimusa154
autor
7. máj 2019

@kratulka ahoj,narok by vznikol keby prisla vypoved neskor,alebo ja som sla do prace skor,ale maleho som nechcela strkat do jasli kvoli €
A ano,moze-rusila sa firma...

sapetka
7. máj 2019

Ako si mohla dostat vypoved pocas ochranej doby?🤔

evittam
7. máj 2019

@kratulka Pokial PP netrva tak nie. Z coho?

evittam
7. máj 2019

@sapetka Rušila sa firma.

sapetka
7. máj 2019

@evittam teba sa opytat, prosim ta retazova materska, zena ma narok na retazovu matersku do 3r dietat (tzn ze do 3r prvejo dietata zena musi nastupit na Md alebo uz porodit😊)

evittam
7. máj 2019

@sapetka Da sa to riešiť v kazdom prípade pokiaľ PP trva. Narok je. Pri MD po 3rokoch staršieho treba len vykryt obdobie od konca RD do nástupu na MD.

sapetka
7. máj 2019

@evittam ok takze ak je dieta narodene dajme tomu 15.3 tak najlepsie do 14.3 aby vysiel nastup na MD?

evittam
7. máj 2019

@sapetka Citaj co píšem. Vzdy sa to da riešiť. Neexistuje "najlepsie"....

mirabelka30
7. máj 2019

@mimusa154 ja som to riesila teraz v maji.
Skoncila mi RD, aj pracovny pomer. Isla som na zdravotku sa nahlasit na predlzenu neplatenu RD. Starsi syn chodi do skolky “moze len na 4h.
Ked sa narodi druhe mam prist a prihlasit sa na druhe dieta na RD do 3 rokov.

evittam
7. máj 2019

@mirabelka30 A co podpora, nechas ju štátu?
A pokiaľ si uz bola tehotna pocas trvania PP mas narok aj na MD.

mirabelka30
7. máj 2019

@evittam mne ale pracovny pomer skoncil este skor. Takto sa ale nemusim hlasit na urade prace a nebudu ma posielat na akdejake skolenia.
A vela papierovaciek mne sa napriklad zdalo odveci ist na urad prace na 3 mesiace vsetko odhlasovat a potom to zase nanovo vsetko vybavovat.
Ale netvrdim ak ma narok na pdoporu a je mamicka na to odkazana, nevadia jej papierovacky tak ma moznost ist na urad prace.
Su tu dve moznosti tak si moze vybrat UP alebo predlzena RD 🙂 to uz je na nej co si vyberie

monkrs
7. máj 2019

@mimusa154 mas narok na podporu v nezamestnanosti, po skonceni RD na starsieho sa nahlas na UP a socialna poistovna by ti mala vyplacat po dobu 6 mesiacov davku v nezamestnanosti(asi 50%hrubej mzdy, ktoru si zarabala), potom nastup na RD s mladsim dietatkom. Ale zavisi aj kolko si bola zamestnana pred nastupom na MD, ci mas narok vobec.

evittam
7. máj 2019

@mirabelka30 Píšeš,ze ti RD aj PP skoncili v maji ....
A odkazana?! No veď nechaj peniaze co si platila tomuto štátu je to tvoja vec.

mirabelka30
7. máj 2019

@evittam PP mi skocil v tom obdobi co som bola na RD, na podporu som narok nemala. 😉

evittam
7. máj 2019

@mirabelka30 Tak pis k veci a zrozumiteľne.

mirabelka30
7. máj 2019

@evittam vsak pisem. Ze ma dve moznosti ist na Urad alebo predlzenu rodicovsku. Tak neviem comu nerozumiete?!
Myslim ze by pani mala teda jednoduchsie ist sa informovat co je vyhodnejsie pre nu...
Pisem moju skusenost, tak neviem co vyskakujete, je to akzdeho volba.
PS neviem kedy sme si potykali👌

hettinka
7. máj 2019

@mirabelka30 na fórach sa všeobecne tyká .... a myslím, že @evittam píše dobre, tiež by som štátu nenechala ani korunu. Mamičku s bruškom po firmách ani na kurzy naháňať myslím nebudú, to istý čas trvá, kým sa človek na kurz dostane. A nejaké pečiatky sa tiež zohnať dajú...

mirabelka30
7. máj 2019

@hettinka komentujem prvy aj posledny krat, vravim je to na mamicke. Ak ma narok na podporu preco to nevyuzit. Aj dieta moze tym padom chodit na cely den do skolky.
Ja pisem moju skusenost tak ma teraz ukamenujte 😁

hettinka
7. máj 2019

@mirabelka30 ved nemusíš byť celá dotknutá, jasné, že je rozhodnutie na každom, či využije to, na čo má zákonný nárok. Dnes majú mamičky šťastie, že im štát ponúka viacero možností.
Ja som pred rokmi bola v úplne inej situácii a rozhodne, aj ked manžel dobre zarábal, sme sa nekúpali v peniazoch, aby som mohla veľkodušne povedať, že kašlem na peniaze od štátu.