Zamietnutá materská otcovi

zuzinka888
29. dec 2022

Ahojte, žienky mate skusenost, že SP zamietla " matersku" otcovi, ktory pracuje na HO. Ako ste to riesili? Odvolali ste sa? A vlastne preco to zamietnu?

majusqwa
29. dec 2022

@zuzinka888 to chcel ísť na materskú z pracovného pomeru, z ktorého chce počas materskej ďalej robiť HO? tak to je snáď jasné, prečo mu to zamietli.

matkahelka
29. dec 2022

@zuzinka888 nedavno bola podobna otazka aj v poradni. Ak sa odvolate, SP bude skumat, kto sa o dieta bude starat pocas toho, ako otec bude vykonavat pracu HO (matka dietata to byt nemoze)

zuzinka888
autor
29. dec 2022

@majusqwa iba zistujem. Ho maju ma nariadenu asi setria na kureni. A sef si zvykol vyvolavat pomaly 24/7- manzel nema piatku ani sviatku. Este aj na Vianoce vrcal telefon. Takto to je neunosne a tak skumam moznosti. Vypoved alebo materska.

janinah
29. dec 2022

@zuzinka888 mimo prac. doby nedvíhať mobil a vybavené...

trgypadl
30. dec 2022

@zuzinka888 a co robi manzel?

iv007
30. dec 2022

Moze pracovat ale na nizsi uvazok aj plat ako povodny PP

chadkroeger
30. dec 2022

@zuzinka888 aké napisali odovodnenie? pracovať muz može, ale v takom zamestnani z ktorého sa mu nevypláca materské.

basska_b
30. dec 2022

Pri schvalovani materskej je jedno, ci praca ma charakter HO. Dolezite je to, co bude robit PO nastupe na MD. NEMAL by pracovat. Prax je ale casto ina. Ja si myslim, ze aj keby muz siel na matersku, tak telefonaty 24/7 budu pokracovat. Kamoskin muz robi v IT, povedal, ze ide na matersku a oni ze moze, ale nech este 1 projekt dokonci a nech este potiahne, ze nemaju za neho nahradu, bla bla... dopadlo to tak, ze je na MD a nacierno robi 8 hodin denne. Nevedel povedat nie predtym a nevie ani potom, predoslu generaciu to moc neucili... Zena je nastvana... da sa uzavriet aj dohoda, kde formalne popis prace bude iny, ale makat bude dalej. Alebo nacierno,zial, su take pripady... A tebe s detmi nepomoze a budes frustrovana.

zuzinka888
autor
30. dec 2022

@chadkroeger zatial len zistujem. Planovali sme, ze manzel pojde na Md ale sa bojim, ze nam to zamietnu koli tomu HO. A potom co? Da sa rodicovsky ziadat aj spatne? - ja musim prerusit - kym mu schvalia/neschvalia ptejde aj mesiac aj viac. Ak nastupim do prace potom zas odchod na RD? - asi nebudu nadseny z takej šaškarne. Preto som chcela vediet. Ci to preveruju ako a kde pracuje

laurar1
30. dec 2022

@zuzinka888 Muz ale musi so zamestnavatelom uzavriet inu zmluvu, s inou naplnou prace. Nemoze pokracovat v tej, podla ktorej pracuje teraz, aj ked je na HO. Nesmie pracovat v pracovnom pomere, na ktory si uplatnuje matersku.
Idealne by bolo, keby nepracoval vobec. Ak je na materskej, zamstnavatel ho nesmie otravovat telefonatmi.
Potom je mozne, aby pracoval na zivnost na ten polrok, to SP neskuma. Len teda to musi zamestnavatel povolit. Tam si moze urcovat pracovnu dobu podla seba. Ked zacne uctovat zametnavatelovi vikendove a sviatkove odpracovane hodiny, mozno sa spamata. Skuste preverit tuto moznost.

rk123
30. dec 2022

@zuzinka888 ked mu bude schvalena materska ty podavas odnatie rodicaku. ved to sa vyplaca spatne.
ja ale nerozumiem otazke. chces aby muz isiel na matersku a popritom pracoval? alebo nechces aby pracoval a bol len na materskej?

majusqwa
30. dec 2022

@zuzinka888 ale oni neposudzujú nárok na materskú podľa miesta výkonu práce. nefunguje to tak, že idem na materskú a môžem robiť na full time z domu, keďže ide o tú istú pracovnú zmluvu. HO s tým vôbec nič nemá.

zuzinabila
30. dec 2022

@iv007 ale aj na inu prac.zmluvu

zuzinka888
autor
30. dec 2022

@rk123 nechcem aby pracoval. Planujeme odist na tri mesiace mino sk. Manzelovi sa "zobudil"tazky ekzem a psoriaza a syn to podedil( dufam, ze z toho vyrastie.) Chceme ist do Chorvatska alebo niekde inde. Len hladam a zistujem moznosti. A ist na PN a cestovat sa neda preto to chceme takto poriesit. Preto sa bojim, ze to zamietnu lebo manzel je na HO - a budu to brat tak ze pracuje aj nadalej z HO a je aj na MD. Preto som chcela vediet ci niekomu zamietli a ako dalej postupovali.

