Môžu mi zamietnuť žiadosť o materské?

Zodpovedané
12. júl 2023

Dobrý deň,

mám odrobených 270 dní na polovičný úväzok. Otehotnela som a dala som sa prezamestnať k druhému zamestnávateľovi na 90 dní s najvyššou hrubou mzdou, aby som mala najvyššiu materskú. Nástup na materskú budem mať 6 týždňov pred pôrodom. Medzi zamestnaniami som nemala žiadny vynechaný deň. U nového zamestnávateľa budem mať cca 96 dní.

Je možnosť, že mi SP zamietne materské?

Ako sa to dá riešiť?

Mám sa odvolať a dokázať, že je to reálny pracovný pomer?

Ďakujem

Dobrý deň,

podanú žiadosť Vám prevezmú, ale Sociálna poisťovňa následne môže skúmať či nešlo o špekuláciu.

V takýchto prípadoch môže poslať aj kontrolu IP na zamestnávateľa, či za danú prácu bola aj adekvátna odmena a naozaj to nebolo účelové. Pokiaľ viete obhájiť, že sa jednalo o inú pracovnú pozíciu, viac platenú, bol väčší rozsah práce, s vyšším úväzkom, napr. nebol pracovný pomer uzatvorený s rodinným prepojením a odmena Vám naozaj prináležala, po prípade obdobný postoj zaujme aj zamestnávateľ, tak Vám materské môžu schváliť hneď.

S prianím pekného dňa,
Lenka