majka99999
30. dec 2022

@zuzinka888 nie, vsak normalne bude na materskej, vo firme to zaeviduju a nebudu mu platit mzdu, bude dostavat matersku. Ty budes zamestnana?

majka99999
30. dec 2022

@zuzinka888 do ziadosti nemusi snad pisat, ze je na HO. Plus akurat sa mi v novembri vratil kolega, co sme tiez na HO a v pohode, len oni maju aj starsie dieta, takze zena bola na rodicovskom neplatenom s druhym.

rk123
30. dec 2022

@zuzinka888 to je uplne jedno ze je na ho, urcite to kvoli tomu nezamietnu takze smelo

lilinka88
30. dec 2022

@rk123 odňatie rodicaku sa podáva ešte pred podaním žiadosti k materské. Ku dňu nástupu otca na rodičovskú nesmie matka poberať RP

lilinka88
30. dec 2022

@zuzinka888 takto - z pracovného pomeru, ktorý aktuálne má, počas poberania materského pracovať nesmie. Čiže je úplne jedno aký pracovný úväzok ma, odkiaľ ho vykonáva a pod, keďže nám pracovať nebude. Čiže,ak má služobný mobil,tak ho na obdobie rodičovskej dovolenky odovzdať zamestnávateľovi, vypnúť, neriešiť. Ak by mu volal na súkromný, nedvíhat. Vybavené.
SP by skúmala jedine ak by uzatvoril novú pracovnú zmluvu. A v Tom prípade je tiež jedno či ju vykonáva z domu alebo inde. Skúma sa pracovna doma a dosiahnutý príjem.
V prípade,že by mu SP materské zamietla, deke sa len toľko,že u zamestnávateľa má na to obdobie poskytnutú rodičovskú dovolenku, ale bez výplaty materského. No pokiaľ nebude mať uzatvorený nový pracovný pomer a zároveň bude spĺňať podmienky na materské, nie je dôvod na zamietnutie

rk123
30. dec 2022

@lilinka88 moj muz nastupil na matersku a ja som pozadovala odnatie az potom. tak mi povedala pani na socialke ked som to riesila tak neviem veru

lienka.7
30. dec 2022

@zuzinka888 nečítala som diskusiu ale problém nie je HO, ale to, ze (asi) robi na tu istú zmluvu.
Soc.poistovna neskuma ci robíš z domu ale nie, ale nemozes pracovat počas materskej na tu istú zmluvu, z akej cerpas materske zo SP.
Cize riešením je práca na inú zmluvu.

lilinka88
30. dec 2022

@rk123 materské nebude schválené pokiaľ nie je doložené žiadosť o odňatie RP matky alebo potvrdené úradom práce,že matkaRP nepoberá. V žiadnom prípade sa aktualne neschváli materské otcovi, pokiaľ nie je pozastavený RP matke

luliu
30. dec 2022

@zuzinka888 lebo nemôže pracovať, veď aj HO je práca. Ak pracuje, nestará sa o dieťa

rk123
30. dec 2022

@lilinka88 vsetkemu rozumiem, ale jemu to schvalili aj ked som to dokladala az po tom ako na nu nastupil tak nerozumiem.
a inak autorka nechce aby jej muz dalej pracoval, ona zistovala ci by jej muzovi mohli nepriznat matersku z dovodu, lebo robi HO a nechodi fyzicky do zamestnania

lienka.7
30. dec 2022

@rk123 tak napr.mojmu mm nevzali v BA na pobočke SP ani ziadost o materske bez toho aby som nedala opeciatkovanu kópiu podania z UPSVARu, ze som požiadala o zastavenie vyplácania RP.
Ale nehadám sa.

rk123
30. dec 2022

@lienka.7 my sme to vybavovali vsetko mailom, takze mozno aj toto nejak zohralo rolu, fakt netusim.
proste podal si to, potom mu o tyzden dva pisala pani nech jej posle odnatie. tiez sa nejdem hadat, je mi to c podstate jedno 😀

lilinka88
30. dec 2022

@rk123 dôležité je kedy si žiadala, nie dokladala. Pokiaľ si iný poistenec toto k žiadosti neolozi, SP zisťuje sama v spolupráci s UPSVaR či matka poberá RP

lilinka88
30. dec 2022

@rk123 no ale tak sama hovoríš,že podal si žiadosť a potom sa ozvala pani z SP. Čiže to k tej žiadosti vyžadovala doložiť a kým to nemala, žiadosť nepodudila/neschválila. Čiže si nemyl pojem požiadať s pojmom mať rozhodnuté

rk123
30. dec 2022

@lilinka88 ty kokos isla som najst vsetky papiere. 3.10. podal ziadost mailom, 27.10. prisla schvalena ziadost a 2.11. pisala pani nech dodam odnatie rodicaku a vtedy som podala odnatie spatne s datumom od 3.10. kedze za oktober mi este nebol vyplateny.
a uz sa nebudem o tom dotahovat ked je to naozaj jedno. ostatny prosim podavajte ziadosti na odnatie pred podanim ziadosti o materske. hotovo.

lilinka88
30. dec 2022

@rk123 tak jedno to nie je. Buď pani postupuje nesprávne alebo az po rozhodnutí si uvedomila,že jej to chýba a riešila dodatočne. Ale správny postup to určite nebol